Kvůli únosu Čechů v Libanonu dostal červenou kartu: Byl to zástupný problém

Jana Bindera přivedl do politiky místopředseda Sněmovny a lidovců Jan Bartošek. Společně reprezentovali vlivné křídlo uvnitř KDU-ČSL. Pak stačilo pár kusých informací z bezpečnostních složek ohledně únosu Čechů v Libanonu a Binder skončil. V rozhovoru pro Neovlivní.cz říká, že jeho role v příběhu byla zástupným problémem.

Binder se do příběhu unesené pětice Čechů podle zjištění Neovlivní.cz v podstatě jen připletl. Dal dohromady účastníky cesty do Libanonu, jakoukoli jeho jinou roli v příběhu neprokázala ani policie. Přesto šéf lidovců Pavel Bělobrádek nechtěl, aby v blízkosti vládních politiků dál působil.

“Byla to jen záminka, už dlouhodobě jsem cítil, že je směrem k mé osobě vyvíjený tlak, abych odešel,” říká nyní Jan Binder.

Neo: Podle našich informací předseda KDU-ČSL žádal váš odchod v souvislosti s informacemi o vaší roli v únosu Čechů v Libanonu. Je to tak?

Pan Bělobrádek řekl, že si nepřeje, abych dál chodil na klub a pohyboval se v blízkosti vedení KDU-ČSL. Respektuji to, mé aktivity v politice pro mě skončily.

Neo: Snažil jste se svou roli nějak vysvětlit?

Co na tom chcete vysvětlovat? Ničeho jsem se nedopustil.

K této kauze:

Odstavený vůz s jejich osobními věcmi, ve kterém Češi v Libanonu cestovali. Repro: The Daily Star
» Kauza unesených Čechů má první politickou oběť

Neo: Vy jste se znal s Janem Švarcem, právníkem v Česku vězněného Libanonce Fajáda, který vás oslovil v souvislosti s cestami do Libanonu. Druhá z nich skončila únosem. Odkud jste se znali?

Dlouhodobě jsme spolupracovali na záchraně Fondu ohrožených dětí. Je velmi šikovný právník, měl spoustu nápadů.

Neo: Takže za vámi přišel a chtěl spojení na vašeho spolužáka, o němž se ví, že má kontaky na zpravodajské služby. Je to tak?

Ano, a pak ještě přišel s požadavkem na ty novináře. Nejdřív jsem oslovil lidi z ČT, a když odmítli, tak ty kluky z jindřichohradecké televize.

Neo: Vy jste do Libanonu měl odjet také?

Ne, já ani nemám pas. Já o té cestě, ani o pozadí případu nemám žádné další informace. Prostě jsem dal dohromady nějaké lidi a tím to pro mě skončilo. Neznám ani situaci v té oblasti, takhle jsem to také řekl policii.

Neo: Vaše role v příběhu je marginální, přesto jste musel odejít. Jak si to vysvětlujete?

Myslím, že jsem některým lidem ve straně prostě vadil. Bylo to dlouhodobé a ty informace o únosu byly jen záminkou, abych odešel. Nechci ale prát veřejně špinavé prádlo, necítím se zhrzený. Do politiky jsem šel dobrovolně, když mě o to požádal Honza Bartošek. Myslel jsem, že mám možnost něco změnit, ale politika takhle nefunguje. Pro mě je zkrátka dobře, že to skončilo. Z mé strany do není dočasný krok a už se do politiky vracet nechci.