Odepsal mě. Jak Babiš ve skutečnosti loni pomáhal Zemanovi

Když lídr ANO zjistil, že zdravotní stav prezidenta je vážný, vystartoval proti jeho blízkým spolupracovníkům.

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš se nyní snaží přesvědčit veřejnost, že to byl on, kdo loni v době zdravotních potížích pomáhal Miloši Zemanovi. Ve skutečnosti ale prezidenta tehdy odepsal. A to stálo za ochladnutím jejich vztahů, které se narovnaly až nyní po roce.

Uzavírání Korunní komory v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, 24. ledna 2018. I tady byly vztahy obou politiků na bodu mrazu. Foto: Úřad vlády

“A já jsem telefonoval i jeho dceři a prosil jsem ji, aby přesvědčila tatínka, že musí jít do nemocnice, nebo je fakt v ohrožení života. Nakonec ho přesvědčili, takže šel do nemocnice,” líčil nyní Babiš svoji starost o hlavu státu v podcastu Insider.

Miloš Zeman tehdy za minutu dvanáct skutečně skončil v nemocnici. Andrej Babiš se skrze informace Radka Vondráčka, který ho tam navštívil, následně ujistil, že situace je vážná a hlavu státu odepsal. “Měli jsme rozporuplné informace. Hrad nás ujišťoval, že prezident bude v pořádku. Současně se k nám dostávaly zprávy, že situace je vážná, šéf ho navíc viděl před tou hospitalizací a neměl z toho dobrý pocit,” popsal tehdy informační mlhu ve Strakově akademii jeden z členů týmu Andreje Babiše.


ČTĚTE TAKÉ: A ty mě nemáš rád. Vztah Zemana a Babiše dostal vážné trhliny


A teprve ve chvíli, kdy se ujistil, že je na tom hlava státu špatně, Babiš po prohraných volbách oznámil definitivní odchod do opozice a předání moci Petrovi Fialovi. Do té doby byla navzdory výsledkům voleb ve hře varianta vlády bez důvěry s Babišem v čele.

Tyto informace jsme už loni zveřejnili s odkazem na Babišovi spolupracovníky a popisem konkrétních kroků jeho samotného.

Tak kupříkladu: 18. října Ústřední vojenská nemocnice předala senátorům oficiální zprávu, že zdravotní stav Miloši Zemanovi neumožňuje vykonávat funkci prezidenta. Už 20. října, jen o dva dny později, Mf Dnes na titulní stránce zveřejňuje text s titulkem “Babiš čistí Hrad od Zemanových mužů”. Stejný den pak další list z Babišovy mediální divize, tentokrát Lidové noviny, hlásí: “Ultimátum Zemanovým rádcům: Vykliďte Hrad.”

Oboje noviny v textech referovaly o údajném tažení svého majitele a stále ještě premiéra Andreje Babiše proti Zemanovu týmu. A vyhlášení války podpořil svými výroky i on sám. “Celá ta situace, která tady vznikla, je myslím neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby rezignoval ze své funkce a to okamžitě. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné. To je ten hlavní problém,” napsal Babiš na Twitteru.


Detaily popisujeme v časopise Neovlivní.cz, který můžete věnovat jako dárek

A pro svůj server iDnes dodal, že pokud kancléř neodejde a bude aktivován článek č. 66, Mynáře odvolá.

Jenže prezident ho tehdy převezl. Navzdory předpokladům a prognózám se uzdravil. Vrátil se do úřadu a jmenoval premiérem Petra Fialu, když Babiš nabídku na vládu bez důvěry odmítl. A lídr hnutí ANO už proti Zemanovým lidem neudělal vůbec nic. “Šéf už proti nim teď nic podnikat nebude. Není to už jeho starost,” popsal Babišův veletoč postoj jeden z jeho spolupracovníků.

Od té doby spolu Andrej Babiš a Miloš Zeman nemluvili. Prezident mu zazlíval, že ho odepsal. A pak ho taky už vůbec k ničemu nepotřeboval.

To se změnilo s vyhlášením nových prezidentských voleb. Hradní klika totiž mezi relevantními kandidáty neměla nakonec nikoho, s kým by se dokázala dohodnout. Například na “hladkém” předání Hradu, kdy se nový tým nebude chtít vozit po svých předchůdcích. Zemanovi lidé usoudili, že nejlepším kandidátem by pro ně byl vlastně právě Andrej Babiš. Proč?

Jaká dohodu spolu Babiš a Zeman nakonec uzavřeli? Je ve hře milost za Čapí hnízdo? Popisujeme v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email