Nový vůdce Hamásu: Přichází strůjce teroristických útoků ze 7. října

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek píše, co přinese zvolení Jahjá Sinwara do čela teroristů z Hamásu.

Hamás oficiálně oznámil, že si vybral Jahjá Sinwara jako příštího vůdce politbyra této teroristické organizace. Vystřídá dosavadního politického lídra Hamásu Ismajila Haniju, který byl zabit minulý týden při atentátu v Teheránu.

Sinwar slouží jako politický vůdce Hamásu v pásmu Gazy od svého zvolení v roce 2017 a zastupuje některé z nejtvrdších elementů uvnitř Hamásu. 


Ilustrace: Shutterstock.com

Sinwar spolu s nyní již zesnulým Mohammadem Deifem a dalšími vysokými veliteli Hamásu naplánovali a provedli útoky ze 7. října. Sinwar měl po 7. říjnu v Hamásu značný vliv, mimo jiné i proto, že velel ozbrojeným silám a měl pod kontrolou rukojmí na zemi. Opakovaně odolával tlaku na zmírnění postoje Hamásu k zastavení palby, a to jak ze strany svých nadřízených, jako byl Haníja a další, tak ze strany svých vojenských podřízených v pásmu Gazy.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Sinwar po převzetí kontroly nad Hamásem tento postoj zmírnil. Sinwarova kontrola nad rukojmími a jeho velení nad vojenskými silami v terénu coby nejvyššího politického vůdce Hamásu v pásmu Gazy znamenaly, že jeho praktický vliv převýšil vliv Haníji, protože Sinwar mohl jednoduše odmítnout propustit rukojmí nebo ukončit vojenské operace.

Sinwar opakovaně vyjádřil důvěru v přežití Hamásu jako politické a vojenské entity v pásmu Gazy, čímž naznačil, že nevěří, že je příměří nutné.  Sinwarovo jmenování také značí pokračující vzestup proíránských elementů uvnitř Hamásu a pravděpodobně urychlí sestup Hamásu hlouběji do íránské sféry vlivu. Sinwar má s Íránem podstatně pevnější vztahy než jiní přední uchazeči o vedení Hamásu, jako je Chálid Mašál. 

Sám Sinwar údajně odmítl Mašála jako vůdce Hamásu a místo toho volal po vůdci se “silnějšími vztahy s íránským vedením”.  Mašál podporoval protesty proti Assadovi v Sýrii v roce 2011, což způsobilo, že se jeho vztahy s Íránem, Sýrií a Hizballáhem zhroutily. Představitelé Hizballáhu se například odmítli setkat s Mašálem během jeho návštěvy Libanonu v roce 2021. 

Sinwar a ti, s nimiž plánoval útoky ze 7. října, včetně Deifa a nyní již zesnulého druhého nejvyššího velitele vojenského křídla Hamasu Marwana Issy, udržovali vztahy s Íránem i poté, co Írán omezil svou finanční pomoc politickým institucím Hamásu. Mašál má lepší vztahy s dalšími regionálními zeměmi, jako je Turecko a Katar, ale exilové vedení Hamásu se údajně pojistilo proti ztrátě své přítomnosti v Kataru tím, že se připravilo na přesun do Iráku.

S ohledem na vše výše popsané je Sinwar téměř jistě příštím cílem útoku.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email