Od silných slov k ústupkům. Jak do vládní krize zasáhl Miloš Zeman

Po emotivních výrocích, kterými se vládní politici kvůli avizované reorganizaci policie a následné rezignaci Roberta Šlachty celý týden častovali, přichází čas ústupků. Ministr vnitra Milan Chovanec sice reformu podepsal, nechá však své lidi, aby na nové struktuře policie ještě chvíli popracovali. Lídr ANO Andrej Babiš sice hrozí vypovězením koaliční vlády, překvapivě ale dodává, že z vlády odejít nechce. Situaci podle zjištění Neovlivní.cz významně ovlivnil fakt, že Miloš Zeman nehodlá v případě odchodu ANO z vlády a následném možném pádu Sobotkova týmu pověřit Andreje Babiše sestavením nové vlády.

Už dlouho Andrej Babiš nepřekvapil své koaliční partnery jako dnes ráno. Lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL se na dohodovacím řízení sešli, aby vyřešili vládní krizi, kterou minulý týden rozpoutala chystaná změna policejní struktury.

EXKLUZIVNĚ:

Premiér přichází. Foto: Radim Beznoska
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?
» Politici se bojí sledování, šifrují si zprávy a píší na mazací tabulky

Babiš svým partnerům řekl, že pokud Milan Chovanec reformu podepíše, ANO vypoví koaliční dohodu. “Zároveň ale řekl, že ve vládě zůstane, což je protimluv. Tím tedy všechny zaskočil, když celou dobu vykřikuje, že problém reorganizace je pro něj tak zásadní, že kvůli  němu i z vlády odejde. Je to takový – řekněme s nadsázkou- lidovecký postup. Jakoby se Andrej Babiš konečně začal učit technologii moci,” komentoval to pro Neovlivní.cz jeden z vládních představitelů.

Sám Babiš následně prozradil, jak by si vládnutí bez koaliční smlouvy představoval v praxi: “Ale máme možnost se chovat jako pan Chovanec, že ji nebudeme dodržovat… Já také můžu říct, že v ČEZu vyměním všechny, koho budu chtít.”

Ranní historka výstižně ilustruje stav, do kterého se vládní krize dostala. Dvě nejsilnější strany řeší, jak spor urovnat tak, aby to pro ně znamenalo co nejmenší ztráty. ČSSD i ANO ale současně musí udělat ústupky.

Milan Chovanec dostal za úkol, aby dohlédl na to, že policie celou reorganizaci probere se státními zástupci a zapracuje do ní jejich připomínky. Má na to měsíc. Svůj podpis však pod dokument dal už dnes. “Udělal jsem chybu, že jsem to neudělal dříve, podívejte se, co kolem toho vzniklo,” řekl na tiskové konferenci ministr. Bez podpisu by prý nebylo možné na změnách, které mají začít platit od srpna, pracovat.

“Prioritou je pokračovat v koaliční spolupráci s KDU-ČSL a ANO. Jinou stabilní variantu ve Sněmovně nevidím,” oznámil po dohodovacím řízení premiér Sobotka.

A ANO – jak je popsané výše – couvá ze své hrozby okamžitého odchodu z kabinetu.

K aktuálnímu sporu:

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» Víkendová válka: O přestřelce na ose Chovanec-Babiš
» Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie
» Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří

Podle zjištění Neovlivní.cz vývoj vládní krize významně ovlivnil prezident Miloš Zeman. Veřejně oznámil, že demise Babiše či Chovance by vedla k destabilizaci politické scény a dodal: “Velmi pravděpodobně bych takovou demisi odmítl.”

Ještě dříve ale podle zdrojů z okolí prezidenta odmítl možnost, že by v případě pádu koalice a možném pádu celé vlády pověřil sestavením nového kabinetu právě svého dosavadního spojence Andreje Babiše.

“Pan Babiš u něj tuhle možnost sondoval už zjara, kdy se sešli a on si už tehdy pohrával s myšlenkou, že by ANO z vlády odešlo. Prezident mu ale dal jasně najevo, že není vítěz voleb, odchodem z vlády navíc kabinet nutně nepadá – a i kdyby, tak ho sestavením nového kabinetu nepověří,” uvedl vládní zdroj obeznámený s rozhovorem obou politiků.

Zeman má podle něj ještě na paměti situaci z roku 1998, kdy tehdejší prezident Václav Havel čelil tlaku, aby tehdejšímu šéfovi ČSSD i přes vítězství ve volbách pokus o sestavení vlády nesvěří. Miloš Zeman tehdy takovou variantu ostře kritizoval.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz Neovlivní.cz obsah rozhovorů mezi Milošem Zemanem a Andreje Babišem odmítl komentovat. “O jednotlivých schůzkách následně informujeme, ale co se na těchto schůzkách odehrává, to nekomentuji,” uvedl Ovčáček.

Středeční posun v koaliční krizi ovšem podle vládních politiků automaticky neznamená, že je konec. Nebo, že se koalice nerozpadne. “Potenciál bouchnout to má velký. Ale není žádný plán. Pokud se to stane, bude to spíš impulsivní krok ze strany šéfa ANO Babiše,” míní jeden z ministrů.