Odklánění rozsudků, pohrdání voliči a miliony v krabici od vína. To byla kauza Rath

Další dějství nejsledovanější politické aféry posledních let skončilo. Někdejší prominentní politik sociální demokracie David Rath si vyslechl verdikt, který jej za přijímání úplatku posílá na 7 let do vězení. Zaplatit má navíc pokutu 10 milionů. Verdikt už je pravomocný. David Rath ale dosud dokázal, že je přeborníkem v “odklánění” rozsudků.

Sedm let od svého zatčení s krabicí od vína napěchovanou úhledně vyrovnanými sedmi miliony korun si bývalý hejtman David Rath vyslechl už potřetí odsuzující rozsudek. Tentokrát už je pravomocný, politik může podat jen mimořádný opravný prostředek.

Pro Ratha nemohl být verdikt překvapením. Soud to naznačil už v předchozích kolech procesu, kdy poslal do vězení jeho samotného a na sedm a půl roku i jeho blízké spolupracovníky Kateřinu Pancovou (nyní Kottovou) a Petra Kotta.

U Ratha byl řetězec důkazů prakticky totožný jako u Kottových: byly nalezeny peníze, odposlechy aktérů jednoznačně doložily, že šlo o úplatky a vše ještě podpořila svým svědectvím spolupracující obviněná.

Prakticky totožný, nikoli zcela stejný. Tisícovky stránek, které jsou vloženy do fasciklu hejtmanovy korupční kauzy, sice do detailu líčí nejrůznější svědectví o manipulování se zakázkami, tvrdé důkazy, jak přesně měla “osoba David” celé roky z titulu své funkce výběrová řízení ohýbat, chybí.

Spis Rath obsahuje pouze náznaky. Vybráno z odposlechů: “Udělám to, bude to za deset procent.” “Řeknu Lucii, že tenhle vyhraje a tihle budou křoví.” “Dej mi projekt, upravím zadávačku.” Nebo Pancová při rozhovoru k padesátimilionové zakázce v kolínské nemocnici: “Já jsem se ptala, kdy to bude realizovat a říkal hejtman, že se uvidí. Jakou cestu potom zvolí. Takže nevím, jak to bude…”

Policie a poté obžaloba si podobné pasáže vyložila jednoznačně: Hejtman dával Pancové a Kottovi volnou ruku, aby vydělávali na zakázkách a nosili mu z toho podíl. Tedy: Věděl, nezasáhl, naopak z toho tyl.

A přesně tak Rathovu roli popsaly dosud soudy ve svých rozsudcích. Několikrát zopakovaly konstrukci: “Rath o ovlivňování zakázek věděl, byl s ním srozuměn a sám k ovlivňování přispíval.”

Hejtmanův podíl ze zakázek přihraných firmám? Celkově mělo podle jít o více než 22 milionů korun. Z toho 16 milionů si stihl od svých spolupracovníků převzít, než ho dopadla policie.

LINKA, KTERÁ BY NEMĚLA ZAPADNOUT

Případ Rath zůstane klíčovým mementem hned ze tří důvodů.

Jednak ukázal, že ani prominentní politik není nedotknutelný. Druhak do detailu rozkryl praxi, o které se vědělo, ale nahlas nemluvilo: Mechanismus, jak lze falšovat výběrová řízení a přitom zůstat při zběžné kontrole “čistý”. Přihrávání zakázek fungovalo ve Středočeském kraji řadu let a nebýt anonymního udání, které stálo na začátku vyšetřování, mohlo fungovat dát.

A do třetice: Lidé se dozvěděli leccos o tom, jak ve skutečnosti mohou politici myslet své sliby. Policejní odposlechy Davida Ratha ukázaly obrovskou míru despektu a pohrdání, jež hejtman pro lidi ve svém kraji měl.

Ještě jednou zalistujme fasciklem: Následující rozhovor mezi Kateřinou Pancovou a Rathem osvětluje, jak to ve skutečnosti bylo s plánem investic Středočeského kraje. Rath na začátku bývalé šéfce kladenské nemocnice vysvětlil, že není potřeba brát obce vážně, plán je totiž jen dopisem Ježíškovi.

Rath: “Prosím tě, co si budeme povídat. Plán investic jakoby nepotřebuješ k ničemu. A říkejme si to, že to je seznam všech přání.

Pancová: “To je dopis Ježíškovi.”

Rath: “Tááák – dopis Ježíškovi. Pak teprve Ježíšek začne zkoumat, na co má a co jsou priority. A je to trošku taky na zmatení těch hloupých, protože ty jsou šťastný. Voni mi říkaj, rozumíš…”

Pancová: “Že to tam tam mají.”

Rath: “Já třeba přijedu k nějaký škole a voni mi říkaj: Pane hejtmane, to je úžasný, my jsme tři roky usilovali a už jsme v plánu investic. (…) Rozumíš, voni si chudáci myslej, že tím už jako… Rozumíš, protože ty úředníci samozřejmě ví hovno, že jo. Tak voni tam s nima korespondujou a říkaj: žádáme vás zařadit nás do plánu. A voni říkaj: To není potřeba, a doložte, že je to potřeba. Voni s nima vedou takovouhle papírovou válku.

Pancová: “No jasně, no.

Rath: “Protože věci, na kterých třeba nemáme zájem my, tak mě je to jedno. Ať si tam ty úředníci s nima přetahujou třeba dva roky, že jo. A teď jako – voni vítězoslavně to nám daj, my jim to tam šoupnem a zase se další čtyři roky neděje vůbec nic…”

Pancová jako šéfka nemocnice pak projevila obavu o rozjednané peníze pro špitál. Rath ji ujistil, že ona samozřejmě peníze dostane, dokud bude sám sedět na kraji. “A když tam nebudem?” zeptá se sám sebe. “Ať se s tím jebe někdo jinej, s tou nemocnicí. Aspoň tam necháš zaseklou sekeru.”


Štítky: ,