Očima živnostníka: Covid obrovsky snížil kvalitu jídel

S živnostníkem Zdeňkem Chmelem o čaji, venkovských trzích, chlebu s příchutí Spolany Neratovice a o tom, že své sny si plníme v supermarketech.

„Naše rodina je atypická,“ říká obchodník s čajem Zdeněk Chmel. „Díky tomu, že jsme sami živnostníci, máme jednu zásadu. Víme, jak trpí malé obchody, a tak nenakupujeme ve velkých. Většinou to jsou cizí firmy, které odvádějí ze země kapitál, a také zboží je tam z ciziny. Je nám to nesympatické, proto se snažíme nakupovat cestou z práce domů, a hlavně v okolí, kde bydlíme. Tím podporujeme také jeden český řetězec, který má užší sortiment. Má to výhodu, že méně utratíme,“ vysvětluje obchodník, jehož krámek na Mlýnské stoce v centru Českých Budějovic už patří k místním legendám.


Rodinný krámek Chmelových v centru Českých Budějovic. Repro: facebook.com/CajeSusiny/

Neo: Ohrožení koronavirem ukazuje, že pro Čechy je zdraví absolutní prioritou. Probudil v nás koronavirus zájem o zdravější jídlo?

Určitě měl zásadní vliv. To je vidět i na tom, co lidé nakupují v obchodech. Nakoupí mouku, cukr, prostě klasické potraviny, protože se stravují doma. Snaží se tím vrátit k tomu, co bylo dříve. Důsledkem koronaviru jsou také okénka. Jsou různé restaurace, kam jsme chodili se ženou na oběd, dnes si u stejné firmy nakoupíte v okénku a už to není ono. Už nevaří kuchař, ale třeba majitel, který kuchaře musel propustit. Koronavirus měl určitě obrovský vliv na snížení kvality jídel. Když si dojdete do indické restaurace sednout a když vám to z indické restaurace přivezou, tak je to rozdíl. Možná to je tím prostředím, že necítíte všechny chutě a vůně.

Neo: Odbyt biopotravin se ve vašem městě nezvýšil?

Když jste narazil na termín bio – pro nás se stal velice důležitým. Poslední čaje z Vietnamu byly v podstatě kontaminované pesticidy, takže jsme je vysypali do stoky a ani nechceme nic vrátit. To je ten důvod, proč se snažíme, aby byly bio všechny čaje, které nakupujeme. Celkově se produkce čajů na světě zvyšuje, ale je to produkce pytlíkových čajů. Do pytlíkových čajů můžete umlít cokoliv, proto jde jen o to, aby se sklízelo co nejvíc. Takže čaj postříkáte vším možným. Proto na pytlíkách není obvykle napsáno bio a proto se sypané čaje stávají pro plantáže okrajovou záležitostí. My se snažíme všechny čaje z Darjeelingu, Nepálu, Vietnamu nebo Tchaj-wanu brát v biokvalitě. Přítelkyně mého prostředního syna byla na Tchaj-wanu půl roku a byl pro ni problém koupit kvalitní čaj. Známí jí radili, ať kupuje jenom bio, protože všechno ostatní je kontaminované pesticidy.

Neo: Nálepka bio má význam také při nákupu potravin, ať už jde o to, že se tolik nehnojí, nebo že pocházejí z regionu. Záleží lidem v časech pandemie na značce bio víc než dřív?

V téhle chvíli to je úplně jedno. Tady jde spíš o holé stravování než o to, že si budete vybírat. Když byla větší nabídka a byly otevřené všechny prodejny a restaurace, určitě si lidé bio více vybírali, nebo k tomu inklinovali. Teď jsou rádi, když jim někdo uvaří, nebo když si můžou jídlo nechat přivézt. V tom směru jsme zažili spíš ústup.

Neo: Změnilo se něco také při nákupu obyčejných potravin v běžných supermarketech, které neměly výpadek ani při současné krizi?
Mám úchylku nakupovat v jednom z lacinějších řetězců. Koupíme tam nealko nebo desítku za pět devadesát a užijeme si s ní v lese při práci s motorovou pilou. Je to fantastická zkušenost. V tom supermarketu jsou lidi z Východu, z různých menšin, jsou tam tlustí lidé, je to něco jako nejhorší čtyřka hospoda. Tím pádem chleba, který tam koupíte a který berou nevím odkud, když ho rozkrojíte, tak z toho cítíte Spolanu Neratovice. 

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Rozhovor se Zdeňkem Chmelou mě bavil. Líbilo se mi, jak tak v poklidu plyne. Dozvěděla jsem se z něj, jestli platí, že bohatí lidé rovná se kvalitnější strava. Pavel Vrabec zjišťoval i to, proč dáváme přednost supermarketům, jak se žije malým živnostníkům v éře koronaviru. A také, jak se změnila za poslední roky čajová kultura v zemi. Celý rozhovor se Zdeňkem Chmelem najdete v tištěném Zimním speciálu Neovlivní.cz. Časopis můžete věnovat i jako dárek pod stromeček.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Facebook.com/CajeSusiny/

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email