Ocelářský magnát Zemek má znovu za zády policii

Policie obvinila majitele ocelářského holdingu Z-Group Zdeňka Zemka a tři další osoby z podvodu se sluneční elektrárnou v Chomutově. Jak uvedl list E15, podle vyšetřovatelů získali na konci roku 2010 licenci neoprávněně, čímž si zajistili vyšší výkupní ceny.

Názvy solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun spadajících do impéria Zdeňka Zemka už dávno platí za synonyma solární zlaté horečky, která vypukla na sklonku roku 2010. Mluvíme-li o sklonku, skutečně šlo o silvestrovskou noc, během které rozhodl Energetický regulační úřad (ERÚ) o přidělení licence ještě ne zcela hotovým projektům, což automaticky znamenalo nárok na téměř dvoumiliardovou dotaci.

Známý případ, který nyní rozplétá Krajský soud v Brně a ve kterém se zodpovídá i šéfka ERÚ Alena Vitásková, má však podle policie “dvojče”. Fotovoltaickou elektrárnu VT-SUN umístěnou na střeše výrobních hal Zemkovy společnosti v Chomutově. Licenci rovněž získala v poslední možný den roku 2010.

Soudničky: 

» Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
» Bémova smlouva platí, chtěli jste ji, řekl soud ke kauze Škodova paláce
» Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu

“Bylo zahájeno trestní stíhání čtyř osob v souvislosti s vylákáním dotovaných cen za vyrobenou elektřinu z fotovoltaických zdrojů společnosti VT-SUN pro zvlášť závažný zločin podvodu,” řekl E15 bez dalších podrobností mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Zemek obvinění odmítá. A tvrdí, že mu policie může jen těžko prokázat, že VT-SUN nebyla hotová a tudíž získal licenci podvodně. Pracovníci ERÚ, kteří na konci roku 2010 elektrárnu kontrolovali, podle něj nebyli přímo na střeše haly. Z druhé kontroly v poslední den roku pak prý nepořídili žádnou fotodokumentaci. “Máme 18 posudků, že elektrárny byly ke konci roku 2010 v pořádku. Navíc ze zákonů a vyhlášek nevyplývá, že pro udělení licence musí být elektrárna stoprocentně hotová. Naše nedodělky se tehdy počítaly na tisíciny procenta z hodnoty elektráren,” doplnil pro list Zemek.

S ohledem na probíhající vyšetřování věc nekomentoval ani ERÚ.