© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Díky všem odkladům a posunům má dotační kauza vicepremiéra Andreje Babiše šanci stát se hlavní politickou zbraní v podzimních parlamentních volbách. Klíčové verdikty – tuzemské policie a evropského úřadu pro boj s podvody OLAF – totiž můžeme očekávat právě během horké fáze předvolební kampaně. Oba úřady mají podle informací Neovlivní.cz vynést rozhodnutí, zda šlo podle jejich názoru o dotační podvod, po prázdninách.
Z informací, které ze zákulisí vyšetřování nashromáždila redakce Neovlivní.cz přitom vyplývá, že česká policie i OLAF mají v zásadě hotovo. Všechny klíčové dokumenty o ministrově luxusním kongresovém centru Čapí hnízdo si už jejich pracovníci obstarali, nejsou ale hotovy některé posudky. A bez nich úřady svá rozhodnutí nevydají.
“Lhůta na vyšetřování byla prodloužena o půl roku,” potvrdila za českou policie mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.
Samotní kriminalisté o případu odmítají cokoli zveřejňovat. Z neoficiálních informací přitom vyplývá, že česká strana čeká na výsledek šetření bruselského úřadu pro boj proti podvodům OLAF. Právě jeho verdikt se původně očekával už zkraje letošního roku, nakonec byl i ten odložen.
“Vyšetřování probíhá paralelně a odděleně. Ale bylo by samozřejmě krajně nepříjemné, kdyby česká policie případ odložila a bruselští vyšetřovatelé pak naopak dospěli k závěru, že v dotační kauze šlo o podvod,” popsal taktiku českých úřadů zdroj obeznámený s případem.
Původně policie plánovala vynést verdikt o tom, zda bude někdo obviněný, už loni v listopadu. Pak termín posunula na březen, a když ani do té doby nebyl se svojí prací OLAF hotový, lhůtu si kriminalisté nechali znovu prodloužit.
Magazín Neovlivní.cz přitom před dvěma týdny zveřejnil stěžejní dokumenty, které má k dispozici jak OLAF, tak česká policie. Jde o důkazy, že už v samotné žádosti o padesátimilionovou dotaci byly uvedeny nepravdivé údaje. To samo o sobě podle unijních regulí stačí, aby žádost byla zamítnuta. Středočeský dotační úřad pod vedením hejtmana Petra Bendla ale dotaci přiklepl. A to navzdory posudkům externích ekonomů, kteří předložený projekt Čapí hnízdo označili za neživotaschopný.
Detaily jsme přinesli v tišeném magazínu Neovlivní.cz. Návod, jak jej získat, najdete zde: