Nový spolek: Babišův bratr, exministr vnitra a poslanci

Co mají společného Alexander Babiš, bratr ministra financí, bývalý vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda, exposlanec Jan Vidím či poslanci Petr Bendl a Jan Birke?

Společné angažmá ve společnosti s názvem “Czech Gulf Business Council”, zjistil deník Neovlivní.cz. Obchodní komora chce lákat do Česka investory ze zemí Perského zálivu a současně pomáhat tuzemským firmám pronikat na tamní trhy.

Komora své aktivity rozjela fakticky zkraje letošního roku poté, co se v jejich řadách objevili lidé, kteří prošli zákonodárným sborem, vládou či státní správou.

Naposledy zorganizovali lidé ze statutárních orgánů společnosti akci s názvem Diplomatický večer Indie, která proběhla 16. dubna v hotelu Jalta, v tamní restauraci Como.

Bratr ministra financí Alexander Babiš (vpravo) Foto:  CGBC

Bratr ministra financí Alexander Babiš (vpravo) na dubnové akci v Jaltě                                                           Foto: CGBC

Ústřední postavou obchodní komory je právník Robert Pergl, který také dal všechny aktéry zvučných jmen či funkcí dohromady. A nezastírá důvod: “Když v arabském světě máte vizitku kredibilních lidí, kteří pracovali pro stát, zastávali významné funkce, pomůže to.”

“Oslovil mě Robert Pergl. Celé jsem si to prověřil a pak jsem souhlasil, že přijmu funkci předsedy dozorčí rady,” řekl někdejší vicepremiér a ministr několika vlád Cyril Svoboda. “O detailních aktivitách ale informovaný nejsem, má role přijde, až budeme dávat dohromady výroční zprávy a podobně,” dodal.

Stejně mluví i dlouholetý expert ODS na bezpečnost Jan Vidím: “Robert Pergl mě požádal, jestli bych mohl přijmout funkci jakéhosi experta. Ale zatím mě ohledně nějakých rad nikdo nekontaktoval.”

Členství v komoře je pak vůbec prvním známým angažmá bratra Andreje Babiše Alexandera, o jehož existenci širší veřejnost zřejmě ani neví. Podnikatel Alexander Babiš doposud stál spíše v ústraní. “Potkal jsem ho na tom setkání, je to sympatický člověk, ale blíž ho neznám,” říká o něm Cyril Svoboda.

Kromě Alexandera Babiše a Roberta Pergla působí ve vedení společnosti také český “pan Gazprom” Vladimir Ermakov, profesor ekonomie a konzultant několika vlád Michal Mejstřík či dlouholetý poradce několika ministrů Peter Závodský (dnes radí Janu Mládkovi na MPO).

Mezi čestnými členy uvádí komora poslance a exministra Petra Bendla, poslance Jana Birkeho či prvního náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta. Jaká je jejich skutečná role, není jasné, například Wagenkecht totiž uvedl, že sice s komorou na jedné akci spolupracoval, ale o zapsání svého jména na seznam “čestných členů” nic neví.

Ve spolku krátce působila i bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Poté, co byla jmenována druhou ženou Energetického regulačního úřadu, na post v dozorčí radě komory podle Pergla rezignovala.

Jaké úspěchy už si společnost “Czech Gulf Business Council” může připsat, zatím není veřejná informace. Komora o nich navenek nemluví – s odkazem na fakt, že jde o soukromý byznys. “Nezapomeňte také, že fungujeme skutečně velmi krátce,” podotýká šéf firmy Robert Pergl.

Co v Praze dělá bratr ministra financí? V čem podniká? A také rozhovor s Robertem PerglemJiž brzy na Neovlivní.cz