Odškodnění pro klienty H-Systemu? Hrozí, že propadne státu

Premiér Andrej Babiš se přesně před rokem osobně vložil do případu zkrachovalého H-Systemu, kde poškození klienti přišli často o celoživotní úspory. V praxi pro ně ale vláda neudělala nic. Naopak hrozí, že zabavený majetek z trestné činnosti lidí v pozadí H-Systemu za pár měsíců propadne státu a klienti z něj nedostanou ani korunu.

“Určitě je to nespravedlnost.” Tak promlouval loni o prázdninách o kauze H-System premiér Andrej Babiš.

Osobně se do příběhu zkrachovalé společnosti  Petra Smetky, která slibovala lidem cenově dostupné bydlení, vložil, aby se mimo jiné stal jakýmsi mediátorem mezi poškozenými klienty a správcem konkursní podstaty. Rok se s rokem sešel a vše směřuje k tomu, že zabavený majetek lidem z pozadí H-Systemu propadne státu a klienti z něj neuvidí nic.

“Zákon je koncipovaný tak, že pokud se majetek zabavený jako výnos z trestné činnosti nepodaří do roka prodat, propadá státu a nelze jej využít na odškodnění klientů. Majetek zabavený v kauze H-System se dosud neprodal, a pokud se to nepodaří do 4. února příštího roku, propadne státu, který v této konkrétní kauze nehnul prstem,” upozorňuje právnička Hana Kordová Marvanová, která roky pomáhá části klientů H-Systemu.

Kontext:

Z propagačního videa H-Systemu. Repro: Youtube

» H-System: Sni svůj sen dál. Peníze nebudou
» Politické krytí v kauze H-System
» Dvojí metr premiéra. Místo pomoci přišlo zdanění
» Usvědčeni. Databáze politických lhářů

Pražská zastupitelka za STAN Marvanová se proto nyní spojila s poslanci za Piráty, kteří připravili v tomto smyslu interpelaci na vládu.  “Vláda minulý rok mluvila o pomoci obětem kauzy H-Systém v jejich odškodnění a nápravě škod v této věci po více než 19 letech. Vláda teď zbytečně otálí se zpeněžením zabaveného majetku, protože i po právní moci nadále čeká na rozhodnutí o dovolání. Vláda v tom musí udělat pořádek a Úřad pro zastupování státu i Ministerstvo spravedlnosti musí konat,” uvedl poslanec Jakub Michálek.

Právnička Marvanová dodává, že řešením by mohla být i změna zákona: “Ve Sněmovně je ten zákon, který má pomáhat obětem, právě otevřený, a pokud by byla vůle poslanců, lze to ještě řešit. Jinak jsme v Absurdistánu.”

Případ H-System se stal jeden z největších podvodů novodobé historie a vleče se už skoro dvacet let. Tisícovka lidí toužících po novém bydlení přišla často o své celoživotní úspory. Celkově utopili klienti H-Systemu v projektu dostupného bydlení miliardu korun. O další miliardu pak přišly banky.

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka byl za podvedení klientů odsouzen na dvanáct let. Za vylákání stovek milionů z finančních ústavů potrestán nebyl, jeho stíhání zastavila amnestie Václava Klause.

Případ H-System přitom není ani po dvaceti letech uzavřen. Naopak jsme loni  na Neovlivni.cz popsali, že majetky, z jejichž prodeje mohly být alespoň zčásti uspokojeny nároky podvedených klientů, zmizely pod rukama úřadů. A nikdo tomu nedokázal nebo nechtěl zabránit.

Pro pochopení podstaty příběhu H-System je dobré znát ještě jednu jeho linku. A to jsou politické konexe zakladatele H-Systemu Petra Smetky. Poprvé jsme o nich psali, když byl před mnoha lety obviněn a ukázalo se, že první, co dělal, bylo shánění telefonu na Václava Klause a Miloše Zemana. Šéfy tehdy dvou nejsilnějších stran.

Petr Smetka na dobových záběrech od soudu. Repro: ČT

Vazby Petra Smetky na lidi z okolí lídrů ODS a ČSSD jsme pak popisovali jako novináři mnohokrát. Jak H-System platil klíčového Zemanova poradce Miroslava Šloufa. Jak manželka ministra financí Ivana Kočárníka stavěla s H-Systemem ve stejné době, kdy její muž udělil Smetkovi licenci na třetí burzu cenných papírů. Jak H-System posílal peníze vybrané od klientů do Lidového domu v době, kdy ČSSD měla obstavené účty a řešila problém se mzdami.

A naplno pak politický motiv zazněl u soudu. Nejprve od žalobce Borise Havla, který popisoval výslechy klientů H-Systemu. „Drtivá většina svědků mi odpovídala, že H-Systemu bezmezně věřili na základě mediální kampaně a podpory tehdejších poměrně významných politiků. Ale role politiků nebyla taková, aby byl někdo z nich trestně stíhán. To je věc jejich svědomí a k tomu se vyjadřovat nebudu,“ uvedl Havel.

A pak od soudce Kamila Kydalky, když odůvodňoval dvanáctiletý trest pro Smetku. Nejdřív zmínil Šloufa: „Svědek Šlouf pobíral měsíčně u H-Systemu částku 8 tisíc korun brutto. Navíc z listinných materiálů vyplývá, že na základě plné moci přebíral stejnou částku ve stejném období také za Dezidera Hajnoviče a Pavla Valeše, kteří mu měli k tomu vystavit plné moci. Peníze nechodily Šloufovi na účet, ale podle výplatních listin je přebíral osobně. Svědek Šlouf pak ani u hlavního líčení nebyl schopen blíže konkrétně popsat, co v rámci takzvané propagace H-systemu vůbec dělal.“

A pak to shrnul: „Provedené důkazy v tomto směru spíše nasvědčují, že zde byl zájem obžalovaného Smetky na úzkém kontaktu s tehdejšími dvěma nejsilnějšími politickými stranami… Smetka se v rámci páchání své trestné činnosti v podstatě zaštiťoval i různými známostmi a vazbami na politické kruhy tohoto státu. Na straně jedné v dozorčí radě vznikající banky má fungovat manželka tehdejšího premiéra Livia Klausová, na straně druhé je klientům H-Systemu prezentován jako jeden ze zájemců o bydlení tehdejší ministr financí Kočárník,“ napsal do odůvodnění rozsudku soudce Kydalka.

Politika zasáhla do případu ještě jednou. A to ve chvíli, kdy prezident Václav Klaus na svém odchodu udělil rozsáhlou amnestii. Její součástí byl článek II., který fakticky omilostnil řadu zločinů z privatizační éry a také řadu úvěrových podvodů. Díky Klausově amnestii bylo zastaveno i Smetkovo stíhání pro miliardový podvod na bankách.