Nový tlak politiků: Zakažte ty odposlechy. Které kauzy by tak zarazili?

Zvláštní vyšetřovací komise Sněmovny, která řešila hovory Andreje Babiše s jeho bývalým redaktorem Markem Přibilem o likvidaci politické konkurence skrze média, dospěla k překvapivým závěrům. Ohledně diskusí politika s novinářem sice poslanci nic převratného nevyšetřili, navrhli ale plošně zpřísnit pravidla pro novináře, o čem a kdy mají informovat. V důsledku by tím dali politikům účinnou zbraň, jak manipulovat na veřejnosti kauzy, které se jich týkají.

V závěrečné zprávě, kterou poslanci vyvěsili na sněmovní web, zpřísnění pravidel hry řeší usnesení číslo 4. “Komise doporučuje Poslanecké sněmovně vyzvat vládu, aby zvážila předložení návrhu zákona, který bude obsahovat: 1. změnu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění tak, že veškeré informace z trestního řízení, vyjma veřejně zaznělých skutečností při hlavním líčení či veřejném zasedání soudu, a to zejména jakýkoliv záznam odposlechu, záznam o provozu telekomunikačního zařízení, prostorového odposlechu či sledování osob a věcí, či protokoly o osobních prohlídkách, domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor, je osobním údajem požívajícím ochrany podle tohoto zákona; a  změnu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, tak, aby nedocházelo k prolamování zásady neveřejnosti přípravného trestního řízení,” stojí v závěrečné zprávě.

Ke kauze Agrotec

Zdroj: agrotec.cz
» Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování Babišova holdingu?
» Politici připravili právní kličku a Babišova firma jako první unikla soudu
» SPECIÁL: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu

O novele zákona

paragraf_zakon_bludiste_justice_soudy_pravni_klicka
» Zrušení firmy za pomluvu navrhl komunista. Nejde o média, slibují politici
» Benešová připravila právní kličku. Přitom hájí firmu, které se dotkne
» Babišův Agrotec zřejmě unikne soudu, chystá se změna zákona
» Stát ochrání firmy před stíháním, ty přitom v boji s korupcí zaostávají

Přeloženo do srozumitelné řeči to znamená, že novináři by směli informovat o trestních kauzách až ve chvíli, kdy je případ před soudem. V praxi by to znamenalo, že by politici mnohdy získali významný časový náskok, jak manipulovat s kauzami, které se jich týkají.

Podle navrhovaných pravidel by se tak veřejnost do budoucna nedozvěděla o tom, že odposlechy bývalého hejtmana  Davida Ratha skutečně nasvědčují rozsáhlé manipulaci se zakázkami. A že politik dobře věděl, že si v krabici od vína odnáší miliony.

David Rath by pak mohl bez jakékoli oponentury tvrdit, že šlo o provokaci policie a důkazy proti němu nejsou žádné. A to roky. Do té doby, než začal soud.

Stejně tak by veřejnosti zůstaly dlouhou dobu utajeny praktiky společnosti Agrotec  ze svěřenského fondu  Andreje Babiše, jehož manažera i firmu samotnou kriminalisté obvinili kvůli podezření, že se zapojili do manipulací se zakázkami na České poště. Babiš tvrdil, že to byla další “účelovka” proti němu.

“Celá kauza Agrotec je vymyšlená. Je to pro mě účelová kauza s cílem mě poškodit. Ta firma nic neudělala,” prohlásil v rozhovoru pro své Lidové noviny.

Jen díky tomu, že novináři získali detailní informace o průběhu trestního řízení, bylo možné doložit, že nejde o žádnou “účelovku”. Policie totiž získala svědectví manažera pošty, který o celém řetězci promluvil. Policejní dokumenty navíc jasně dokazovaly, že nešlo o selhání jednotlivce, jak od počátku tvrdí bývalý předseda představenstva firmy Agrotec a dnešní první místopředseda Babišova hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Výsadní postavení Babišovy firmy na státní poště totiž mělo být známo širšímu okruhu lidí, a to jak na straně státního podniku, tak v samotné společnosti.

“Pavel R. sděloval Patrikovi Z.  (manažer pošty a manažer Agrotecu Pozn Neo.) nejrůznější informace. Například, že všechny zakázky jsou na nejvyšších místech srovnány, že se společnost Agrotec zákulisně domlouvá s jinými dodavateli na společném postupu při získávání zakázek České pošty a následně se s nimi vyrovnává,” stálo v jednom z policejním dokumentu.

Případ se dostal po mnoha peripetiích k soudu až nyní. Do té doby by se ale o něm veřejnost dozvěděla jen to, co tvrdí Andrej Babiš a jeho manažeři.

Návrh komise v úterý odpoledne schválila Sněmovna, a to včetně kontroverzního Usnesení č. 4. Je nyní na vládě, jak se k návrhu postaví.