Obžaloba v kauze Čapí hnízdo? Žalobce stále váhá

Už šestadvacet dní má státní zástupce Jaroslav Šaroch na stole návrh na obžalobu premiéra Andreje Babiše, jeho rodiny a bývalé manažerky kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. K soudu chce předsedu vlády a jeho blízké dostat policie. Do pondělního odpoledne ale Šaroch nerozhodl, zda jejímu návrhu vyhoví.

Pražský státní zástupce Jaroslav Šaroch nikdy nepatřil mezi žalobce, kteří své případy obšírně rozebírají v médiích. V kauze Čapí hnízdo pak dodržuje takřka absolutní mlčení.

“Nebudu vám na nic odpovídat, nezlobte se. Zavolejte mluvčího,” uvedl v pondělí na dotaz Neovlivní.cz, zda již rozhodl o návrhu policie, která chce poslat Andreje Babiše před soud.

Mluvčí Aleš Cimbala následně potvrdil, že Šaroch zatím nerozhodl. “Zatím tu nic není,” uvedl.

Jak mluvčí dodal, žalobce Šaroch nemá žádný termín, do kdy by měl rozhodnout. Zákon nic takového nestanoví, pravidlem ale bývá, že státní zástupci se snaží s návrhy policie vypořádat co nejdříve. Zejména v těch případech, kdy byli u trestního řízení celou dobu a případ dobře znají. A to je podle informací Neovlivní.cz i případ Čapího hnízda.

Byl to Jaroslav Šaroch, kdo šel spolu s komisařem Pavlem Nevtípilem obhajovat do sněmovny žádost o vydání premiéra Andreje Babiše do rukou policie. Byl to opět Jaroslav Šaroch, kdo rozhodoval o stížnostech obžalovaných. Šaroch tedy dnes nemůže tvrdit, že případ detailně neznal a seznámil se s ním až poté, co policie práci ukončila a poslala mu návrh na obžalobu.

Pokud by žádosti policie nevyhověl a odmítl premiéra poslat k soudu, bylo by to tedy krajně překvapivé. A Jaroslav Šaroch by měl velké potíže, jak takový krok zdůvodnit. Na druhou stranu, pokud by to udělal, žádné faktické potíže – kromě kritiky části médií, opozičních politiků a veřejnosti – by z toho pro něj nevyplývaly.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přitom nedávno v televizi Seznam uvedl, že očekává Šarochovo rozhodnutí během během května: “Byl tam proveden vnitřní dohled, orientační datum je na začátku května. Bylo by dobré to dodržet. Mělo by padnout už nějaké rozuzlení.”

Stejně jako rozhodnutí v premiérově kauze se vleče i vyšetřování policistů, kteří loni dostali na stůl případ Andreje Babiše mladšího. Ten se na ně obrátil mailem se žádostí o pomoc, že je proti své vůli držen na Krymu kvůli kauze Čapí hnízdo.

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,” stálo v emailu.

Policie ale případ tehdy odložila s tím, že o žádný únos nejde. A to přesto, že s premiérovým synem vůbec nemluvila.

Místo toho právníci premiérovy rodiny doručili policistům fotografii Andreje Babiše mladšího s jeho matkou (miliardářovou první ženou), která byla pořízena v Bratislavě. Jako důkaz, že je fotka aktuální, drželi v ruce časopis s příslušným datem.

Policisté se s ujištěním právníků, že je s premiérovým synem vše v pořádku, a s fotografií z Bratislavy spokojili. Případ uzavřeli s tím, že nic nenasvědčuje trestnému činu a přestali se jím zabývat. Loni po reportáži Zvláštní vyšetřování na Seznamu, kdy premiérův syn potvrdil verzi o únosu, státní zástupci nařídili obnovit vyšetřování případu a také prověřit roli policistů, kteří mail Andreje Babiše mladšího zahráli do autu.

Před časem jsme informovali, že minimálně tři policisté jsou v tomto případě vedení jako podezřelí. O jejich obvinění měla generální inspekce rozhodnout zkraje května, termín se posunul na konec června.