Okamura měl funkci ve Sněmovně na dosah. Teď má smůlu

Obstrukce lídra SPD Tomia Okamury nabraly na intenzitě poté, co přišel o státní limuzínu a plat místopředsedy Sněmovny.

Poslanecká Sněmovna je zablokovaná. Tomio Okamura si vzal slovo a mluvil šest hodin. Neprojednal se tak ani pandemický zákon, dokonce ani program schůze.

Okamurovy obstrukce přišly záhy poté, co se po volbách změnil poměr sil ve Sněmovně a ukázalo se, že neobhájí post místopředsedy jako v minulém období. Přišel tak o státní limuzínu s řidičem a plat 173 tisíc korun.


Momentka z debaty Česko hledá premiéra. Foto: CNN Prima News

Část vládních politiků zejména z ODS přitom byla v rámci zachování hladkého chodu Sněmovny připravena Okamurovi nakonec post místopředsedy dát. “Ne na první pokus, ale při dalších hlasováních bychom mu to křeslo nakonec přenechali. Proti byli ale koaliční partneři, zejména z TOP 09, ale i někteří občanští demokraté,” popsal jeden z vládních politiků.

Poslední Okamurovy projevy ve Sněmovně ale tuto možnost prakticky zhatily. “Teď už je to skoro nemožné, ti, které bylo možné přesvědčit pragmatickými argumenty, se teď zatvrdili,” dodal.

Ostatně veřejně to ve středu potvrdila i šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová. “Není to na stole,” reagovala podle iDnes na dotaz, zda přece jen nedají Okamurovy funkci místopředsedy.

Vládní politici, kteří by pro klid ve Sněmovně Okamurovi klidně místopředsednický post přenechali, argumentují tím, že šéf SPD ve skutečnosti žádný extremista není. Navzdory svým veřejným prohlášením.

“On ve skutečnosti není žádný ideolog. Pokud bychom u nás měli extremisty jen jako je Tomio Okamura, mohli bychom si gratulovat,” vysvětluje postoj zastánců těch, kteří jsou pro Okamurovi vyjít vstříc.


ČTĚTE TAKÉ: Žádná ideologie. Okamurovým hnacím motorem jsou peníze


To, že Okamuru ve skutečnosti vůbec nezajímají uprchlíci či cokoli jiného, jsme detailně popsali před rokem v časopise Neovlivní.cz. Odpadlíci z SPD prozradili, jak je to se stranou Okamury ve skutečnosti.

“Ten, kdo do toho trochu vidí, ví, o co jde. Jedna věc je oficiální program, ale je to slibotechna. Jde jim jen o to udržet si fleky,” citovali jsme například Johna Vostenaka, který svým odchodem předešel vyloučení.

A podobně mluvila i vyloučená krajská místopředsedkyně z Hradce Králové Luďka Tomešová. “Když zpětně sleduji kroky Tomia Okamury a dalších z vedení SPD, tak se obávám, že to je opravdu podvod na voliče. Trošku uděláme bubu, aby to nějak vypadalo, ale ve skutečnosti odmáváme něco úplně jiného. Zkrátka něco jiného říkají a něco jiného dělají.”

Zdroj náhledové foto: CNN Prima News

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email