Odchod Síkely: Rekonstrukci vlády brzdí STAN a obavy z Hradu

Vztahy s prezidentem jsou na bodu mrazu. Koaliční politici udělají všechno proto, aby do konce svého mandátu nedostal šanci ovlivňovat politiku. Analýza Sabiny Slonkové

Jakkoli dávali koaliční politici v minulých dnech najevo svoji nespokojenost s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou, jeho výměna nebo širší rekonstrukce vlády v příštích týdnech podle zjištění Neovlivní.cz nepřipadá v úvahu. Podle politiků vládních stran pro to existují dva hlavní důvody.


Jozef Síkela přichází na zasedání kabinetu Foto: Úřad vlády

1. Rozpoložení lídra hnutí STAN Víta Rakušana. Šéf Starostů a ministr vnitra utrpěl v posledním čtvrt roce hned několik politických šrámů. Nejprve to byla aféra komunálního politika STAN Petra Hlubučka, která smetla i zakladatele partaje Petra Gazdíka a Stanislava Polčáka. Pak to byl neúspěch se jmenováním šéfa rozvědky Petrem Mlejnkem, který rovněž kvůli stejné kauze minulý týden rezignoval. A obojí se podepsalo na Rakušanově odolnosti.

“Rakušan nechce Síkelu vyměnit. Obává se, že by to bylo vnímání jako další signál o špatné kondici a personální politice STAN,” popsal Rakušanův postoj jeden z koaličních politiků.

Vít Rakušan pak Neovlivní.cz již dříve řekl, že za ministrem stojí. “Nikdo neudělal pro energetickou bezpečnost za poslední roky tolik jako on,” říká.

A premiér Petr Fiala je v tomto ohledu v pasti. Proti vůli Rakušana jeho ministry měnit nechce, byť i on má podle svých spolupracovníků vůči Síkelovi značné výhrady. Mimo jiné i proto si stáhl klíčová vyjednávání o energetické krizi pod sebe.

Fialovi svazuje ruce fakt, že bez Starostů se mu vláda zbortí. Rakušanovi poslanci dodávají vládě třiatřicet hlasů ve sněmovně. A kromě toho premiérovi spolupracovníci upozorňují na ještě jeden důležitý fakt: Petra Fiala si s Vítem Rakušanem stejně jako s ostatními lídry koalice lidsky “sedl” a nechce dělat něco, co by vnímal jako podraz.

2. Nevypočitatelnost Miloše Zemana. “Dělat jakoukoli větší rekonstrukci vlády nebo i jen měnit ministra je v zásadě do konce jeho mandátu nemožné. Nikdo to nebude riskovat,” popsal v kostce postoj premiéra jeden z jeho spolupracovníků.

Ačkoli loni v prosinci prezident Miloš Zeman překvapivě jmenoval Petrovi Fialovi vládu v takové podobě, v jaké mu ji premiér přinesl (včetně původně vetovaného Jana Lipavského na diplomacii), vztahy ke kabinetu od té doby značně ochladly. Koaliční politici je přirovnávají k “bodu mrazu”.

Nestalo se přitom nic převratného. Kromě Putinovy invaze.

“Vztahy vlastně nejsou žádné. Po ruské invazi na Ukrajinu, která pro Miloše Zemana představovala těžkou ránu, jde skutečně jen o formální vztahy. S ohledem na dosavadní Zemanovu kariéru, jeho chování v politice a zejména zdravotní stav by mu ale za této situace vydal vládu napospas jen šílenec, ” popsal koaliční politik, který zdržuje s Hradem právě tyto formální vztahy.

Přitom Petr Fiala je jeden z mála politiků, které Miloš Zeman ještě před pár měsíci respektoval. Jak jsme popsali v jednom z předchozích časopisů Neovlivní.cz, Fiala získal u prezidenta plusové body za to, jak se k němu zachoval během jeho nemoci. Fiala navzdory tlakům i zevnitř ODS neaktivoval článek 66 a nepokusil se hospitalizovaného prezidenta zbavit jeho pravomocí.

Jaký má tedy Petr Fiala plán? Čtěte v zářijovém vydání časopisu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email