© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Firmu po firmě sbírá policie doklady, zda odměny, jež dlouhodobě dostávala Babišova blízká spolupracovnice a politička ANO Radmila Kleslová odpovídaly práci, kterou pro státní firmy ve skutečnosti odváděla.
Top manažeři státního gigantu ČEZ, představitelé Českých drah či vysocí pracovníci Čepro a Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Ty všechny čekají výslechy kvůli odměnám pro bývalou vlivnou místopředsedkyni hnutí ANO Radmilu Kleslovou, dlouholetou nejbližší spolupracovnici ministra financí Andreje Babiše.
Obálky s předvoláním k výslechu nejprve dostali členové dozorčích rad, někteří už dokonce výslech absolvovali.
„Právě dnes jsem byl vypovídat, ale to je tak všechno, co vám můžu říct. O detailech mluvit nemohu, podepsal jsem na policii mlčenlivost,“ uvedl v úterý člen dozorčí rady společnosti ČEZ Jiří Tyc.
Nominováno na Novinářskou cenu |
![]() |
• Investigativní práce na případu Radmily Kleslové vynesla deníku Neovlivní.cz nominaci na výroční Česko-slovenskou cenu veřejnosti. |
• O držiteli ocenění rozhodujete vy, svůj hlas Sabině Slonkové můžete dát na tomto odkazu: http://hlasovani.novinarskacena.cz/ |
Právě odměny od státem ovládané elektrárenské společnosti celé vyšetřování odstartovaly. Kleslová totiž po vstupu ANO do vlády získala lukrativnější smlouvu, která jí zaručovala od ČEZ sto tisíc korun měsíčně. Do té doby pobírala řádově nižší částky. Další desítky tisíc korun inkasovala ve státních Českých drahách, SŽDC nebo společnosti Čepro.
Policie se do případu odměn vložila po té,co někteří členové dozorčích rad firem zpochybnili oprávněnost odměn. A politické uskupení Piráti spolu s hnutím Anonymous kvůli tomu podali dvě trestní oznámení.
„Byly zahájeny úkony trestního řízení. Probíhá standardní postup shromažďování důkazů, ale průběh vyšetřování nebudeme komentovat,“ podotkla k vyšetřování žalobkyně Blanka Valsamisová.
Vyšetřovatelka případu přitom podle informací Neovlivní.cz chystá předvolání i pro generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše. Výslech čeká rovněž ředitele Českých drah Pavla Krtka, který smlouvu s Kleslovou zdědil a ukončil ji. Za Krtkovy éry se také ukázalo, že právnička drah měla o některých fakturách političky pochybnosti a nechtěla je proplatit.
Interní korespondence Českých drah, kterou má deník Neovlivní.cz k dispozici, navíc odhalila, že Radmila Kleslová minimálně pro dvě společnosti dělala v podstatě to samé. Zprávy o legislativní činnosti Sněmovny připravovala nejen pro dráhy, ale podle dřívějších vyjádření předsedy dozorčí rady ČEZ Pačese i pro tuto elektrárenskou firmu.
Nejkomplikovanější zjišťování policii čeká v případě SŽDC, kde se nepodařilo dokumenty o plnění ze strany Kleslové nalézt vůbec. Politička v této státní společnosti měla smlouvu na 95 tisíc korun měsíčně.
Sama Radmila Kleslová jakékoli pochybnosti ohledně své práce pro státní společnosti odmítla. Sice pod tlakem okolností nakonec na všechny funkce rezignovala, cítila se ale jako oběť. „Netušila jsem, že aktivním vstupem do politiky do politiky ANO budu mít na zádech terč, který říkal: Střelte si do mě. A začali do mě střílet lidi, kteří nemají rádi Andreje Babiše, pak ti, kteří nesnášejí mě, a bohužel i někteří lidé z hnutí ANO. Buď ti, co byli méně úspěšní, nebo ti, co zastávali v hnutí jiný proud, takový ten pravdoláskařský,“ postěžovala si v Hospodářských novinách.