Operace Bakalář: Kouřová clona nad čistkami ve zdravotnictví

Ač bez důvěry parlamentu, spustila Babišova vláda v demisi rozsáhlé personální změny na státních úřadech (black list Andreje Babiše jsme přinesli už v listopadovém magazínu). Mezi těmi, kteří se rozmáchli nejvíc, vyniká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Mladičký člen kabinetu, který se přiznal, že noty pro personálie ladí přímo s premiérem Andrejem Babišem.

Není jich málo. Pod vedením Adama Vojtěcha, ministra zdravotnictví v demisi, už skončil šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Odvoláni byli ředitelé nemocnic Svatopluk Němeček z Ostravy a Andrea Vrbovská z pražské Bulovky. Končí také šéf revírní pojišťovny Lubomír Káňa a na spadnutí je odchod Zdeňka Kabátka z VZP, na kterého se hnutí ANO chystá skrze obměněnou správní radu.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví v demisi, na únorové schůzi vlády. Foto: vlada.cz

Když se zeptáte lidí kolem Andreje Babiše, co že za čistkami ve zdravotnictví stojí, jako odpověď dostanete jedno slovo: Bakalář.

Tým Andreje Babiše tvrdí, že premiér prostřednictvím svého ministra Vojtěcha zbavuje české zdravotnictví vlivu letitého zákulisního hráče a někdejšího poslance Marka Šnajdra.

Muže, který má v resortu přezdívku Bakalář. Tak jej veřejně tituloval například bývalý ministr zdravotnictví, dnes souzený sociální demokrat David Rath. Poukazoval na to, že Šnajdr na rozdíl od něj tehdy dosáhl jen bakalářského titulu.

„Je to čistě o emoci. Šéf Bakaláře nesnáší, je to pro něj něco jako Kalousek českého zdravotnictví. Ty změny, jakou bylo třeba odvolání Němečka v roce, kdy jeho nemocnice dosáhla nejlepšího hospodářského výsledku, sice nejsou navenek dobře komunikované, ale tím pravým důvodem takto razantních kroků je skutečně Šnajdr,“ říká jeden z Babišových spolupracovníků ze sněmovny.

Ostatně Andrej Babiš se svým vztahem k Markovi Šnajdrovi, který dnes podniká mimo jiné v poradenství ve zdravotnictví, nijak netají. „Je to největší kmotr českého zdravotnictví,“ řekl o něm v roce 2016.

A jeho jméno nyní zmínil i ministr Vojtěch. „Šnajdr je člověk, který vede korupční hydru v českém zdravotnictví, a moje práce na ministerstvu této skupině zjevně vadí, protože jim kazím byznys.“

Faktem je, že Marek Šnajdr nemá u laické veřejnosti dobré jméno, s nejrůznějšími kauzami je spojován už z dob vlád Mirka Topolánka (ODS). Jenže na druhou stranu, co se týče zdravotnictví, nebyl nikdy odsouzen, a dokonce ani z ničeho obviněn. Stíhaný byl jedinkrát, a to v kauze trafik expremiéra Petra Nečase. Šnajdr byl obviněn v roce 2013 ve známé kauze takzvaných trafik. Tedy – že přijal lukrativní místo v dozorčí radě státní firmy výměnou za složení mandátu. Soud ale jeho stíhání zastavil s tím, že jej kryla poslanecká imunita.

Sám Marek Šnajdr nyní odmítl výroky premiéra i ministra na svou adresu komentovat. „Nechci se k tomu vyjadřovat. Jestli ale používají mé jméno, aby zdůvodnili nějaké personální změny, pak je to jen vytváření kouřové clony,“ řekl redakci.

Potvrdil ale klíčový fakt, že se s Andrejem Babišem nikdy nesetkali. Ani spolu nikdy nemluvili. Ani nezkřížili své cesty v byznyse.

Deník Neovlivní.cz důkladným rozborem jednotlivých jmen ze seznamu odvolaných a následnou novou konfrontací s Babišovými spolupracovníky zjistil, že jméno Marka Šnajdra ve skutečnosti slouží jako mediální krytí pro čistky ve zdravotnictví.

„Je to srozumitelná zkratka, a podle našeho názoru přípustná. Někteří z těch odvolaných, jako třeba Němeček, v kontaktu se Šnajdrem prostě byli,“ připustil později již citovaný Babišův spolupracovník.

Další z odvolaných ale neměli se Šnajdrem nic společného. Jako třeba šéfka Nemocnice Na Bulovce Vrbovská. Skutečným důvodem jejího odvolání, které mimochodem proběhlo těsně před druhým kolem prezidentské volby, byly podle informací Neovlivní.cz její kontakty na prezidentova poradce Martina Nejedlého. Ten je – na rozdíl od Miloše Zemana – dlouhodobým nepřítelem Babiše.

„Byl to takový vztyčený prostředník směrem k Hradu. Chtěli nám ukázat, kdo je tady pánem,“ potvrdil zdroj z Hradu.

Proti teorii Bakalář navíc mluví fakt, že Andrej Babiš se, pokud jde o byznys, nikdy nerozhoduje na základě pocitů. To potvrzuje řada lidí, kteří jsou jeho podnikání nablízku. A ta srozumitelná zkratka s názvem operace Bakalář má podle mediálních expertů hnutí ANO odvést pozornost od faktu, že právě ve zdravotnictví je Andrej Babiš v trvalém střetu zájmů.

Premiér totiž investuje ve velkém ve zdravotnickém byznyse skrze společnost Hartenberg ze svého svěřenského fondu. Hartenberg začínal klinikami asistované reprodukce a časem se vypracoval na významného hráče ve zdravotnictví.

A právě peněžní toky ve zdravotnictví byly tím, co Babiš-politik neměl nikdy pod kontrolou. A to ani když se stal ministrem financí. Také si na to podle svědectví hned několika ministrů předchozí vlády opakovaně na zasedání kabinetu stěžoval.

„Když se rozčílil, několikrát z něj vyletělo, že ve zdravotnictví je 250 miliard, a přitom vláda ani ministerstvo financí o nich fakticky nerozhodují. Vadilo mu, že to je čistě v gesci ministerstva zdravotnictví nebo VZP. A s Němečkem se nedokázal dohodnout, ten jej do zdravotnictví nepustil,“ uvedl na přímý dotaz jeden z ministrů Sobotkova kabinetu.

Babišovi se i proto dosud nedařilo rozmístit v resortu své loajální lidi. A když pak dostal příležitost, zaměřil se ve zdravotnictví právě na ty oblasti, kudy jdou peníze. Což vyplývá ze shora uvedeného seznamu prvních odvolaných úředníků nebo těch, kteří jsou na řadě. Jen pro ilustraci: největší pojišťovna VZP má pod sebou 160 miliard, Ústav pro kontrolu léčiv zase rozhoduje ročně o zhruba 70 miliardách.