Očkování v režii Babišovy vlády: Česku ujíždí vlak

Kabinet nebyl schopen naplnit ani svůj vlastní jízdní řád vakcinace proti covid-19. Očkování dostatečně nepropaguje.

V České republice bylo ke včerejšímu dni plně očkováno proti viru covid-19 3 101 617 lidí. Podle původních plánů Babišovy vlády z prosincové očkovací strategie, kterou připravil ještě ministr Jan Blatný, přitom mělo v této době už mít za sebou druhou dávku vakcíny 3 577 349 občanů. Vlastní plán se tedy kabinetu nepodařilo naplnit.

A reálná data pokulhávají i za výroky premiéra Andreje Babiše. Ten v květnu v televizi Nova řekl, že během léta má být v zemi kompletně doočkováno a do konce června doufá v naočkování první dávkou u 6,5 milionu lidí.

V praxi to je ale ke včerejšímu dni, tedy v předposlední den června, 4 994 613 lidí. Tedy o jeden a půl milionu lidí méně.


“Očkování je cestou zpět do normálního života,” říkal AB ještě v prosinci. Foto: Úřad vlády ČR

Ve chvíli, kdy Babišova vláda s vidinou pěkného léta vyhlásila kompletní otevření a Evropou prostupuje nejničivější mutace viru, tedy zůstává v České republice bezmála 5,8 milionu lidí nechráněných proti viru (včetně dětí a kojenců).

Důvodů, proč Česko v očkování zaostává, je hned několik. Babišova vláda nejprve zkraje očkování nebyla schopna zajistit dostatek vakcín. Následně nespustila žádnou razantní kampaň, ačkoli na to vyčlenila desítky milionů korun. Dosavadní propagace očkování je tak v podstatě neviditelná.

A ministři se navíc nijak nepřetrhnou, aby očkování sami propagovali. Včetně premiéra Andreje Babiše. Jak upozornil komentátor HN Jan Kubita, vysvětlení je třeba hledat na sociálních sítích premiéra a hnutí ANO. Jeho přívrženci totiž s očkování zpravidla nesouhlasí. “Nechceme vakcínu, pane premiére! Čaulidi se bouří proti očkování a Babiš si s nimi neví rady,” napsal Kubita po analýze příspěvků Babišových podporovatelů.

Premiér se tak po několikáté během covidové epidemie ocitl v pasti. Ke kolektivní imunitě je třeba nejméně 75 procent naočkované populace. K jejímu dosažení tak stále chybí miliony lidí. Andrej Babiš ale zjevně nechce jít proti svým vlastním voličům, kteří nejsou zastánci vakcinace.

Přitom právě očkování sám premiér původně opakovaně označoval za jedinou možnou cestu, jak z pandemie vyváznout. “Očkování je cestou zpět do normálního života,” prohlásil Babiš loni 27. prosince, kdy si nechal aplikovat první dávku v zemi. “Rozhodl jsem se jít příkladem. Na sítích jsou různé fake news a lidé nemusí mít strach.”

Nebezpečí si zjevně uvědomuje i staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který po zkušenostech z loňského léta, po němž kvůli vládní neschopnosti zemřelo na covid 30 tisíc lidí, navrhuje alespoň částečně zpřísnit režim.

“Kvůli šíření delta mutace budu ve čtvrtek na mimořádné vládě navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou prokazovali bezinfekčnost negativním testem. Po první dávce vakcíny je totiž účinnost jen 33 %. A to není s ohledem na mutace dostatečné. Musíme být obezřetní,” prohlásil ministr.

Kromě prokazování bezinfekčnosti vládě navrhne také povinné testování pro všechny, kteří se z dovolených vracejí do práce. A týkat se to má i dovolených v České republice.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email