Od chvíle, kdy Babiš zakázal roušky, zemřelo už 18 688 lidí

Na den přesně před půl rokem premiér vydal další ze svých zcela mylných rozhodnutí. Začaly tragické měsíce, které prožíváme dosud.

Některé citáty stojí za zapamatování, protože vydají za tisíc analýz. „Nemůžeme tady všechny terorizovat. Ať si každý používá roušku, jak chce,“ rozčílil se Andrej Babiš ve vysílání televize Nova

Bylo 20. srpna večer a český premiér přikázal svému tehdejšímu pomocníkovi Adamu Vojtěchovi, aby zrušil pravidla, která měla s nástupem školního roku chránit obyvatele před koronavirem. Pravidla přitom jen několik dní předtím sestavil tým expertů a posvětila je vládní rada, ve které se Andrej Babiš osobně ujal předsednictví. „Nikdo mě neinformoval o tom, že ve středu vyjde návrh, který zavádí roušky ve službách a obchodech,“ tvrdil navzdory tomu Babiš novinářům.


Facebook Andreje Babiše

Onoho 20. srpna Česká republika oficiálně evidovala celkem „jen“ 409 obětí koronaviru. Za celou dobu epidemie od března 2020.

Od chvíle, kdy Vojtěch poslechl svého učitele Babiše a zrušil povinné roušky ve školách či restauracích, až do dnešního dne zemřelo v České republice 18 688 covid pacientů. Přes osmnáct a půl tisíce lidí během půl roku.

Ještě do poloviny září čísla úmrtí připomínala ta z léta, to však bylo dáno pouze dvou až třítýdenním zpožděním, než se síla viru naplno projeví. Ve skutečnosti se trendy nákazy v ČR začaly zhoršovat již v polovině léta. Z dat to bylo to viditelné již v srpnu, poté, co – opět Andrej Babiš osobně – vyzval lidi k letnímu cestování a k masovým dovoleným v Chorvatsku.


ČTĚTE TAKÉ: Premiér ignoroval varování, usvědčují jej data


Navzdory tomuto mnohatýdennímu špatnému vývoji uvozuje deník Blesk onoho 20. srpna Babišův citát takto: Podle premiéra není nutné ohrozit ekonomiku, když se ČR nenachází v tak dramatické situaci, jako tomu bylo při první vlně.

„Já jako premiér mám zájem, aby se náš život vrátil do původních kolejí. Já jsem vnímal názory lidí a používám selský rozum. Nemůžeme si dovolit dělat ekonomické dopady, to nechci. Chci to vrátit do normálu,“ dodal tehdy premiér.

Babiš přitom na konci léta aktivně vetoval nejen povinné roušky v restauracích či školách, ale dokonce i na hromadnějších vnitřních akcích. Po premiérově intervenci se tam objevila podmínka, že povinnost platí pouze pro akce od 100 návštěvníků výše.


Graf: Neo/Worldometers

Co následovalo v říjnu a listopadu, ukazuje graf. V Česku začalo na koronavirus umírat denně sto, později dokonce dvě stě lidí. Trvalo to týdny, než křivka obětí alespoň trochu zeslábla.

Pak ovšem do hry vstoupil opět Andrej Babiš a jeho „výzkumy nálad“ ze sociálních sítí, podle nichž již dlouhou dobu řídí kroky vlády i směřování celé země. Babišovi analytici dospěli k závěru, že Češi potřebují nakupovat, aby si správně užili Vánoce.

A tak vláda ANO a ČSSD, opřená ještě o KSČM, na jeho popud zhoršila naději České republiky na brzký konec koronavirové krize podruhé. Kabinet se tentokrát sešel dokonce v neděli, 29. listopadu v 9 ráno.

Výstup této mimořádné pracovitosti stál za to: „Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vláda rozhodla jednomyslně. Zároveň 3. prosince skončí i zákaz nočního vycházení,“ popsal jednání server iDnes, který patří do Babišova holdingu Agrofert.

Během neděle 29. listopadu, kdy vláda takto makala, zemřelo na covid-19 v Česku dalších 117 lidí. Denně stále přibývalo mezi čtyřmi a pěti tisíci pozitivně testovaných pacientů, což by se v osmkrát lidnatějším Německu rovnalo až 40 tisícům nakaženým denně (což je samozřejmě tak extrémní číslo, že si ho u našich západních sousedů nedovedou vůbec představit).

„Obchody se otevřou i v neděli,“ řekl přesto navzdory všem faktům nový ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Stalo se. Češi se nahrnuli do nákupních center, které má Babišova administrativa obzvláště v oblibě a – na rozdíl od malých obchodníků – je nechává fungovat během celého koronavirového roku. „Návštěvnost v obchodních centrech byla v prosinci, a zvláště během druhého prosincového víkendu, velice slušná, nicméně nedosahovala ve většině případů čísel z minulého roku,“ citoval deník E15 Tomáše Míčka, vedoucí oddělení retailu a správy obchodních center CBRE.

A s obvyklým dvou až třítýdenním zpožděním, které virus potřebuje k masovému šíření, začala Babišova vláda sklízet plody své pracovitosti z konce listopadu.

V polovině prosince se statistiky úmrtí na koronavirus vrátily nad 100 obětí denně. A po svátcích začal počet mrtvých strmě růst.

Ve vyspělé Evropě jednotlivé vlády na hrozbu další, lednové vlny, reagovaly vyhlášením tvrdých uzávěr. V některých případech již přes svátky, ve zbytku po Novém roce. Politici v Německu či Švýcarsku logicky využili leden a únor, kdy se velká část ekonomiky teprve rozjíždí a byznys v mnoha oblastech je „mimo sezónu“ a vyhlásili další stupeň lockdownu. A zároveň jde o virově kritické zimní měsíce.

V České republice, kde se kabinet začal doslova bát stále sílící rebelie lidí, kterým došla s vládní neschopností a zmatky trpělivost, k nutné uzávěře nedošlo.

Nezpřísnila se nařízení o respirátorech. Nezavřela obchodní centra. Testování, trasování a kontrola karanténního systému se zcela rozpadly (mezi stovkami tisíc případů hygiena zkontrolovala pár set karanténních případů, ukazují data).

Očkování, jehož vrchním koordinátorem se opět jmenoval Andrej Babiš, nemusíme zmiňovat vůbec, i tento vládní krach je notoricky popsaný.

A tak se ani do třetice nemohlo stát nic jiného. Jak je vidět z grafu, křivka koronavirových úmrtí se v únoru opět vydala vzhůru. A trvale roste.

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email