Od Babiše k Soukupovi. Bývalý náměstek Wagenknecht nastoupil do médií

Bývalý první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, kterého si do úřadu jako své eso přivedl Andrej Babiš a pak se s ním ve zlém rozešel, když si úředník stěžoval na tlak ministrovy tehdejší pravé ruky Radmily Kleslové, má nové angažmá. Nastupuje jako novinář do skupiny Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa.

Server MediaGuru uvedl, že Lukáš Wagenknecht bude zastávat post vedoucího analytika ekonomických událostí investigativního týmu vydavatelství. Sám Wagenknecht k tomu připojil, že se bude podílet na vzniku magazínů Týden a Faktor S.

Lukáš Wagenknecht.

Týden je v současnosti stále ještě nejprodávanějším týdeníkem, podle dat ABC ČR si jej v dubnu pravidelně kupovalo na 57 tisíc čtenářů. Faktor S vychází teprve od konce února, Empresa na svých stránkách uvádí, že jej na pulty posílá v nákladu 30 tisíc kusů.

“Analytická práce v ekonomických tématech mě vždy bavila a jsem rád, že ji mohu nyní uplatnit zase v poněkud jiném prostoru,” uvedl podle MediaGuru při nástupu Lukáš Wagenknecht.

Majitele skupiny, mediální byznysmen Jaromír Soukup, uvedl, že se se investigativní tým má nově zapojit i do práce pro TV Barrandov, kde se připravuje pro podzimní vysílací schéma nový publicistický pořad.

ČSSD a Čína

Soukup, který vedle Empresy vlastní také mediální skupinu Médea, má blízko k ČSSD. Se sociálními demokraty velmi úzce spolupracoval v době, kdy byl volebním manažerem strany Jaroslav Tvrdík.

Čtěte také

» Všechna Tvrdíkova přátelství. Aneb čínské peníze na lince Praha Bratislava

Společně stáli za těmi nejdražšími předvolebními kampaněmi v dějinách české politiky v letech 2008 a 2010. Obří investice, které neladily s účetnictvím sociální demokracie, tehdy vysvětlovali devadesátiprocentními slevami na inzerci, které Soukup Tvrdíkovi poskytoval.

Poté, co informace o slevách pronikly na veřejnost, se oba muži na krátký čas rozešli, časem se ale vztahy opět srovnaly. A tak už před několika lety začaly Médea i Empresa podporovat Tvrdíkovu čínskou misi, když se přidaly mezi podporovatele Smíšené česko-čínské obchodní komory, jejímž jménem Tvrdík roky získával v Číně kontakty a připravoval si půdu pro současné nákupy.

Když pak loni v září Tvrdík vyrazil do Číny spolu s delegací prezidenta Miloše Zemana, byl součástí výpravy i Soukup a jeho partnerka, herečka Kateřina Brožová, aby po pár dnech jako jednu z akvizic CEFC oznámili majetkový vstup do Soukupovy agentury a jeho vydavatelství.

Tam a pryč

Lukáš Wagenknecht, nová posila Soukupova týmu, skončil na ministerstvu financí přesně před rokem (psali jsme zde »). Stalo se tak krátce poté, co si u Andreje Babiše stěžoval na nemístný nátlak političky hnutí ANO Radmily Kleslové. Pár dní po odeslání stížnosti mu ministr financí oznámil, že s ním pro post prvního náměstka dál nepočítá a bleskově jej odvolal.

Následně prosákly na veřejnost zprávy o výši odměny pro Kleslovou – sto tisíc za poradenské služby v ČEZ – a politička na Wagenknechta zaútočila v médiích. Wagenknecht se do té doby veřejně nebránil, její slova o údajných politických útocích za strany bývalého náměstka a jeho údajné snaze se zviditelnit jej ale rozčílila.

Poskytl proto deníku Neovlivní.cz nahrávku rozhovoru, na které je zřejmé, jak na něj i ostatní členy dozorčí rady ČEZ politička tlačila. Nahrávka stála Kleslovou v září post místopředsedkyně ANO. Tehdy také začal její postupný pád.

Radmila Kleslová i ve svém zdůvodnění rezignace na Wagenknechta nezapomněla a zopakovala, že se jí cíleně snaží zdiskreditovat. A zastal se jí Andrej Babiš, který celý příběh shrnul pro Deník.cz slovy: “Pokud měl pan Wagenknecht problém s její smlouvou, měl trvat na jejím zrušení, ne to bonzovat a mstít se Kleslové, protože si myslel, že stála za jeho odvoláním. To je samozřejmě blbost.”

Faktem je, že od té doby nemůže politik Wagenknechtovi přijít na jméno. Wagenknecht za svůj přístup získal od Nadačního fondu proti korupci každoročně udělovanou cenu za odvahu.