Babiš: Kremlík bude náměstek. Vlastně raději ne

Vladimír Kremlík, který přišel o svůj post kvůli podezřelé zakázce na elektronické dálniční známky, měl minimálně pár hodin naději, že bude dál působit na ministerstvu dopravy. Jak ve čtvrtek oznámil premiér Andrej Babiš, obsadí post politického náměstka. Babiš to zveřejnil pouhý den poté, co veřejně prohlásil, že kvůli Kremlíkově zakázce podává trestní oznámení. V pátek si to premiér zase rozmyslel a nakonec řekl, že Kremlík skončí v resortu úplně.

„Dohodli jsme se, že tam zůstane v pozici náměstka. Bude panu Havlíčkovi pomáhat v některých věcech, například majetkových,“ oznámil ve čtvrtek v devět večer premiér Andrej Babiš skrze své noviny Mf Dnes.

Překvapivé oznámení přišlo jen den poté, co ministerský předseda informoval o tom, že kvůli zakázce na elektronické dálniční známky podá trestní oznámení. V předchozích dnech pak Vladimíra Kremlíka ostře kritizoval a dotlačil jej k demisi. Premiér tvrdil, že Kremlík a jeho lidé mu zakázku zatajili a celou ji vlastně vůbec nezvládli. Jako Kremlíkova nástupce vybral Karla Havlíčka, který si dopravu přibral ke svému současnému resortu průmyslu a obchodu.

Vladimír Kremlík měl podle Babišova oznámení obsadit post politického náměstka. Jde o funkci, která byla původně zřízena jako kontrolní pro koaliční strany, časem se z ní ale staly v zásadě trafiky. Tito náměstci totiž nemají v kompetenci žádnou odbornou agendu, partaje tak tyto pozice obsazují zpravidla svými členy. Server Z dopravy navíc upozornil, že na ministerstvu dopravy byla pozice politického náměstka zrušena.

“Sám Kremlík přitom post politického náměstka s novou organizační strukturou zrušil. Novou organizační strukturu by musela schvalovat vláda,” uvedl web.

Jenže v pátek ráno už bylo zase všechno jinak. Ministerský předseda oznámil, že Kremlík skončí v resortu definitivně a žádný post náměstka nedostane.

Politické náměstky v minulosti tvrdě kritizoval prezident Miloš Zeman. “Považuji za naprostou pitomost, jestliže koaliční strany obsazují takzvaného politického náměstka, který není odborník a jedinou funkcí je hlídat ministra. Spory si mají ministři vyřídit na vládě. Proto podporuji co nejtvrdší verzi služebního zákona, která hnusnou instituci politických náměstků pokud možno vymýtí,” řekl v roce 2014 v Hovorech z Lán Zeman.

Po těchto slovech Andrej Babiš ještě coby ministr financí rovněž začal tvrdit, že politických náměstků není třeba a řekl, že zkusí tyto posty ze zákona o státní službě vyškrtnout. “Já jsem tam nikdy ty náměstky nechtěl, sám je nemám. Na ministerstvo jsem si přivedl jen asistentku. Navrhnu jejich vypuštění na koaliční radě,“ řekl tehdy deníku Právo.

Nakonec ale nic vyškrtnout nenechal a proti postům politických náměstků přestal brojit.

V té souvislosti stojí za zmínku i hlasy z hnutí ANO, které upozorňují na velmi špatnou Kremlíkovu pozici ve vládě. Kremlíkovi se dokonce podařilo obsadit roli vládního otloukánka po svém přechůdci Danu Ťokovi. “Ty dálniční známky přišly premiérovi vhod. Kremlíka se chtěl zbavit už déle,” uvedl jeden ze spolupracovníků lídra hnutí ANO.