ODS má znovu potíže se sponzory, policie prověřuje dar lékárníků z Brna

Policie se na popud věřitelů začala zaobírat sponzorskými dary, které na konto ODS před lety poslaly dvě farmaceutické společnosti z Brna. Personálně propojené firmy už v době, kdy stranu podpořily, neměly peníze. Trestní oznámení chystají podle Radiožurnálu také insolvenční správci.

Na případ upozornil právě Český rozhlas, podle kterého jedni z největších sponzorů Občanské demokratické strany – brněnské firmy D-Pharm a Lékárna u Rubínu – krachují. V letech 2012 a 2013 straně darovaly 12,75 milionů korun.

D-Pharm je distributorem léčiv a s lékárnou U Rubínu firmu pojí jméno spolumajitelky Danuše Vítkové. Firmy rovněž sídlily na stejné adrese. A obě mají tzv. anonymní akcie.

Mohlo by vás zajímat

» Sponzor ANO se přetahuje se státem o daň, spor rozhodují přímo Babišovi lidé
» Načasování daru nebylo nejšťastnější, říká tabákový sponzor ANO
» ČSSD má problém, statisíce na kampaň mimo oficiální účetnictví

Časopis Medical Tribune už v roce 2013 napsal, že zisky obou společností podle účetních závěrek neodpovídají tomu, jak velký dar ODS poslaly. “Lékárna u Rubínu měla v roce 2011 hospodářský výsledek zhruba pět milionů korun a firma D-Pharm v roce 2010 skončila ve ztrátě 154 tisíc korun (účetní uzávěrku za další roky firma nedodala). Přesto věnovala Danuše Vítková straně ODS celkem šest milionů korun. Z jakých prostředků a proč Občanskou demokratickou stranu takto velkoryse podporuje, sponzorka odmítla po opakovaných urgencích redakce zdůvodnit,” uvedla v původní zprávě autorka článku Iva Bezděková.

ODS už tehdy uváděla, že se s nikým z majitelů obou firem nezná a nezná ani motivaci dárce. Totéž zopakovali zástupci strany nyní pro Radiožurnál: “Současný poslanec a tehdejší místopředseda ODS a šéf brněnské stranické buňky Pavel Blažek si ale na dary nevzpomíná a tvrdí, že neví, kdo je vyjednal.”

Dary se podle rozhlasu zabývá policie, na kterou se obrátil jeden z dodavatelů společnosti D-Pharm.