Sponzor ANO se přetahuje se státem o daň, spor rozhodují přímo Babišovi podřízení

Tabáková firma Velta Plus EU darovala hnutí ANO, které vede ministr financí Andrej Babiš, půl milionu korun. Přitom, jak zjistilo Neovlivní.cz, se společnost již od roku 2011 soudí se státem o spotřební daň. Spor navíc aktuálně bude rozhodovat Generální ředitelství cel, které přímo podléhá ministru Babišovi. Zakladatel ANO v tom problém nadále nevidí.

Andrej Babiš minulý týden striktně odmítl možnost, že by dar tabákové společnosti Velta Plus EU strana vracela. Sponzoring podle něj nesouvisel s žádným rozhodováním jeho partaje či úřadu.

Podezření se však ministr nevyhne. Deník Neovlivní.cz již informoval », že kromě časové shody daru se zametením protikuřáckého zákona se ministr dostává do střetu zájmů proto, že firma vede milionový spor se státem o spotřební daň.

K tomuto příběhu

Foto: Shutterstock
» Firma, která obdarovala ANO ministra financí, se soudila se státem o daň
» Kuřácký zákon spadl pod stůl, pak přišel ANO dar od tabákové firmy
 » Kouření škodí vládnutí: O zrádcích, lhářích a dalších členech vlády

Nyní se navíc ukázalo, že spor budou řešit pracovníci Generálního ředitelství cel. Tedy lidé z úřadu, který podléhá přímo Babišovu ministerstvu.

Finanční ředitel společnosti Velta Plus EU Jan Černý nicméně jakékoli spojení daru s milionovým sporem s celníky striktně odmítá.

“Opravdu to s tím nijak nesouvisí. Uznávám, že ta časová souvislost není nejšťastnější, ale ten spor trvá už dlouho. Rozhodně si nikdo nechtěl tím darem kupovat přízeň ministra financí,” uvedl Jan Černý.

• Rozhovor s finančním šéfem Velta Plus EU, novým sponzorem hnutí ANO, již brzy na Neovlivní.cz.

Samotný spor začal platebním výměrem z roku 2012, kterým karlovarský celní úřad uložil společnosti zaplatit bezmála šestimilionovou spotřební daň. Firma s tímto verdiktem nesouhlasila, odvolala se, ale celníci své stanovisko znovu potvrdili a zároveň vyměřili společnosti pokutu ve výši 1,2 miliony korun. Společnost se proto obrátila na plzeňský krajský soud, který rozhodnutí celního úřadu zrušil. Jeho stanovisko následně potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Soudy ovšem nezrušily rozhodnutí celníků s verdiktem, že firma daň měla zaplatit. Pouze konstatovaly “vady v řízení”, konkrétně, že se celní úřad nevypořádal se všemi důkazy.

Případ se tak v prosinci 2014 vrátil zpět do rukou celního úřadu. Krátce nato se stal Andrej Babiš ministrem financí, letos v květnu pak na účtu jeho politického hnutí přistál půlmilionový dar. Celníci mají podle zjištění Neovlivní.cz vynést verdikt v nejbližších týdnech.

Firma Velta Plus EU přitom kategoricky odmítá, že bych chtěla stát krátit na daních. Podle její verze jde o nedorozumění, které spočívá v tom, že spotřební daň platil její obchodní partner v Maďarsku, protože výrobky Velta Plus EU byly určené pro maďarský trh.

“Naše společnost balila pravidelně několik let pro maďarskou firmu Vimpex Tobacco Kft na naší výrobní lince v Dalovicích tabák. Tento tabák byl vždy dovezen z Maďarska, v naší společnosti za dohledu Celního úřadu Karlovy Vary vyložen, uskladněn a následně zpracován a po té odvezen zpět do Maďarska. Spotřební daň odvedl náš obchodní partner v Maďarsku, protože tyto výrobky byly určeny pro maďarský trh,” uvedl finanční ředitel Velta Plus Černý.

Celní úřad ale dospěl k závěru, že v roce 2011 firma v jedné konkrétní transakci pochybila a měla daň zaplatit v České republice. Na svém stanovisku celníci od té doby nic nezměnili.