Sledovali jsme online: 90 minut Andreje Babiše. Jde o moje děti, řekl

Přesně čtrnáct dní poté, co deník Neovlivní.cz odhalil nové informace o luxusním resortu vicepremiéra Andreje Babiše, se poslanci sešli na mimořádné schůzi, aby řešili dotační aféru Čapí hnízdo. Sněmovní grilování – a to, co se odehrálo v hodinách před ním – jsme sledovali živě.

O Čapím hnízdě a sporné dotaci, kterou farma formálně patřící-nepatřící-a-znovu-patřící Andreji Babišovi čerpala, jsme přinesli desítky článků. V hlavních faktech se můžete zorientovat v tomto speciálu ».

Kresba: Pavel MalaníkÚvodní ilustraci k článku redakci věnoval Pavel Malaník, děkujeme!

Klíčová otázka, na kterou nakonec – po devadesátiminutovém monologu – dal vicepremiér odpověď, zněla: kdo vlastnil resort v období, kdy dosáhl na padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé podniky, na niž by – pokud by načas nevyklouzl z područí Babišova Agrofertu – farma neměla nárok?

“Čapí farmu vlastnily mé dvě dospělé děti. A bratr mojí partnerky, který držel podíl mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,” vyjádřil se k vlastníkům anonymních akcií Babiš.

Vicepremiér označil aféru za pseudokauzu a výsledek mediální kampaně. Od tohoto názoru jej neodklonil ani fakt, že případ oficiálně vyšetřuje Evropský úřad proti podvodům OLAF; detailní zprávu deníku Neovlivní.cz z kraje března naleznete zde ».

Odhalili jsme rovněž, že šéf hnutí ANO v příběhu s ekofarmou lhal, když veřejnost ujišťoval, že Čapí hnízdo opakovaně kontrolovali auditoři a nic prý nenašli. Získali jsme a zveřejnili auditní zprávy úřadů, které projektu v minulosti již udělily mnohamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací. Exkluzivní zprávu z 9. 3. najdete tady ». I tyto informace označil Babiš za štvavou kampaň.

Schůzi jsme sledovali online a zprávy ze sněmovny prokládali komentáři osobností veřejného života.

Zprávy ze schůze

20:12 – Schůze byla přerušena – na neurčito

Roman Slenák z ČSSD nakonec svůj plán, jak schůzi ukončit, vypiloval. Poslanci tedy hlasovali o návrhu jednání “přerušit do doby, než výsledky šetření zveřejní evropský OLAF”. Ze 115 poslanců byla pro návrh většina.

capi_hnizdo_schuze_hlasovani

A my vám z redakce Neovlivní děkujeme za pozornost, online přenos končí.

19:54Zmatek nad zmatky

Krátce před osmou hodinou večerní to začalo být ve sněmovně opravdu zábavné. Vládní strany zjevně chtějí schůzi ukončit, k čemuž měl posloužit návrh šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka. Navrhl, aby se schůze přerušila do doby, než policie případ Čapí hnízdo vyšetří.

ODS kontrovala návrhem na přeruší schůze na pět minut, TOP 09 na přerušení schůze na šest minut.

Schůzi momentálně řídí Jan Bartošek (KDU-ČSL), který nechal hlasovat o obou opozičních návrzích, neprošel žádný. Pak se strhla mela – jak zní návrh na přerušení z dílny ČSSD? “Navrhuji odložit schůzi do zveřejnění výsledků policejního šetření příběhu Čapí hnízdo,” uvedl Sklenák.

Vzápětí kontroval Marek Benda (ODS): “Prosil bych pana Sklenáka, aby dával návrhy v souladu s právním pořádkem České republiky. Jaké – do zveřejnění? Policie to buď odloží, nebo někoho obviní, ale nic nezveřejní. To není žádný časový úsek. Nevíme, o čem budeme hlasovat.”

Následovala přestřelka mezi Bartoškem a Kalouskem, která skončila pětiminutovým přerušením.

19:46 – Pokračuje rozprava, tedy již bez přítomnosti premiéra Sobotky. Vzdálil se, čeká ho cesta do Francie, kde bude řešit momentální migrační krizi a bezpečnostní rizika po bruselských teroristických útocích.

19:09 – Následují faktické poznámky k Sobotkově projevu. Již mnohokrát řečnící Miroslav Kalousek se například Sobotky ptá, jestli je hluchý, že neslyšel Babišovo přiznání, že farmu po celou dobu vlastnil (resp. jeho rodina) – tak proč chce čekat na vyšetřování OLAFu. Další řečníci hovoří o presumpci viny v politice.

19:08 – Sobotka svůj projev ukončuje tím, že si počká na výsledky nezávislého vyšetřování.

19:00Ke slovu se dostává premiér Bohuslav Sobotka a slibuje, že bude stručný.

Na úvod připomíná, že vládní většina podpořila program schůze, což vůbec není obvyklé a Sobotka to považuje za příspěvek k budoucí lepší spolupráci stran koalice s opozicí (ta schůzi navrhla).

“Vystoupení, která zde zazněla, nezměnila můj názor na správný postup v této věci. Není možné, abych ze své pozice suploval vyšetřovatele, státní zástupce nebo soudce. Je třeba vyčkat na výsledek vyšetřování,” řekl ministerský předseda.

Sobotka připomíná, že Babiš na dotaci dosáhl dávno před tím, než vznikla jeho vláda. A mluví o anonymních akcích; vyčítá pravicovým poslancům, že je ve svých projevech otloukli Babišovi o hlavu. “Vzpomínám na rok 2009 a na rok 2010. Tehdy jsem dvakrát jako opoziční poslanec předkládal návrh na zrušení anonymních akcií. V prvním případě se šéfem zelených Liškou. A víte, jak to dopadlo. Pravicová většina projednání toho zákona zablokovala a do voleb se to kvůli obstrukcím nepodařilo projednat. Po volbách 2010 jsme předložili návrh znovu. Ze strany pravice bylo konstatováno, že je to normální nástroj pro podnikatelské investice a proč to navrhujeme. Návrh neprošel. Takže ti, co proti anonymním akciím dnes vystoupili, sami působili proti jejich zrušení – a já si to moc dobře pamatuji.”

Anonymní akcie byly zrušeny v roce 2013.

skp dienstbier

18:59 – Hovoří František Laudát (TOP 09) a poprvé dnes padá jméno Miloš Zeman. Laudát kritizuje hlavu státu za podporu Babiše – Miloš Zeman řekl, že padesátimilionová aféra Čapí hnízdo je pod jeho rozlišovací schopnosti. “Možná ti lidé, co panu prezidentovi tleskají, si neuvědomují, že za padesát milionů korun se dá postavit domov důchodců. Nebo pěkná škola.”

18:54 – Nyní se hlasuje o tom, zda bude možné hlasovat po 21. i po 24. hodině. Tento návrh nebyl přijat.

18:50 – K řečnickému pultu přicházejí další poslanci. Jejich otázky se vesměs točí kolem toho, jak mohl Babiš žádat o dotace pro malé a střední podniky. Například poslanec Karel Fiedler připomíná, že Babiš ještě před pár dny tvrdil, že neví, kdo farmu vlastnil. “Říkal, že to byla nějaká firma z holdingu. A najednou jsou to jeho děti?”

ina18:45Poznámka šéfredaktorky Neovlivní.cz Sabiny Slonkové

“Příběh Čapího hnízda ukázal, že Andrej Babiš je politik, ač se tomuto označení sám brání. Stejně jako jiní politici v úzkých před ním, hledal za zveřejněním nepříjemných informací spiknutí a osočoval novináře. Prokazatelně v případu lhal a pokusil se případ rozvařit na bramboračku, které nikdo nerozumí. Naneštěstí pro něj je ale případ zcela jednoduchý.”

18:37 – Schůzi nyní řídí Petr Gazdík (TOP 09-STAN), právě nechal hlasovat o programu schůze, byl schválen. Nyní – po třech hodinách schůze – tedy teprve začne rozprava.

První vystoupil s dotazem Zbyněk Stanjura z ODS, který chce vědět, proč Andrej Babiš, když považuje Čapí hnízdo za tak skvělý projekt – skryl vlastníky za anonymní akcie. Následuje opakovaná žádost Miroslava Kalouska, aby auditní orgán nebyl pod Andrejem Babišem.

18:29 – Hovoří Marek Černoch za klub Úsvit-IVN. Mluví o tom, že Evropská unie uplácí dotacemi členské země, o ztrátě suverenity, migrantech – celkově jsme se ocitli na mítinku této strany.

18:18 – Stanovisko poslaneckého klubu KSČM bude tlumočit Pavel Kováčik.

Dosavadní vývoj schůze označil za marnost. A následně apeloval na to, aby se definovala pravidla pro střet zájmů: “Aby tu byla jasná pravidla, kdo za jakých podmínek a jakým způsobem vstoupí do politiky, aby ho nebylo možno později nařknout a použít to na něj jako hůl, nebo bič.”

Kováčik připomíná, že se kdysi ve sněmovně řešil souběh funkcí poslance-ministra či poslance-hejtmana a mělo se za to, že obě funkce nelze plnit řádně. “Domníváme se, že politika je práce na plný úvazek. (…) Teď k tomu máme vlastní byznys a média. To je ještě méně kontrolovatelné. Není naší chybou, že už dávno nejsou pro toto pravidla. Tato sněmovna by je měla vypracovat.” Kováčik končí s tím, že komunisté podpoří návrh na usnesení v tomto smyslu.

18:05 – U řečnického pultu je Miroslav Kalousek.

Nejprve se pozastavuje nad množstvím nepřátel, které Andrej Babiš ve svém projevu vyjmenoval. Podle něj nemusí Babiš mít nepřátele, protože: “Se svými vyjádřeními ugriloval sám už minulý týden. A dnes k tomu velkou mírou přispěl. (…) Mně je vlastně jedno, jestli anonymní akcie vlastnily jeho děti. Nebo jeho právník. Nebo jeho klisna, kterou koupil v Japonsku. Mně je to fuk. Důležité je, co nepopírá ani sám ministr. Že je tady velký podnikatel, který měl strašnou chuť na peníze pro malé podnikatele. Tak prostě udělal malou akciovku, nebo to bylo eseróčko, a udělal ten trik, aby si pro ty peníze do té cukrárny došel.”

Kalousek se už nechce Babiše na nic ptát. “Zda to byl či nebyl trestný čin, zda s potupou a ostudou bude muset Česká republika za pana velkopodnikatele Babiše ty peníze vracet, rozhodne policie a OLAF. Nebudu proto klást panu ministrovi žádné otázky, protože bych musel poslouchat jeho výmysly a pak se musel pokoušet mu je vyvrátit.”

Na závěr navrhuje usnesení, o kterém jsme již psali v úvodu tohoto online: Aby osoba podezřelá z dotačního podvodu (myšleno ministr financí) nebyla odpovědný za auditní orgán (tedy kontrolu evropských dotací).

Konig_Babis Spurny_Babis

17:58  – Fiala hovoří o dotačním podvodu a žádá premiéra Sobotku, aby se pochlapil a problém svého podřízeného Babiše řešil. Vypočítává, na co všechno by měl Sobotka žádat odpovědi: Jde o šest konkrétních otázek. Typově: Proč tolik Andrej Babiš kritizoval anonymní akcie, když se za nimi v kauze Čapí hnízdo sám skrýval.

Nohl_Babis

17:44  – Fiala ve své řeči shrnul to, co si z Babišova 90minutového monologu vzal: Pokud farmu vlastnily jeho nezletilé děti, stejně majetek spravoval. “Andrej Babiš vždycky byl vlastníkem Čapího hnízda. A Andrej Babiš nikdy neměl nárok na dotaci určenou pro malé a střední podniky. Sám říká, že je miliardář. Není to malý nebo střední podnikatel.”

17:31 – První přichází k řečnickému pultu šéf ODS Petr Fiala.

Pokud by býval prošel návrh opozice ze začátku schůze, měl mít právě Petr Fiala úvodní slovo a v něm vysvětlit, proč byla mimořádná schůze svolána. “Kdyby se tak stalo, nemusel by se pan Babiš neustále ptát, proč jsme tady. Tu otázku položil mnohokrát,” glosuje Fiala. Kritizuje řídící schůze Jermanovou (ANO). “Já jsem se nedobrovolně ocitl na předvolebním mítinku hnutí ANO a způsobilo mi to újmu. To je neuvěřitelné. Tohle se vám vymstí.”

17:27 – Babiš nepochybuje o tom, že vyšetřování ukáže, že nepochybil. “Pro mě by bylo nejjednodušší rezignovat. (…) Ale naše vláda má našlápnuto dobře a měla by dál fungovat.” S poslední zmínkou o mediální štvanici se Andrej Babiš loučí.

17:23 – “To je asi všetko, abych vás nezdržoval.” Babiš konečně odkrývá, kdo vlastnil Čapí hnízdo. Opakuje známou historku, jak ho projekt farmy se zvířátky napadl, když vzal své děti do zoologické zahrady a díval se na kozy ve výběhu.

A byly to také jeho děti, kdo držely ve sporných pěti letech anonymní akcie. Babiš to dosud nechtěl říct, protože je nechtěl vystavit štvanici. “Rozhodl jsem se to zveřejnit na žádost mých nejbližších, které jsem chtěl chránit.”

Čapí hnízdo tedy: “Vlastnily mé dvě dospělé děti. A bratr mojí partnerky, který držel podíl mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky.”

Cestina_Babis Best_Babis2
Kmenta_Babis Wagenknecht_Babis

17:20 – Babiš popisuje, kdo kdy farmu koupil, což jsou známé informace, viz např. tento speciál ». Klíčové je, kdo usedlost vlastnil v pěti letech, kdy čerpala dotace. “To řeknu na závěr.”

Místo toho mluví o počtech pracovních míst, které farma vytvořila, o podpoře cestovního ruchu, letecké show, které pořádá, přidal i počty návštěvníků. “Například nás na farmě navštívilo 28 498 dětí, které navštívily Ekocentrum.” (…) “Hodnota farmy bude na konci roku přes 889 milionů, takže podíl dotace se sníží na 5,32 procenta,” řekl Babiš.

Takže. “Proč jste tu schůzi svolali? To nemáte jiné téma? Když to vyšetřuje policie? A novináři? Kteří terorizují moji rodinu? To jste nemohli počkat?”

Dolejsi_Babis Kubik_Babis

17:07 – “A teď se konečně dostávám k farmě,” řekl Babiš. Sálem zazněl potlesk.

17:01 – Nyní nařkl deník Neovlivní.cz, že pracuje na objednávku svého bývalého náměstka Lukáše Wagenknechta. V komplotu zřejmě jednou i evropské instituce a evropští politici. Zpochybnil kredit šéfky Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle. “Paní Grässle je z CDU a má se mnou problém. (…) A paní Grässle evidentně nemá ráda Českou republiku. Asi proto, že k ní chodí čeští donašeči, kteří nosí lži a pomluvy. Její vyjádření mají politický nádech.” (Rozhovor s Ingeborg Grässle jsme přinesli zde »).

“A teď bych se rád vyjádřil k pseudokauzičke OLAFu.” K samotnému vyšetřování, které OLAF v kauze Čapí hnízdo provádí (zde »), se ovšem zatím Babiš nevyjádřil. Jen řekl, že není na hlavu padlý, aby někoho úkoloval, aby v Bruselu vyzvídal, jak vyšetřování postupuje.

Tvrdon_Babis3 Tabery_Babis2

16:58 – Andrej Babiš hovoří hodinu. Stále ještě neřekl, kdo vlastnil farmu Čapí hnído ve sporných pěti letech.

16:49 – Babiš nyní vypočítává “lháře a šmíráky“, kteří jedou v mediální kampani proti jeho sobě.

Zmínil “novináře Zdeňka Bakaly”, tedy vydavatelství Economia. Empresa média (TV Barrandov+Týden) mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. Média ze stáje “uprchlého podnikatele Savova” – tedy nakladatelství Mladou frontu.

“Bohužel také Česká televize, od které by diváci za své koncesionářské poplatky taky čekali objektivní informace, lže.” Následně Babiš cupuje televizní radu jako odložiště nepotřebných novinářů, Václava Moravce, “který se sám pasoval do role obhájce etiky” a přitom v televizi říká “sprosté lži a pomluvy”. A na řadě jsou Novinky.cz, server, pro který se “nepřesně vyjádřil”, protože “jsem Čapí hnízdo nikdy nevlastnil a v čase podání žádosti o dotaci ho nevlastnila ani žádná moje firma.”

Zizala_Babis2 Rozanek-Babis2
Kamberak_Babis2 Skop_Babis2

16:38 – Andrej Babiš se pozastavuje nad tím, proč se poslanci raději mimořádně nesešli nad solárním tunelem. Mezi solární barony, kteří se obohatili na státním rozpočtu, zahrnuje bývalého šéfa ČEZ Martina Romana. “Nebo to byl Kalousek, kmotři?“ Následně vyčítá Kalouskovi kde co.

Pak se soustředí na Karla Schwarzenberga, jestli se musel on ve sněmovně zpovídat z toho, že obchodoval s lidmi kolem zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka. “To jste všichni zapomněli, že pan Schwarzenberg dostal ze státního rozpočtu na rybníky 150 milionů korun?” Schwarzenbergovi vyčítá přítele-uhlobarona Bakalu. A ptá se, proč se poslanci scházejí nad “pseudokauzou” Čapí hnízdo, když ve sněmovně leží 107 zákonů, které se musí projednat.

A jsme zpět u Kalouska. Poprvé padlo jméno Kalouskova přítele zbrojaře Hávy. Čekali jsme na něj 40 minut.

Dál jen heslovitě: Privatizace OKD, RPG byty, sponzoring politických stran od Bakaly.

Tvrdon_Babis2 Pesa_Babis
Romancov_Babis Dojnice_Babis

16:30 – Babiš hovoří půl hodiny, stále ještě neřekl, kdo vlastnil Čapí hnízdo v kritických letech čerpání evropské dotace.

Momentálně se věnuje České exportní bance. Pak vypočítává, kolik “kvůli panu Kalouskovi” bude stát platit na duchovní. Ano, na přetřesu jsou církevní restituce.

Kamberak_Babis MZak_Babis2

16:24 – První invektiva směrem k šéfredaktorce Neovlivní.cz. Andrej Babiš se podivuje nad tím, kde bere informace. “Ona píše, že vyslechnou mojí rodinu (psali jsme zde », pozn. red.). Jak to ví, ta paní. Ona má informace ze spisu? Ona pravděpodobně ví, kdy mě zavřou!” Následně děkuje za pozornost, která je Čapímu hnízdu věnována. “Takovou kampaň, kdyby chtěla farma dělat, tak ji to stojí 300 milionů, takže děkujeme.”

Mitrofanov_Babis2

16:20 – Teď se Andrej Babiš pozastavuje nad tím, proč je vůbec schůze svolána. Jestli prý nejsou důležitější věci, které by se měly řešit. “Včera jsme byli svědky hrozné tragédii v Bruselu, dnes jsme svědkem, že evropští politici nezvládli integraci migrantů, politici lhali, že to zvládnou, ovlivňovali média, aby o tom nemluvila… A nechtějí to přiznat! Pravděpodobně někteří migranti jsou jejich voliči.”

Pak se trochu nesouvisle obrací na Marka Bendu. “Marek Benda, to je legenda této sněmovny, 24 let tady sedí. Já to nechápu, jak jste to dokázal, já jsem tady dva roky.” Následuje výčet kauz, za které podle Andreje Babiše může mateřská strana poslance Bendy ODS.

Tabery_Babis Simkanic_Babis2
Uzeniny_Babis Skop_Babis

16:14 – Poprvé padla zmínka o Čapím hnízdě. Andrej Babiš řekl, že čerpáním dotace nikomu nevznikla žádná škoda. A přesto se na výzvu “novinářky Kubátové” z Mf Dnes (psali jsme zde ») rozhodl padesát milionů věnovat na konto své nadace Agrofert. “Jsem miliardář,” hřímá.

A znovu se vrací k projevu, který je trochu z kategorie “Jak pejsek s kočičkou vařili dort”. Od všeho trochu. Momentálně Andrej Babiš hovoří o HDP Itálie, na němž ilustruje, že Česko je jednou z nejméně zadlužených zemí v Evropské unii, také zmiňuje zvyšování důchodů, následuje daňová kobra, která “rozpočtu zachránila 4,1 miliardy korun”, EET, dálnice… Čekáme, kdy se vrátí k Čapímu hnízdu.

16:08 – Co z projevu Andreje Babiše vypíchnout? Už zmínil Bašára Asada a tisíce lidí, které zavraždil, Michaela Bloomberga, mediálního magnáta, evropské dotace, které si nevymyslel, transparentní strukturu Agrofertu.

tweet-tvrdon tweet-simkanic

16:05 – Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov na Twitteru: “Babiš zahajuje pateticky jako Fidel. Bude to tak dlouhé?”

15:58Andrej Babiš hovoří

Bezprecedentní, masivní, pečlivě naplánovaná kampaň kolem Čapího hnízda, který má jediný cíl – aby skončil v politice. To jsou úvodní slova Andreje Babiše poté, co pozdravil poslance.

Sám sebe vzápětí označil za nezkorumpovatelného a rovnou si střihl invektivu směrem ke Kalouskovi – že je zvědav, jak bude hlasovat o hazardu, protože Babiše “na rozdíl od Kalouska si nekoupí ani hazardní lobby”.

Následuje výčet “kampaní”, kterých byl doposud terčem. Spolupráce s StB, biopaliva, střet zájmů. Když zmiňuje jako mediální kampaň svůj střet zájmů, sněmovna se směje. “Já jsem do politiky nechtěl. Vy jste mě zplodili. ODS a zkorumpovaný Kalousek!”

Pustil se také do médií, která podle něj lžou. Připomínáme, že Andrej Babiš je majitelem vydavatelství Mafra, které na pulty posílá Lidové noviny či Mf Dnes.

15:50 – Odhlasováno, první vystoupí Andrej Babiš.

15:50 – Hádka, kdo to má řídit

Chvíli to vypadalo, že bude muset dát Jermanová (ANO) hlasovat o tom, zda odvolá sama sebe z řízení dnešní schůze, protože je “zaujatá”, nakonec ovšem musel Kalousek uznat, že procedurálně je vše v pořádku a návrh na odvolání stáhl.

Sám se ale nestáhl, momentálně křičí na Jermanovou, ať se jej neopovažuje umlčet. Jermanová zvýšeným hlasem reaguje, že ona se zase nenechá zastrašovat.

Takže Kalouskův návrh: “Vznáším námitku proti tomu, aby podvodník, lhář a tunelář vystoupil jako první.”

To by bylo prvních dvacet minut schůze.

15:39Schůze začíná

A začíná drobnou přestřelkou mezi místopředsedkyní sněmovny Jaroslavou Jermanovou (ANO), která dnešní jednání řídí, a opozicí. ODS a TOP 09 bojují za své právo vystoupit na úvod schůze a jako předkladatelé ozřejmit, proč se poslanci sešli. Jermanová chce vyhovět žádosti Andreje Babiše, který se přihlásil o úvodní slovo a z titulu své funkce má přednostní právo. “Jak může vystoupit, když nebudeme vědět, k čemu chce vystoupit,” argumentuje za řečnickým pultem Miroslav Kalousek (TOP 09).

Co předcházelo schůzi

15:27 – Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková k načasování schůze
Sabina_Slonkova_avatar_160

“V této kauze je Andrej Babiš sám sobě největším nepřítelem. Ke svolání mimořádné schůze notně přispěl právě svými vlastními výroky ala Čapí hnízdo není moje. Jeho poradci moc dobře vědí, že nemají “šéfa” pouštět k novinářům, ale on si zjevně nedal říct.
Nerozumím tomu, proč si Andrej Babiš vzal týden na to, aby veřejnosti sdělil, kdo v inkriminované době vlastnil Čapí hnízdo. Když v minulosti nedokázali jiní politici vysvětlit své aféry obratem, taky obratem odcházeli. Jako třeba ministr průmyslu Kocourek, který odkláněl majetek kvůli rozvodu.”

15:15 – Názory čtenářů Neovlivní.cz z redakčního Facebooku

nazor_facebook1

nazor_facebook2

15:01Podpisy pod nákupy pozemků pro farmu

Krátce před začátkem schůze publikoval server Aktuálně.cz informaci, že podpis Andreje Babiše našel pod kupními smlouvami k pozemkům, na kterých farma na Benešovsku leží. “Babiš opakovaně řekl, že nikdy nebyl vlastníkem Čapího hnízda. V době, kdy farma čerpala padesátimilionovou dotaci z Evropské unie, však společnost IMOBA, jež spravuje nemovitosti Agrofertu Andreje Babiše, nakupovala pozemky, na kterých farma na Benešovsku leží,” napsal online deník.

jaroslav_kmenta_reporter

14:20 – Poznámka Jaroslava Kmenty, investigativního novináře z časopisu Reportér

“Otázkou dne je, jak se Andrej Babiš zase odkope a znemožní. Kauza ukazuje, že má mnohá tajemství z minulosti, která ho budou stále pronásledovat.
Tímto případem Babiš o sobě řekl, že je stejný jako ti, které on sám kritizuje. Tedy, že je netransparentní a všehoschopný. Že je to ‘politik’ s hroší kůží, který neumí přiznat chybu a raději vytváří různé teorie spiknutí. Je vlastně stejný jako Miloš Zeman. Oba rozdělují společnost a oba vytváří blbou náladu ve společnosti.”

14:10 –  Server Echo24 informuje o happeningu “Pochod Čápů” – skupina lidí se vypravila v převlecích z Kampy před budovu sněmovny u Malostranského náměstí, aby protestovala proti zneužívání dotací a vyzvala Andreje Babiše k demisi. Nejde o velkou akci.

“Na akci dorazilo zhruba deset lidí v kostýmech čápů, kteří s sebou měli transparenty s nápisy jako ‘Všetky si vás kúpím’, ‘Babiš za mříže’ nebo ‘Stát není vaše hnízdo’. Malostranské náměstí také objíždějí dvě auta s reklamními nosiči proti Babišovi. “Vzkážeme Andreji Babišovi, že si s Českou republikou nemůže dělat, co chce,” citoval Echo 24 organizátory. Jsou jimi server Svobodné fórum a aktivisté ze skupiny Kaputin.

I v okolí sněmovny je jasné, že za chvíli začíná mimořádná schůze ke kauze Čapí hnízdo, napsal pod tuto fotku mluvčí Miroslava Kalouska Ondřej Jakob. I v okolí sněmovny je jasné, že za chvíli začíná mimořádná schůze ke kauze Čapí hnízdo, napsal pod tuto fotku Kalouskův mluvčí Ondřej Jakob. Foto zveřejňujeme se souhlasem Ondřeje Jakoba.

13:05 – Průzkum pro ČT

Česká televize zveřejnila první výsledky bleskového průzkumu na téma Čapí hnízdo. Provedly jej agentury STEM/MARK a Median, které 21. a 22. března oslovily 1014 dospělých. Na dotaz, jak si vykládají kauzu Čapí hnízdo, odpovědělo 30 % dotázaných, že podle nich jde o možný podvod. 36 % se přiklonilo k variantě, že se ministr financí dopustil nemorálního chování, 25% má za to, že jde o kampaň proti Babišovi. Odpovědět nedokázalo 9 % lidí.

12:35Komentář v HN

Boj o Babiše znechutí podnikatelům vstup politiky na jednu generaci, píše komentátor Hospodářských novin David Klimeš. Ve svém textu propojuje aktuální aféru s přestřelkou ve vládní koalici o podobu zákona o střetu zájmů, který by citelně ohrozil Babišovy byznysové aktivity. “Nejdřiv Babiš dal podnikatelům naději, že bude jejich hlasem v politice. Pak je drasticky zklamal. A nyní ještě hodíme zákonný klacek pod nohy všem lidem z byznysu, co by chtěli jít do politiky. Deziluze a apatie podnikatelského stavu vůči politice je minimálně na jednu generaci zaručena,” napsal Klimeš.

11:05 – Miroslav Kalousek, šéf TOP 09, už ví, jak chce, aby dnešní schůze skončila. Navrhuje, aby vláda odebrala Babišovi jednu z jeho agend.

kalousek

“K dnešní mimořádné schůzi bych rád poznamenal, že nás příliš nezajímá, koho konkrétně Babiš označí za bílého koně, který mu držel anonymní akcie. Nechceme si hrát ani na vyšetřovatele, ani na soudce. Povinností Poslanecké sněmovny je zaujmout politické stanovisko s ohledem na ostudu, kterou má ČR v rámci čerpání evropských fondů.
Proto navrhnu následující usnesení: ‘Poslanecká sněmovna žádá předsedu vlády, aby učinil opatření, v jejichž důsledku nebude osoba podezřelá z dotačního podvodu odpovědná za Auditní orgán ČR’.”

10:30 – Důležitý kontext aféry zmiňuje komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.

alexandr_mitrofanovPřipomíná, že včerejší tragické události v Bruselu nechtěně nahrály Babišovi a Sobotkovi, aby vážný problém ministra financí ustáli. “Bruselské krvavé úterý přesto dodalo vážnosti jednomu z argumentů, které už dříve vyslovil premiér Bohuslav Sobotka: Situace v Evropě je nestabilní a za takových okolností rozbíjet fungující většinovou vládu by bylo nezodpovědné. Teď si představme, že kvůli Babišovým vitálním pohybům tělem a jazykem, které vytvářejí neuvěřitelné kreace, kabinet skutečně padne. Ve chvíli bezpečnostní hrozby. Ačkoli bizarností a absurdit nám politika předvedla už dost, přece jen by nebylo nutné k nim přidávat další, která by mohla narušit vládní kroky pro bezpečnost země,” napsal Mitrofanov (externí link »).

10:05 – Přestřelka na ose ANO – Jančura

Zajímavá přestřelka se odehrála na Twitteru, kde se ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová pustila do obrany svého stranického šéfa. Abyste porozuměli kontextu: Hospodářské noviny včera napsaly, že se kvůli aféře s ekofarmou od Babiše odvracejí jeho podporovatelé. Mezi nimi i provozovatel “žlutých autobusů” Radim Jančura. Online deník Aktuálně.cz ze stejného vydavatelského domu Economia dnes přinesl povídání s Jančurou o důvodech, které ho k rozhodnutí přestat Babiše podporovat vedly.

hn_babis_jancura_capi_hnizdo

slechtova_tweet_capi_hnizdo

9:55 – Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na téma program jednání: “Máme signály, že pan ministr financí se chystá mít poměrně podrobné a dlouhé vystoupení. Očekávám, že příležitost využije a konstruktivně vysvětlí všechny otázky,” řekl novinářům.

9:45 

Čím jiným začít než pozvánkou?

pozvanka_capi_hnizdo_schuze_sněmovna