Nový zádrhel s očkováním. Blatný doteď nemá smlouvy na stříkačky

Dodávka 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel z Bulharska vázne.

Ještě, že máme tak málo vakcíny, dalo by se říci. Kdyby jí Česká republika měla dostatek, neměla by stejně čím očkovat. Navzdory veřejným prohlášením Babišova týmu totiž ministerstvo zdravotnictví doteď nedokázalo uzavřít smlouvy s bulharskou firmou Farkol AD, která má dodat do Prahy dvanáct milionů injekčních stříkaček a stejný počet jehel.

Ilustrace: Shutterstock

Tato informace vyplývá z neveřejné předkládací zprávy ministra zdravotnictví Jana Blatného, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici. Ministr Blatný na pondělním zasedání vlády tímto dokumentem zdůvodňoval požadavek, aby kabinet neprodleně uložil Správě státních hmotných rezerv navýšení rezervních nákupů.

Prostě proto, že jeho resort nyní nedokáže potřebné množství obstarat.

“S bulharským dodavatelem ministerstvo zdravotnictví vyjednává. Probíhá vyjednávání o termínu dodání objednávky, avšak dodavatel zatím nebyl schopen tento údaj dodat. Až tento údaj bude znám, ministerstvo podepíše s dodavatelem smlouvu,” stojí v předkládací zprávě.

Neschopnost aparátu ministerstva zdravotnictví tak musí už poněkolikáté zachraňovat státní rezervy, které už zjara i v létě nakupovaly ochranné pomůcky, když to v éře Adama Vojtěcha drhlo. Popsali jsme například ZDE.

Vláda v pondělí Blatnému vyhověla a přijala usnesení čj. 45/21. V něm pak kabinet píše: “Vláda schvaluje navýšení pohotovostních zásob ve Správě státních hmotných rezerv o 17 mil. kusů stříkaček, 17 mil. kusů jehel a 1,8 mil. ks stříkaček s pevnou jehlou pro aplikaci očkovací látky proti onemocnění COVID-19 pro použití u poskytovatelů zdravotních služeb v případě potřeby, a to na základě určení ministerstva zdravotnictví.”

O tom, že důvodem je neschopnost resortu zdravotnictví uzavřít smlouvy, se už vládní usnesení nezmiňuje.

V čem přesně je problém a proč se nedaří kontrakt podepsat, to není jasné. Ministr Blatný zatím na dotazy Neovlivní.cz neodpověděl. Jisté je jen to, že bulharský dodavatel byl v unijním tendru vybraný už v prosinci. Tedy bezmála před měsícem.

Ve stejné předkládací zprávě se ministr Blatný kromě potíží s bulharským dodavatelem zmiňuje i o komplikacích s dodávkou stříkaček z Číny.

“S dodavatelem na konci roku 2020 dojednalo MZ zajištění objednávky 1 800 000 kusů stříkaček s fixní jehlou s termínem výroby ke dni 16. ledna 2021. Komplikace nastala v momentě zajištění dopravy, která je na základě rámcové smlouvy a pravidla DAP Incoterms 2020 zajišťována dodavatelem. Vzhledem k přetížení lodní dopravy nejsou k dispozici volné kontejnery. Lodní dopravci požadují proplacení převozu prázdných kontejnerů z Evropy zpět do Asie a navíc negarantují termín dodání zásilky. Ke dni 13. ledna 2021 bylo MZ informováno o možnosti rezervace dvou kontejnerů v částce 11 000 USD nejdříve ke konci února/začátku března. Standardní doprava pak trvá 45-50 dní,” píše Blatný.

A právě proto, že nejsou smlouvy s Bulhary, musel Blatný přistoupit na variantu expresní letecké dopravy čínské zásilky, což se samozřejmě prodraží. Nabídku pomoci od ministerstva vnitra, které se zjara angažovalo v leteckých dodávkách z Číny, ministerstvo zdravotnictví odmítlo.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email