Ondráček za oslavování Putina obviněn nebude. Ani Volný s Doubravou

Oslavovali Putina, schvalovali invazi, šířili dezinformace. Žalobci ale nenašli důvody, aby byli VIP zastánci ruské okupace Ukrajiny obvinění.

Úřady posledního půl roku prošetřovaly hned několik bývalých i současných politiků za schvalování Putinovy invaze, ani jednoho z nich ale nakonec nebudou stíhat. V podezření byli například senátor Jaroslav Doubrava, europoslanec Ivan David či bývalí poslanci Zdeněk Ondráček a Lubomír Volný.

Písmeno Z jako symbol podpory ruské vojenské invazi. Foto: Shutterstock

Prověřování Zdeňka Ondráčka bylo podle informací Neovlivní.cz odloženo. U zbývajících tří žalobce ani neshledal důvody, aby policie jejich výroky prošetřovala. Redakci to potvrdil vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek.

“Obviněný z té čtveřice nebude nikdo. Žalobci jejich výroky vyhodnotili tak, že jsou na hraně. Přesně vědí, co si mohou dovolit a co už ne,” potvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Oficiálně policie konkrétní jména komentovat nemůže.

Zatímco VIP jsou za své výroky zjevně nepostižitelní, úřady naopak stíhají kolem třiceti širší veřejnosti neznámých lidí, kteří vesměs na sociálních sítích podporovali Putinovy aktivity na Ukrajině.

Ondráček těsně před zahájením invaze na svůj profil napsal: “Obdivuji Putina za trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou…střílet na školy, školky, nemocnice a další ryze civilní objekty mohou opravdu jen svině,” napsal bývalý poslanec.

Později svůj příspěvek smazal.

Europoslanec David zase zpochybňoval masakr v Buče a útok v Kramatorsku, kdy prokazatelně útočili Rusové, připsal Ukrajincům. Senátor Doubrava zase psal, že Putin zachránil tisíce životů.

“Aby Putin zabránil další eskalaci, podepsal dekret, uznávající nezávislost dvou ukrajinských odtržených regionů, spolu s dohodami o spolupráci a přátelství. V rámci spolupráce vstoupily do obou samostatných doněckých republik ruské jednotky, aby vytvořily nárazníkové pásmo. Chodí mi maily, ukazující zrůdnosti ukrajinských vojáků, v ničem si nezadávajících s německými fašisty za druhé války….Zřejmě jsou (Fialova vláda pozn Neo) přesvědčeni, že nevidíme, že k poslednímu kroku, uznání obou republik a vyslání vojsk jim na pomoc vyprovokovali Ruskou federaci ti váleční štváči z Ameriky a NATO, ” napsal senátor a text uveřejnil i na svém facebookovém profilu.

A v článku pokračoval slovy: “Musím říci, že pomoc Ruské federace východním republikám přišla na poslední chvíli, v nejvyšší čas. Musíme ocenit, že prezident Putin čekal do poslední chvíle, než k danému řešení dospěl a rozhodl. Zachránil tak tisíce životů.”

Za to si vysloužil hned několik trestních oznámení. Žalobce ale rozhodl, že k popotahování senátora není důvod.

Před trestním stíháním v souvislosti se schvalováním ruské invaze na Ukrajinu varoval už v únoru nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

“Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,” prohlásil Stříž.

Zdroj náhledové foto: shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email