Obchvat Olbramovic odložen. Stěžovala si i premiérova farma Čapí hnízdo

Obchvat Olbramovic, který měl ulevit tamní přetížené dopravě na silnici z Prahy do Českých Budějovic, se minimálně odkládá. Ministerstvo dopravy vedené hnutím ANO totiž zrušilo stavební povolení pro obchvat. A to na popud stěžovatelů, mezi nimiž byla podle České televize i firma, která v Olbramovicích vlastní a provozuje premiérovu luxusní víkendovou farmu Čapí hnízdo.

Olbramovičtí žádali na frekventovaném tahu obchvat už za komunistů. Poslední roky stát složitě vykupoval pozemky potřebné pro stavbu.

Mezi těmi, kdo státu pozemky prodal, byla i firma Imoba z Babišova holdingu Agrofert.  Podle smlouvy, kterou zveřejnil pořad Reportéři ČT, firma v roce 2015 inkasovala od Ředitelství silnic a dálnic 3,7 milionu korun. Pozemky firma prodala pouhé čtyři měsíce poté, co vešel v platnost nový zákon, který prosadila tehdejší vláda s Babišem coby ministrem financí. Zákon umožňoval navýšení ceny pozemků oproti ceně stanovené znalcem.

V roce 2018 nakonec krajský úřad stavbu obchvatu za půl miliardy korun povolil. Nyní je ale všechno jinak. Imoba byla mezi těmi firmami, které napadly stavební povolení a ministerstvo dopravy vedené nominantem ANO jej zrušilo.

Plány obchvatu totiž počítají s tím, že povede kolem Babišovy víkendové farmy. To by přineslo zvýšený hluk.

„Na straně společnosti Imoba může dojít ke vzniku újmy, kdy nebude bez vlastní viny schopna dostát svým závazkům poskytovat vysoký standard svých služeb včetně zajištění očekávaného komfortu a nerušeného klidu a odpočinku,“ citovali Reportéři ČT dokument, v němž předseda představenstva firmy Imoba Václav Knotek proti stavbě protestuje.

A ministerstvo firmě a dalšímu stěžovateli, kterým je nedaleký autobazar, vyšlo vstříc.

“Na základě uvedených skutečností dospělo ministerstvo k závěru, že stavební povolení vydal krajský úřad v rozporu se zákonem, a proto bylo v odvolacím řízení zrušeno a věc vrácena k novému projednání, v němž je krajský úřad povinen se řídit právním názorem ministerstva,” stojí v dokumentu, který ministerstvo dopravy zveřejnilo na webových stránkách.

Stavba obchvatu Olbramovic se tak odsouvá.