OLAF hledá šéfa. Verdikt v kauze Čapí hnízdo může být až po volbách

V bruselském vyšetřování dotace pro lídra hnutí  ANO Andreje Babiše na jeho luxusní konferenční centrum Čapí hnízdo  se objevila nečekaná komplikace. Evropský úřad pro boj s podvody, který vyšetřování po bruselské lince vede, totiž mění svého šéfa. Takový krok bude mít podle znalců místního prostředí zcela jistě vliv na to, že politicky citlivá kauza počká na nového šéfa. A ten se ujme svého křesla patrně až po tuzemských parlamentních volbách.

Původně to vypadalo, že verdikt v kauze Čapí hnízdo ze strany OLAF budeme znát ještě před říjnovými volbami. Nyní se ale ukazuje, že se tento termín vůbec nemusí stihnout.

Informace z úředního věstníku EU o výběrovém řízení na nového šéfa OLAFu

Evropský úřad pro boj s podvody totiž vyhlásil výběrové řízení na nového šéfa OLAF. Tomu současnému – bývalému italskému prokurátorovi Giovanni Kesslerovi příští rok končí mandát. A Brusel už vypsal výběrové řízení na nového šéfa.

“Datum uzávěrky pro registraci (uchazečů) je 27. července 2017. Registrace je možná pouze do 12:00 hod. bruselského času,” stojí v úředním věstníků EU.

Nový šéf se ujme křesla nejdříve koncem letošního roku. Kauza Čapí hnízdo je přitom jedna z politicky nejcitlivějších, kterou OLAF v současnosti řeší. Andrej Babiš je totiž jeden z nejvlivnějších evropských politiků, kterému hrozí kvůli vyšetřování potíže.

Podle zákulisních informací Neovlivní.cz je tak vysoce pravděpodobné, že úředníci OLAF budou chtít s finálním verdiktem počkat na nového šéfa. OLAF už má přitom k dispozici všechny klíčové informace, aby mohl rozhodnout. Jeho pracovníci dokonce byli před časem v Praze, kde shromažďovali poslední svědectví a dokumenty.

Dotační kauzu Andreje Babiše řeší i česká policie. OLAF i policie vyšetřují, zda Babišova farma Čapí hnízdo nezískala unijní dotaci 50 milionů podvodně. Česká policie už podruhé prodloužila termín, do kdy vynese verdikt. Ten poslední připadá na září.