Fico ztratil ochranný štít a drtí jej odposlechy. To samé čeká i Babiše

Slovenskem otřásají nahrávky rozhovorů bývalého premiéra a jeho věrných. Policie si na Fica troufla až tehdy, když ztratil moc.

Slovenská policie zachytila na odposleších plány lidí z politiky, byznysu advokacie, jak ovlivňovat závažné kriminální kauzy s politickým podtextem. Na nahrávkách je zachycený i bývalý slovenský premiér Robert Fico, exministr vnitra Robert Kaliňák či syn bývalého policejního šéfa Tibora Gašpara. Scházeli se opakovaně v lovecké chatě, kde měla policie štěnice i kamery.


Ilustrace: Shutterstock

Slovenská média případ popisují jako snahu Ficovy bývalé vládní garnitury zvrátit dosavadní pořádky a nastolit v zemi opět vlastní pravidla.

A sám Robert Fico k nahrávkám zaujal postoj: ať mě klidně v soukromí odposlouchávají, to samé říkám i veřejně.

” S obhájci nevinných lidí jsem se potkával a budu dál potkávat, abych měl dostatek informací pro svou politickou kariéru. Z tohoto absurdního odposlouchávání se nikdo nedozví nic víc, než si vyslechne na mých tiskových konferencí. Budu nadále pracovat na dokázání neviny nespravedlivě a z politických důvodů obviněných nominantů opozice a osob spojených s opozicí,” reagoval na odposlechy Fico.

Slovenská policie si na Fica troufla až ve chvíli, kdy přišel o moc. A to samé se teď může stát i jeho českému příteli Andreji Babišovi, kterému mimochodem v minulosti přihrál desítky milionů z veřejných peněz.

Odstupujícího českého premiéra sice policie vyšetřuje hned v několika kauzách, dosud ale kriminalisté podle zjištění Neovlivní.cz o odposlechy Babiše nepožádali. Jeho kauzy ale nyní dál pokračují a bez politického krytí se už policisté nebudou bát podnikat kroky, které by proti němu dosud nepoužili.

Andrej Babiš už přitom má s tajnými nahrávkami, které jej kompromitovaly, osobní zkušenost. Šlo o zvukové záznamy jeho schůzek s bývalým novinářem z jeho listu Mf Dnes Markem Přibilem. Záznamy v profesionální kvalitě před minulými volbami zveřejňovala anonymní skupina skrytá za jméno Julius Šuman. To byl důstojník tajné komunistické policie ze svazku na agenta “Bureše”, který StB založila právě kvůli Andreji Babišovi. (Externí odkaz na již zveřejněné odposlechy je zde.)

“Julius Šuman” do éteru vyslal záznam rozhovoru, během něhož budoucí premiér vulgárně urážel politickou konkurenci a nepohodlné novináře. Tato nahrávka, která díky vyhlášenému sprosťáctví vicepremiéra není příliš překvapivá, sice rezonovala na sociálních sítích, ale větší dopad neměla. (Externí odkaz zde.)

Ta poslední, na níž je zachycený redaktor mediálního domu Mafra, jak s Babišem ladí noty ohledně článků namířených na jeho politické rivaly, vyvolala okamžitou reakci. Vzhledem k nezaměnitelnému projevu byl coby účastník schůzky s Babišem veřejně odhalený reportér Mafry Marek Přibil. Firma pak byla nucena mu obratem dát výpověď.

“Mediální společnost Mafra musí chránit svou integritu, a proto se rozhodla s ním okamžitě rozvázat pracovní poměr,” napsala v oficiálním prohlášení personální ředitelka firmy Zuzana Kuchtová.

Nahrávka několika rozhovorů s Přibilem byla pro Andreje Babiše krajně nepříjemná, protože navenek tvrdil, že nakoupená média nijak nevyužívá a do jejich obsahu nemluví. Během rozhovoru s Přibilem ale dává jasně najevo například to, kdy mají které články vyjít.

“Já bych si to nechal na příští rok,” řekl rok před volbami na Přibilem předestřenou kauzu spojenou s čerstvě jmenovaným ministrem zdravotnictvím Miloslavem Ludvíkem. A Přibil mu to odsouhlasí. Naopak u další kauzy z okolí premiéra Sobotky zase ministr dává najevo, že by mu přišlo vhod, kdyby se objevila na stránkách novin co nejdříve. “Máme na ně nabito slušně, na Chovance,” ujišťuje pak ministra financí reportér Přibil.

A jak na nahrávky reagoval Babiš? Jejich autenticitu nepopřel, o obsahu ale diskutovat nechtěl. “Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá.”

A to samé dnes říká na veškerá vyšetřování. Ví, že když ztratil funkci, ztratil ochranný štít. Jediná záchrana je úspěšná prezidentská kandidatura.

Andrej Babiš zkrátka běží o život, jak popisujeme v listopadovém vydání časopisu Neovlivní.cz. Předplácet můžete už nyní v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email