Okamurova SPD dostala pokutu za e-shop

Úřad pro dohled nad hospodařením stran a hnutí udělil SPD Tomio Okamury pokutu 100 tisíc korun za celkem čtyři přestupky. Jde o dosud nejvyšší jednotlivou pokutu, kterou úřad kdy udělil. Jedna z pokut se týká e-shopu, na který jsme zkraje roku upozornili v pořadu Zvláštní vyšetřování v televizi Seznam.

O pokutě pro SPD informoval portál Seznam Zprávy. Rozhodnutí o pokutě bylo zasláno SPD do datové schránky v uplynulých dnech. Strana na ně zatím veřejně nereagovala.

Jedna z pokut se týká e-shopu, kde jsou k mání  šály, placky, trička, ale i náušnice nebo kšiltovky – to vše s podobiznou Tomio Okamury a logem jeho strany Svoboda a přímá demokracie. Stránka má sice v záhlaví uvedeno „oficiální eshop SPD“, nicméně neprovozuje jej strana jako taková, ale lídr její moravskoslezské buňky a poslanec Lubomír Volný.

A právě proto úřad uložil SPD jednu z pokut: poslanec Volný totiž na stránkách e-shopu nabízí i propagaci hnutí jako takového, čímž se podle zákona podílí na volební kampani. A SPD je povinna toto uvést – jako takzvané bezúplatné plnění – ve své zprávě o financování kampaně. A to neudělala.

Existence e-shopu vyšla najevo v pořadu  Zvláštní vyšetřování. Ukázalo se, že  bývalý okresní koordinátor SPD v Novém Jičíně Vladimír Machciník před rokem na polici vypovídal o poměrech v moravskoslezské organizaci SPD.  Mimo jiné svědčil o provozování stranického e-shopu a netransparentního účtu strany. Machciník na policii řekl, že členové strany v moravskoslezském kraji museli ze stranického eshopu povinně odebírat zboží a dál ho rozprodávat. On osobně podle své výpovědi měl odebírat zboží v hodnotě tří tisíc korun během dvou měsíců.

Stejně na dotaz reportérů promluvilo i několik dalších – dnes už vesměs bývalých – členů SPD. Například Miriam Zemanová.”Příkazem pana Volného to bylo povinné, členové SPD je museli kupovat a dál prodávat. Já jsem se vymluvila až na konci, že nemám peníze,” uvedla Zemanová.

Tím, kdo měl podle svědků dávat pokyny k odebírání propagačních věcí ze stranického eshopu, byl právě zmiňovaný předseda severomoravské organizace SPD a poslanec Lubomír Volný.

Získat jeho reakci není možné. Stejně jako další poslanci SPD odmítá s novináři komunikovat. Reportéři mu telefonovali, zpět přišla jen sms s dotazem Kdo volá. Když mu odpověděli, následovala sms: Teď nemůžu mluvit. Na dotaz, kdy mohou reportéři zavolat, už neodpověděl. A telefon nezvedal.

Otázky na eshop, financování partaje i fungování strany nechal bez odpovědi i Tomio Okamura, který rovněž odmítl s novináři mluvit. A na otázky zaslané prostřednictvím mluvčí strany neodpověděl.

Poté, co byla reportáž Zvláštní vyšetřování odvysílaná, Okamura spolu s místopředsedou SPD Radimem Fialou zveřejnili na facebooku video, v němž novináře obvinili, že jsou zkorumpovaní.

“Je to zaplacená novinářská žumpa, která smrdí. Celá věc je součástí majdanizace politické situace v České republice. Cílem je zvrátit výsledek voleb a zabránit vzniku funkční vlády…V padesátých letech měli zdivočelí marxisté šibenice. Dnes mají neomarxisté zděšení volebními výsledky demokratických voleb místo šibenic k dispozici mediální popravčí paní Slonkovu a pana Kubíka, nejsou to nezávislí novináři, jsou součástí politického boje proti skutečné demokracii a proti každému, kdo odmítá rezignovat na zájmy této země,” četl Fiala na videu stranické prohlášení.