Obžaloba Dalíka se hroutí, chybí zásadní svědectví

Plných dvanáct měsíců už drhne proces s bývalým klíčovým hráčem politického zákulisí Markem Dalíkem. Deník Neovlivní.cz zjistil, že obžaloba má problém se svědky, kteří mají potvrdit její tezi, že si lobbista řekl o obří úplatek v kauze Pandury. Soudu se navíc nedaří předvolat bývalého velvyslance USA v Praze.

Tento týden je to přesně rok, co byl přerušen proces s Markem Dalíkem, který je souzen pro podezření, že si zbrojařům ze společnosti Steyr řekl o téměř půlmiliardový úplatek v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur. A za ten rok se kauza nepohla ani o píď. Soudkyně totiž trvá na výslechu bývalého ambasadora v Praze Richarda W. Grabera, jehož rukama na velvyslanectví prošlo hlášení zbrojařů o údajné žádosti o úplatek. A tomu se do svědectví nechce.

“Je to velice důležitý svědek, paní předsedkyně na jeho slyšení trvá. I proto, že nebyl vůbec vyslechnutý v přípravném řízení. Soud se o to snaží od počátku řízení, ale nedaří se to. Poslední stadium je takové, že ministerstvo spravedlnosti požádalo o pomoc americké justiční orgány a čeká se, jak to dopadne,” uvedla mluvčí soudu Markéta Pucci.

Z dokumentace, která už do Prahy z USA v minulosti dorazila, přitom podle zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že velvyslanec vypovídat nehodlá. To potvrdila i mluvčí soudu Pucci: “Ano, je dokonce možné, že se pan Graber bude soudit, aby nemusel svědčit.”

Fakta:

2005 – Grossův kabinet vypisuje výběrové řízení na nákup transportérů. Vybírá mezi společnostmi BAE Systems, Patria, Rheinmetall a Steyr-Daimler-Puch.
2006 – Nákup 199 pandurů od společnosti Steyr v hodnotě téměř 24 miliard schvaluje vláda Jiřího Paroubka
květen 2007 – Topolánkova vláda oznamuje, že kvůli úsporám v rozpočtu obrany bude kontrakt se Steyrem menší.
listopad 2007 – Odehrává se schůzka v restauraci U Malířů, na které si podle obžaloby měl Marek Dalík říct o úplatek ve výši třikrát šest milionů eur, pokud má kontrakt pokračovat.
prosinec 2007 – Topolánkův kabinet odstupuje od smlouvy se Steyrem.
březen 2009 – Česká vláda podepisuje se Steyrem novou smlouvu. Zní na 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Podpisem kontraktu pověřila ministryně obrany Parkanová svého náměstka Martina Bartáka.
říjen 2012 – Protikorupční policie zadržela a obvinila Marka Dalíka z pokusu trestného činu podvodu.
březen 2013 – Policie podle Mf Dnes získala klíčový důkaz, písemný záznam průběhu schůzky z restaurace U Malířů. Zaznamenal ji bývalý diplomat USA a poradce zbrojovky Steyr Victor Jackovich.
červen 2014 – Dalíkovu kauzu začal řešit pražský městský soud.

Snaha soudkyně o Graberův výslech je do značné míry pochopitelná. Obvinění Dalíka je totiž soubojem o to, kdo bude pro soud více věrohodný. O údajné korupční žádosti mluví manažer firmy Steyr Stephan Szücs a poradce americké společnosti General Dynamics, pod kterou rakouský Steyr spadá, Victor Jackovich. Naopak další dva účastníci schůzky – Marek Dalík a slovenský zbrojař a přítel tamního premiéra Miroslav Výboh – tuto verzi odmítají.

Obžaloba se opírá o další podpůrné důkazy; mimo jiné o depeše, v nichž pražská ambasáda USA poslala do Ameriky informace o případu. Klíčové je ovšem to, kdy se tak stalo a zda zbrojaři oznámili údajnou korupci neprodleně, jak jim nařizují americké zákony.

Už v minulém kole procesu se ukázalo, že právě tady má obžaloba vážné trhliny. Nadřízený Szücse a Jackoviche Lutz Kampmann totiž při výslechu přes videotelefon ze Švýcarska převapivě vypověděl, že ho oba muži o údajné Dalíkově žádosti neinformovali. Oba přitom tvrdí, že oznámení učinili hned po schůzce. A nadto: hlášení ležela dva roky na americké ambasádě v Praze a teprve v únoru 2010 byla odeslána do Washingtonu.

Rozklíčovat časové nesrovnalosti a tehdejší americké zájmy může právě velvyslanec Graber. Jeho neochota svědčit přitom může souviset s tím, že depeše s informacemi o údajné korupci zveřejnil server WikiLeaks. A americká administrativa z principu odmítá komentovat veškeré údaje z WikiLieaks.

Nejde přitom jen o Grabera, žalobce případu zase trvá na výslechu tří dalších Američanů. Ani ty se zatím nepodařilo dostihnout.

S dalším kolem procesu soudkyně počítá nejdřív v dubnu příštího roku. Dalíkův advokát Tomáš Sokol už říká, že průtahy začínají být neúnosné. “Respektuji názor soudu dobrat se všech výslechů, ale nemůže to být bezbřehé. Klient má právo na spravedlivý proces a na to, aby proces skončil v době, která je přiměřená,” uvedl Sokol.