Vyloučený člen SPD: Stranu fakticky řídí kmotr Hrdlička

SPD je podvod na voliče, říká vyloučený místopředseda pražské buňky Okamurovy partaje

Vedení SPD Tomia Okamury těsně před Velikonocemi vyloučilo ze svých řad místopředsedu pražské buňky Roberta Vašíčka. Regionální politik si to nehodlá nechat líbit a promluvil o poměrech strany, o kterou se v mnohých hlasováních opírá současná vláda Andreje Babiše.

Vašíček – shodně jako další lidé zevnitř SPD – zmiňují jako klíčovou postavu, která stojí v pozadí hnutí, pražského podnikatele Tomáše Hrdličku. Muž, kterého premiéři Mirek Topolánek a Andrej Babiš označili za kmotra – člověka, který propojuje politiku a byznys.


Vyloučený politik SPD Robert Vašíček Foto: Neovlivni.cz/Robert Vašíček

“On je jakýmsi mentorem. Je to velmi chytrý člověk. Veškerá chytrá rozhodnutí pocházejí z jeho hlavy,” říká o Hrdličkovi v souvislosti s SPD vyloučený Robert Vašíček.

Sám Hrdlička v minulosti v rozhovoru pro pořad TV Seznam Zvláštní vyšetřování svou roli zlehčoval: “Jediné, co mě váže s SPD, je můj dlouholetý vztah s Radimem Fialou.“

Jak ale nyní popisuje vyloučený politik SPD v rozhovoru pro Neovlivní.cz, role Tomáše Hrdličky je mnohem větší, než on sám připouští. Mluví také o Okamurovi, o fungování partaje či vylučování nepohodlných členů.

Neo: Tomio Okamura je v politice už roky. Co je jeho hlavním hnacím motorem a cílem?

Určitě volební úspěch, sláva, moc a peníze. Projevuje se u něho bezohlednost k lidem. Každému říká “mám vás rád”, vzápětí podepíše vaše vyloučení. Přitom opět chybí soucit s lidmi. SPD funguje na neustálém obnovování členské základny. Nechají vás jako nováčka zdarma pracovat, lepit plakáty, bojovat za volební úspěch hnutí SPD. Jakmile uplynou dva roky v hnutí SPD, víte příliš a je načase zbavit se vás. Časem to potká všechny. 

Neo: Jak byste popsal fungování SPD? Bývalí členové opakovaně a shodně mluvili o tom, že funguje na principu strachu, uctívání Okamury a kdo se znelíbí či klade nepříjemné dotazy, musí odejít.

SPD nefunguje jako demokratické hnutí. Už stanovy hnutí SPD odporují demokratickým principům a principům právního státu. Vylučování členů se děje za zavřenými dveřmi v jejich nepřítomnosti. O kandidátních listinách vůbec nerozhodují oblastní nebo regionální konference členů. O všech kandidátkách až do poslední vesnice rozhoduje předsednictvo. A podle stanov je navíc platné pouze se souhlasem předsedy.

Bez ohledu na zmíněné nedostatky ve stanovách hnutí SPD jsou ale nejvyšší funkcionáři hnutí natolik zpovykaní, že už ani samotné stanovy nedodržují. Bohužel ustrašenost našich členů nahrává vedení v diktátorském přístupu. Pokud se ohradíte proti zjevné lži, manipulaci, nespravedlnosti nebo porušení stanov, okamžitě vám vyhrožují vyhazovem a zbytek členské základny straší piráty a uprchlíky. 


ČTĚTE TAKÉ: Tajemství Okamurova úspěchu


Neo: Kdo fakticky řídí SPD?

Podle stanov řídí hnutí SPD jeho předseda Tomio Okamura. Ve skutečnosti po Praze chodí pan Jan Čížek (pražský podnikatel, který vydává desítky časopisů radničního typu, pozn. Neo) a vypráví, že ovládá Tomia Okamuru. Je dost zvláštní, že to říkala veřejně po svém vyloučení řada dalších členů hnutí SPD, například poslanec Lubomír Volný. Je mi znám případ vyloučeného místopředsedy regionálního klubu SPD Plzeňského kraje Zdeňka Maštalíře, který byl vyloučen po odeslání dopisu na předsednictvo SPD, kde kritizoval volební noviny Jana Čížka a označil je za nevhodné. Také v mém případě přišlo vyloučení poté, kdy jsem členskou základnu upozornil na propojení Jana Čížka a Tomáše Hrdličky. Mohu tedy říct, že Jan Čížek je styčným důstojníkem Tomáše Hrdličky v hnutí SPD a řídí Tomia Okamuru. 

Neo: Tomáš Hrdlička bližší spojitost s SPD odmítá. Můžete popsat, jakou podle vás hraje v zákulisí roli?

On je jakýmsi mentorem. Je to velmi chytrý člověk. Veškerá chytrá rozhodnutí pocházejí z jeho hlavy. Nemá ale rozhodně cit pro výběr spolupracovníků. Jan Čížek je dle mého mínění arogantní sebestředný sociopat bez soucitu s lidmi. Během tří let mého působení zničil mnoho členů hnutí SPD. V politice je normální s někým nesouhlasit. Demokratické principy a principy právního státu jsou o interakci lidí různých názorů, za které nemohou být pronásledováni. Pan Čížek nic z toho neuznává. Bez krytí Tomáše Hrdličky by to nebylo možné, členská základna by ho dávno vyloučila. Tomáš Hrdlička nechce být spojován s hnutím SPD, protože se jedná o společenskou ostudu. Vybral si tedy svého klauna Čížka, který dělá špinavou práci. 

Neo: Jste další z řady, koho politici SPD vyloučili. Proč se to stalo?

No, vyloučili…Spíš se o to pokusili, teď 31. března. Jenže jak říkám, ani nečtou stanovy. Podle nich totiž “Člen Hnutí zvolený do voleného orgánu Hnutí může být z Hnutí vyloučen pouze rozhodnutím Konference”. Předsednictvo SPD tedy překročilo své kompetence, protože jsem volený místopředseda Regionálního klubu SPD Praha a měla mě odvolat konference. A to se nestalo. Kromě toho mě ve svém vylučovacím dopise předsednictvo obvinilo z porušení neexistujících ustanovení stanov. A proto jsem podal návrh na vyloučení celého předsednictva SPD ve složení Tomio Okamura, Radim Fiala, Radovan Vích, Jaroslav Holík a Radek Rozvoral. Potřebný návrh nyní z právního hlediska finalizuji. 

Neo: Kolik dalších lidí z SPD dopadlo stejně jako vy?

Bohužel politický hřbitov SPD je přeplněný. V regionu Praha bylo v roce 2019 vyloučeno několik členů a funkcionář hnutí SPD. Pavel Hornát byl vyloučen za dotaz na financování SPD. Jeho manželka Martina Hornátová se nikde na nic neptala, nikde nevystupovala a dostala vyloučení, protože je jeho manželka. Koordinátor SPD Praha 12 Petr Hájek byl vyloučen kvůli nošení trička SPD Platforma Čakovice. Předseda největšího Oblastního klubu SPD Praha 4 Zdeněk Jung byl nedávno vyloučen za kritiku Jana Čížka a stížnost na jeho chování.

Ve Středočeském kraji donutili před krajskými volbami k odchodu zakládající členy a hybatele Blanku Čejkovou a Alexe Gerna. V roce 2019 vyloučili mého kolegu a spolukandidáta do Evropského parlamentu Johna Vostenaka za kritiku poslance Radovana Vícha.  V Královéhradeckém kraji vyloučili v roce 2019 oba místopředsedy regionálního klubu SPD Královéhradeckého kraje Luďku Tomešovou a Petra Vrzáně. Použili k tomu druhou hojně používanou metodu pro vylučování a tou je technické zrušení regionálního klubu a znovupřijetí jeho členů. Při něm se samozřejmě na Tomešovou a Vrzáně zapomnělo. Totéž se stalo poslancům Volnému, Bojkovi a Nevludové v Moravskoslezském kraji v témže roce 2019. Lenka Chrobáková a dalších 17 lidí bylo v témže roce vyloučeno v Královéhradeckém kraji. 

Neo: Jak to bylo s loňským odchodem poslankyně Terezy Hyťhové, která si nedávno postěžovala, že na ni Tomio Okamura sprostě řval?

To byla politická likvidace. Zakládající členka Hyťhová měla většinu v regionálním klubu SPD Ústeckého kraje. Na krajské konferenci konané za účasti všech členů v kraji by jasně zvítězila. Proto Radim Fiala vymyslel klíč na konferenci deset delegátů za každý okres bez ohledu na celkový počet členů. Tímto způsobem odstavili Hyťhovou z vedení kraje a odstavili ji také z krajské kandidátky. Nedostala šanci obhájit. V podstatě tak byla vyloučena nedemokratickou manipulací klíče volební konference. Její odchod už byl pouze následek takového jednání. 

A v regionech nebyla sama. V Plzeňském kraji byl vyloučen Tomáš Vavřička za zveřejnění úmyslu kandidovat na lídra krajské kandidátky. Místopředseda regionálního klubu SPD Plzeňského kraje Miroslav Kleisner byl vyloučen z krajské kandidátky, protože se zastal poslankyně Jany Levové. Jeho odchod z hnutí na krajské konferenci SPD byl posledním protestem. Opět jsme slyšeli oblíbené Tomiovo: “Mám vás rád.” 

A takto můžu pokračovat.

Neo: Z toho, co říkáte, vyplývá, že jste s poměry v SPD nesouhlasil. Proč jste tedy neodešel dřív?

Hnutí SPD už nevěřím dávno. Zůstával jsem kvůli lidem. Cítil jsem závazek ke svým volitelům, k těm, kteří mě zvolili místopředsedou SPD Praha. Můj čas se ale naplnil. A rád bych osvětlil lidem pravdu a ukázal jim, co se v hnutí SPD tři roky dělo.

Moje zpověď může být varováním pro všechny, kteří by někdy chtěli vstoupit do strany vůdcovského typu. Můj vzkaz je jasný: Ať vás to vůbec nenapadne. Stanete se oběťmi vlastní slabosti a přenechání své vůle.

SPD považuji za podvod na voliče. Jediné, co pro ně a mé bývalé spolustraníky mohu udělat je, že pravdivě popíšu, co jsem zažil.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz/Robert Vašíček

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email