Od nejlepšího ministra financí k nejúspěšnějšímu

Ministr financí Andrej Babiš má za sebou dva dny plné úspěchů. Nejprve mohl v pondělí oznámit, že státní rozpočet je v nejlepší kondici v historii. A v úterý se na něj snesla chvála z Hradčan: Prezident jej poté, co se seznámil s čísly o hospodaření státu, označil (prostřednictvím svého mluvčího) za nejúspěšnějšího člena současné koaliční vlády. Analytici jsou přitom výrazně opatrnější než Hrad.

Nejprve pár čísel. K poslednímu červenci dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 762,4 mld. korun, celkové výdaje 686,8 mld. korun. Což znamená, že přebytek činí bezmála 76 miliard a je nejvyšší od roku 1993. V porovnání s loňským rokem je teď ve státní pokladně o 50 miliard korun více.

Momentka ze schůzky Babiš-Zeman z kraje roku 2016. Foto z Twitteru Jiřího Ovčáčka

Momentka ze schůzky Babiš-Zeman z kraje roku 2016. Foto z Twitteru Jiřího Ovčáčka

“Rekordní daňové příjmy pomáhají kromě státní pokladny naplňovat také rozpočty obcí a krajů. To vytváří prostor nejen pro snižování dluhu na všech úrovních veřejné správy, ale také pro prorůstové investice a rozumnou hospodářskou politiku,” komentoval výsledky ministr financí Andrej Babiš.

Pokud se podíváme podrobně, co stojí za vyššími příjmy rozpočtu, inkaso DPH se zvýšilo o 2,8 % a ministerstvo růst přičítá zavedení kontrolního hlášení.

Inkaso spotřebních daní (včetně energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření) je vyšší o 7,3 % a důvodem růstu je zvýšení sazeb daně od ledna 2016.

Inkaso daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti se zvýšilo o 8,8 %, což se dá přeložit tak, že české ekonomice se daří, nezaměstnanost je rekordně nízká a mzdy zaměstnanců rostou.

Inkaso daní z příjmů právnických osob vykázalo meziroční růst 12,7 %. “Dosavadní vývoj tak odráží pokračující dynamiku ekonomiky a efektivnější výběr daně, kdy Finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny, jejichž výsledkem byla doměřená daň ve výši 0,8 mld. korun,” pochválilo se v tiskové zprávě ministerstvo financí.

Inkaso daně z nabytí nemovitých věcí vykázalo meziroční růst o 17,1 %, což jde znovu ruku v ruce s ekonomickou kondicí země: úrokové sazby jsou rekordně nízko, levné hypotéky pumpují nové klienty na trh s nemovitostmi.

sobotka_vlada_rozdava_rozpocet

Dalo by se pokračovat, ale suma sumárum, téměř u všech položek lze lepší příjmy přičíst jak některým krokům, které Babiš v úřadu učinil, tak – spíše – šlapající ekonomice.

“Je možné, že rekordní plnění rozpočtu je z významné části výsledkem práce ministerstva. Ale není to zdaleka jisté,” napsal v listu E15 hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda. “Abychom získali jistotu, je třeba provést zevrubnější analýzu, která bude vycházet z delší časové řady. Jinak lze totiž aktuální čísla snadno shodit ze stolu s tím, že procentuální nárůst inkasa u DPH je pořád nižší, než byl vzestup ekonomiky loni i letos v prvním kvartále.”

kalousek_rozpocet

Podobné hlasy z ní z opozice. Třeba podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka ještě není možné hodnotit přínos kontrolního hlášení; na současný výsledek rozpočtu má podle něj hlavní vliv ekonomický růst.

Další analytici chtějí vědět, zda vláda použije přebytek k tomu, aby snížila státní dluh. “Ekonomický názor je takový, že v případě přebytkového rozpočtu by měla vláda uhradit dluhy z minulých let. Jiná věc je ovšem politika, jelikož je asi přitažlivější téma peníze takzvaně rozdat,” řekl v České televizi analytik Broker Consulting Martin Novák.

Čtěte také

» Ostrá kampaň ještě nezačala, vláda už rozdává ve velkém
» Babiše na vládě přetlačili, aby zachránili investici GE
» Mýto jako EET. S kontraktem napřímo pomohla Šlechtová
» Tandem Zeman-Babiš našel společnou řeč. Zestátnění ČT

Andrej Babiš dal při nástupu do své funkce slib, že v roce 2017 bude mít Česko vyrovnaný rozpočet. Teď k tomu má ideálně našlápnuto, jenže je před volbami a ministři napříč vládou – ze všech partají – na něj tlačí, aby rozdával.

Jen namátkou: Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) žádá navíc 1,2 miliardy korun, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tři miliardy na boj s terorismem, ministr dopravy Dan Ťok (ANO) tři miliardy pro Státní fond dopravní infrastruktury. Vláda už se nadto zavázala zvýšit platy učitelů, zdravotníků i státních zaměstnanců (podrobněji zde »).

Ministerstvo financí v tuto chvíli navrhuje pro příští rok schodek rozpočtu ve výši 60 miliard korun, tedy nikoli nula. Prezident Miloš Zeman přesto návrh výslovně ocenil.

“Pro ostatní ministry jde o vzkaz, že by neměli stát s nataženýma rukama, což dokáže každý. Měli by úsporně hospodařit s prostředky a hledat rezervy ve svých resortech,” uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, podle kterého Zeman rovněž “vysoce ocenil” výsledek rozpočtu za červenec.

“Pan prezident považuje tento výsledek za důvod, abychom se odpoutali od smutných dob Kalouskova neumětelství. Na základě tohoto výsledku považuje Andreje Babiše za nejúspěšnějšího člena současné koaliční vlády,” citoval Ovčáčka server iDnes.

Miroslav Kalousek ministrem financí roku 2011 pro oblast rozvíjejících se evropských ekonomik. Washington, září 2011. Foto: miroslav-kalousek.cz

Miroslav Kalousek ministrem financí roku 2011 pro oblast rozvíjejících se evropských ekonomik. Washington, září 2011. Foto: Archiv

Na konto “Kalouskova neumětelství” jen připomínáme, že dvakrát – v letech 2008 a 2011 – získal cenu pro nejlepšího ministra financí v oblasti střední a východní Evropy.

Jde o prestižní ocenění, o jehož nositelích rozhodují analytici, bankéři a další experti; vyhlašuje jej ve Washingtonu časopis Emerging Markets, který pravidelně hodnotí jak vývoj veřejných financí ve sledovaných zemích, tak prosazování ekonomických reforem. “Jeho úsilí o obezřetnou fiskální politiku se odrazilo ve vnímání světových investorů a zvýšení důvěryhodnosti České republiky na finančních trzích,” stojí ve zdůvodnění ceny za rok 2011. Kalousek zavedl řadu škrtů; byl ovšem ministrem v době doznívající celosvětové finanční krize.