Očkovací kampaň stála sto milionů. Výsledky jsou minimální

Babišova vláda lila desítky milionů do neúčinné kampaně. Sporné jsou i nynější “brutální” fotky.

V České republice zbývají stovky tisíc lidí, kteří patří mezi rizikové osoby z hlediska nákazy covid, a přesto nemají očkování. Vakcinaci se vyhýbají stovky tisíc dalších lidí, kterým sice covid nemusí přinést těžké onemocnění, ale šíří tak nákazu nekontrolovatelně v zemi.

Ilustrace: Shutterstock

Odcházející vláda Andreje Babiše přitom očkovací kampaň zcela podcenila. Navzdory tomu, že si na ni vyčlenila celých sto milionů korun. O padesáti milionech rozhodla na konci minulého roku, dalších padesát uvolnila letos v létě. Samotnou první část kampaně pak ministerstvo zdravotnictví spustilo až čtyři měsíce po zahájení vakcinace.

V září, těsně před spuštění aktuální podzimní vlny, bylo v zemi přes 400 tisíc nenaočkovaných seniorů. “To číslo je varující. Je to naše společné selhání. My víme, že vakcíny zachraňují životy, a pojďme agitovat, protože agitujeme málo,” reagoval tehdy biochemik Jan Konvalinka.


ČTĚTE TAKÉ: Premiér Cvach a země v éře covidu


To, že klíčový krok – přípravu společnosti a zdravotnického systému na očkování proti nákaze covid – vláda zanedbala, jsme popsali už v lednovém časopise Neovlivní.cz.

Podle členů vládního týmu a pracovníků ministerstva zdravotnictví, s nimiž redakce téma očkování konzultovala, stál za průtahy fakt, že vakcinace dlouho nikoho nezajímala.

“Nikdo o to nežádal, tak to nikdo nepřipravoval,” uvedl vysoce postavený státní úředník, který se účastnil schůzek k epidemii na vládní úrovni.

Nikdo nespěchal mimo jiné proto, že pro začátek dorazilo jen velmi malé množství z celkově závazně objednaných 5,5 milionů dávek. Konkrétně 9 750 dávek. A pak kvůli výše zmíněným náladám ve voličské základně hnutí ANO vláda nezačala očkování výrazně propagovat.

Kabinet ale současně trval dlouho na tom, že všechno běží podle plánu. Jak prohlásil vicepremiér Karel Havlíček, očkování si vzal na starost přímo premiér. “Je připravený tým, který bude koordinován premiérem Babišem…Připravuje se vše a vše bude stíháno tak, jak budou chodit jednotlivé vakcíny,” řekl Havlíček.

Výsledky vidíme dodnes. Kampaně si minuly účinkem, včetně podzimní tečky. I aktuální část kampaně, u níž vláda na odchodu na poslední chvíli rozhodla, že bude slovy premiéra “brutální”, sklízí kritiku. Například rektor ČVUT Vojtěch Petráček už vyzval k jejímu okamžitému zastavení.

“Jako občan a rektor ČVUT důrazně protestuji proti agresivní kampani, využívající reálné obrazy umírajících a zemřelých na COVID k „motivaci“ k očkování,“ napsal v otevřeném dopise rektor Petráček.

Premiér Andrej Babiš si jí ale pochvaluje “Konečně. A já jsem viděl ty obrázky. Přichází brutální kampaň. Zkrátka lidi musí vědět, že covid-19 je ohrožení života,” řekl před pár dny.

Proč vláda skutečně naléhavě varuje před ohrožením života až na svém odchodu už nevysvětlil. Jak jsme ale popsali, lídr hnutí ANO se dostal do pasti. Před volbami očkování dostatečně nepropagoval, protože mu z interních průzkumů vyšlo, že jeho voliči vakcinu nechtějí.

Situaci se snaží zachraňovat VZP, která zvolila jedinou účinnou cestu: peníze. Nově očkovaní senioři by měli dostat od pojišťovny poukaz na 500 korun.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email