© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Výslechy manažerů státních firem v kauze odměn pro někdejší Babišovu blízkou spolupracovnici Radmilu Kleslovou finišují. Úřady se nyní chystají přímo na bývalou místopředsedkyni hnutí ANO. Její výslech je plánovaný po prázdninách. Kleslová čelí podezření, že statisíce, které od firem dostávala, neodpovídají odvedené práci.
Z politických kuloárů a stranických schůzí na výslech na policejní služebnu. Takové jsou dozvuky politické kariéry jedné z dlouholetých nejbližších spolupracovnic Andreje Babiše. Radmilu Kleslovou čeká výslech kvůli odměnám, které díky svým politickým kontaktům pobírala ve státem ovládaných společnostech.
Poslední tři měsíce policie vyslýchá například manažery společnosti ČEZ, Čepro či Českých drah a několika pražských městských společností. “Trvá to, ale nezaznamenala jsem žádné průtahy. Z každé společnosti je to vždycky tak pět lidí,” podotkla žalobkyně Lenka Šimková, která případ dozoruje.
Až výslechy manažerů skončí, přijde na řadu i politička. “Výpověď paní Kleslové je v plánu, bude předvolána,” potvrdila žalobkyně Šimková.
Teprve po jejím výslechu a vyhodnocení spisu úřady rozhodnou, jestli mají dost důkazů, které by doložily podezření, že Kleslová byla placená za fiktivní práce. Z toho někdejší místopředsedkyni ANO viní hned dvě trestní oznámení, která policie po prostudování označila za důvodná. Jedno podalo hnutí Anonymous, druhé Piráti (podrobnosti tu »).
Z analýzy Neovlivní.cz (zde ») je přitom zřejmé, že v některých společnostech se odměny pro Kleslovou výrazně zvýšily až po jejím nástupu do politických funkcí. To byl případ třeba elektrárenského gigantu ČEZ, kde ve finále pobírala měsíční odměnu 100 tisíc korun.
“Roky, možná 10 let, to bylo 40 tisíc – to si dobře vzpomínám. Pak to bylo 70 tisíc. Teď to bylo, možná rok, možná rok a půl, těch 100 tisíc,” potvrdil před časem předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.
Jistým vodítkem o kvalitě odvedené práce je pro policii například interní korespondence Českých drah, která odhalila, že Radmila Kleslová minimálně pro dvě společnosti dělala v podstatě to samé. Zprávy o legislativní činnosti Sněmovny připravovala nejen pro dráhy, ale podle dřívějších vyjádření předsedy dozorčí rady ČEZ Pačese i pro tuto elektrárenskou firmu. Korespondenci má redakce Neovlivní.cz k dispozici.
Naopak komplikované zjišťování mají policisté v případě SŽDC, kde se nepodařilo dokumenty o plnění ze strany Kleslové nalézt vůbec. Politička v této státní společnosti měla smlouvu na 95 tisíc korun měsíčně.
Sama Radmila Kleslová jakékoli pochybnosti ohledně své práce pro státní společnosti odmítla. Sice pod tlakem okolností nakonec na všechny funkce zkraje roku rezignovala, cítila se ale jako oběť. “Netušila jsem, že aktivním vstupem do politiky do politiky ANO budu mít na zádech terč, který říkal: Střelte si do mě. A začali do mě střílet lidi, kteří nemají rádi Andreje Babiše, pak ti, kteří nesnášejí mě, a bohužel i někteří lidé z hnutí ANO. Buď ti, co byli méně úspěšní, nebo ti, co zastávali v hnutí jiný proud, takový ten pravdoláskařský,” postěžovala si v Hospodářských novinách.