Obchodoval s Babišem, skončil v dluzích a pak se zastřelil

Podnikatel Milan Sládeček v roce 2010 prodal svojí firmu na dovoz a zpracování masa dnešnímu ministrovi financí Andreji Babišovi. Rok po prodeji ale Babišovi právníci přišli s tím, že je Sládeček ošidil a požadovali zpět 30 milionů. Poslali na něj policii, následovaly výslechy rodiny. Podnikatel se následně dostal do spirály dluhů a exekucí. Příběh skončil loni v prosinci, kdy se Milan Sládeček zastřelil.

Případ zveřejnil pořad Zvláštní vyšetřování na Seznam.zprávy.cz. (externí odkaz zde ») Ministr financí i společnost Agrofert dostali prostor popsat svoji verzi příběhu, ale nevyužili jej. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se zdůvodněním, že jsou soukromou společností. Ministr Andrej Babiš pak novináře označil za součást “zkorumpovaného systému” a na několikrát položenou otázku ohledně jeho byznysu s Milanem Sládečkem odmítl odpovědět.

Dcera zastřeleného podnikatele Tereza Sládečková Zdroj: Zvláštní vyšetřování Seznam.cz

Dcera Milana Sládečka Tereza, která otci pomáhala s podnikáním, v pořadu vypověděla, že se otec zastřelil právě v souvislosti s byznysem s Andrejem Babišem. “Skončil v depresích, které vyvolalo to, že se mu ten obchod nepovedl a ve finále přišel o všechno, co roky budoval,” řekla Tereza Sládečková.

Jako klíčová se pro celý příběh ukazuje skutečnost, že si Andrej Babiš nenechal před nákupem firmy U Rytířů udělat externí audit, který by provedl hloubkovou prověrku společnosti. To potvrdil v pořadu mimo jiné konzultant Jan Slabý, kterého si Milan Sládeček najal na zprostředkování prodeje firmy. Právě Slabý také podle svých slov přivedl jako kupce přivedl Andreje Babiše, který se ovšem v transakci skryl za firmu Romneya se sídlem na Kypru.

Sládeček firmu U Rytířů prodal za 45 milionů. Jenže poté, co “rytíře” převzal Babiš,  firma přišla o významného obchodního partnera. Spolupráci ukončil potravinářský řetězec Tesco, kterému Sládeček dlouhé roky dodával maso a masné výrobky. Záhy poté přišli právníci nového majitele za Sládečkem s tím, že je při prodeji ošidil a požadovali po něm 30 milionů z kupní ceny zpátky.

Čtěte také

» Zlom v kauze Čapí hnízdo. Od začátku to byl podvod
» Sedlák versus Agrofert. Policie prověří starý obchod
» Podvodník a lhář. Babišova slova na adresu zemědělce úřad nestačil včas projednat

Ve stejné době podnikateli lékaři diagnostikovali rakovinu, Babišovi právníci na něj podali trestní oznámení a Milan Sládeček za dodnes nevyjasněných okolností podepsal dohodu o narovnání. V ní se zavázal, že Babišovi požadovaných 30 milionů vrátí.

“Mám dojem, že se dostal do tak špatného psychického stavu a tlaku, že už nemyslel realisticky. Hrozně se bál, že ho zavřou,” podotkla Sládečkova dcera.

Zatímco z rakoviny se podle lékařských zpráv zcela vyléčil, splatit dluh z dohody o narovnání už nedokázal. Následovaly exekuce na veškerý majetek, Sládeček přišel o rodinný hotel v centru Mělníka, který postavili jeho předci, i o dům, v němž žil. V úterý 13. prosince 2016 v pět hodin ráno jej našli s prostřelenou hlavou v mělnickém přístavu.

Ačkoli Babišovi právníci podali na Sládečka kvůli obchodu trestní oznámení pro podvod, policie podnikatele za to nikdy neobvinila. Potvrdil to jak jeho advokát, tak následně policejní mluvčí Tomáš Hulan. Ten navíc uvedl, že trestní oznámení na Sládečka sice padlo, “oznamovatel ale dál s policií nekomunikoval”.

K tomu, aby Sládeček chodil na výslechy – ve stejné době, kdy navíc řešil rakovinu – to ale stačilo. “Pro obyčejného člověka je samozřejmě trestní oznámení velký stres,” podotkla Sládečkova dcera.

Babišovi právníci v diskusích s Milanem Sládečkem využili i svědectví jeho dlouholeté účetní Miluše Zemanové. Ta za dosud nevyjasněných okolností u notáře sepsala záznam, že účetní doklady se Sládečkovým vědomím upravovala. Z pořadu Zvláštní vyšetřování nicméně vyplynulo podezření, že toto svědectví neudělala o své svobodné vůli. Naznačila to například výpověď svědkyně Jitky Vetešníkové, která podle svého tvrzení zaslechla hovor zástupce Agrofertu ve firmě U Rytířů,  který účetní “doporučoval”, jak má ohledně účetnictví vypovídat.

Pár shrnujících dat na závěr: po vstupu Babiše do firmy U Rytířů v roce 2010 Tesco ukončilo dlouholetou spolupráci s touto společností. V listopadu 2011 přichází Babišovi právníci s tvrzením, že kupní cena byla nadhodnocená, účetní Zemanová sepíše u notáře záznam, že upravovala účetnictví a Milan Sládeček se od lékařů dozvídá, že má rakovinu. V prosinci 2011 přichází Sládečkovi předvolání na policii, které odstartovalo trestní oznámení Babišových právníků. Zkraje roku 2012 Sládeček a jeho rodina absolvují výslechy na policii, následně se podnikatel v v nemocnici podrobí operaci nádoru. Měsíc po návratu z nemocnice podepsal dohodu o narovnání.

Podepsal i přes to, že její součástí je věta, že obě strany setrvávají na svém stanovisku. Sládeček tedy uznal dluh, i když dál trval na tom, že Andreje Babiše nepodvedl.