Odchod Blatného: Už zkraje roku chtěl sám rezignovat

Premiér není spokojený s ministrem zdravotnictví. Neumí ale sehnat náhradu

Jan Blatný to má v pozici ministra zdravotnictví sečtené. Alespoň to tak už pár dní vypadá z pohledu médií, která patří holdingu premiéra Andreje Babiše. Zachraňuje ho podle Mf Dnes jediná věc: “Premiér nemá v rukávu žádnou náhradu. Nikoho, kdo by se byl za této situace ochoten do ministerského křesla posadit a resort okamžitě převzít se vším všudy.” napsala Mf Dnes.

O víkendu navíc informace o ochodu Blatného do 14 dnů zazněla v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Andrej Babiš nicméně tvrdí, že to jsou nesmysly. “Ne, celé je to spekulace,” odpověděl na sms dotazy portálu SeznamZprávy, zda uvažuje o odvolání ministra zdravotnictví.


Jan Blatný během očkování proti covidu. Foto: ZdravkoOnline

Každopádně byl to podle zjištění Neovlivní.cz sám Jan Blatný, kdo sám mluvil o své rezignaci. A to zkraje roku, když stát spustil halasně propagovaný registrační systém na očkování a on nefungoval.

“Chtěl s tím seknout. Prohlásil, že tohle fakt nemá zapotřebí, aby byl za tak velkého idiota,” prozradil jeden z jeho spolupracovníků.

O rezignaci mluvil ještě jednou: a to hned po svém nástupu v souvislosti s možností, že by měl při státním boji s koronavirovou nákazou spolupracovat s Romanem Prymulou. “Původně byl plán, že by na to Prymula na ministerstvu dohlížel. Blatný se ale tehdy striktně vzepřel a prohlásil, že pokud tam Prymula vkročí, okamžitě dává demisi,” uvedl pro Neovlivní.cz úředník z týmu Andreje Babiše.

Sám Blatný na dotazy ohledně jeho slov o rezignaci zatím nereagoval.

Navzdory svému naštvání z nefunkčního rezervačního systému nakonec Jan Blatný ve funkci zůstal. Svou roli sehrály jeho povahové vlastnosti, které jsme popsali v listopadovém vydání časopisu Neovlivní.cz. Lékař Blatný totiž přišel z Brna do Prahy s tím, že to dokáže a “zachrání” Českou republiku.

“Proto se rozhodl zůstat. Nechce prohrát, věří, že to zlomí,” dodal již citovaný zdroj.


ČTĚTE TAKÉ: V zákulisí ministerstva: Kdo drží Blatného a proč stát rozvolňuje


Největší potíží Jana Blatného, kterou jsme rovněž popsali v časopisu, je fakt, že je solitér. Přesvědčený, že nikoho nepotřebuje a zvládne to sám. Ostatně jako jednu z prvních věcí, kterou po nástupu na ministerstvo udělal, bylo ukončení spolupráce se všemi mediálními poradci od premiéra.

A to samé se dělo uvnitř ministerstva. Zaměstnanci ministerstva si už loni v rozhovorech s Neovlivní.cz stěžovali, že s nimi nový ministr vůbec nemluví. Ani po měsíci ve funkci se například nesešel s řediteli odborů. Veřejně to pak potvrdil jeho klíčový náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který se minulý týden rozhodl z ministerstva odejít.

“Na rozdíl od předchozích ministrů jsem s docentem Blatným měl, ne vlastní vinou, možnost kromě velkých porad osobně hovořit cirka 15 minut, což pro autentickou spolupráci ministra s náměstkem nestačí. A to ani v komunikaci s lidmi uvažujícími ano=ano, ne=ne, nevím=nevím a nepodepsal jsem=nepodepsal jsem,” uvedl Šedo pro Lidovky.cz.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email