OrgoNet: Ozvěny Kremlu v ČR

Deník Neovlivní.cz vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.
Databáze se bude dále rozrůstat. Detailněji představíme rovněž nejvýraznější postavy uplatňování ruského vlivu, které v českém mediálním prostoru působí

 

OrgoNet – orgo-net.blogspot.cz

Motto serveru: “Svět funguje úplně jinak, než nám předkládají k věření oficiální zdroje. Tento osobní subjektivní blog přináší alternativní informace o záležitostech, v nichž nás politikové, vědci a meteorologové prostřednictvím mainstreamových médií nejvíce klamou.”

O čem píše: Kromě desítek textů o možnostech modifikace počasí obsahuje především konspirační články, které ve čtenářích vzbuzují pocit, že pravda je úplně jinde, než si myslí, že jim jejich vlády lžou a nemohou se na ně spolehnout. Tedy prvek, který pravidelně ruská propaganda používá.

Ilustrovat to lze snadno na textech věnovaných teroristickému útoku v Paříži v listopadu 2015. OrgoNet předkládá jako hotovou věc, že byl masakr zinscenovaný a zodpovědná za něj je francouzská vláda. I když: “Šokující nová zpráva vydaná dnes ruským Ministerstvem obrany politikům Bezpečnostní rady konstatuje, že včerejší útoky v Paříži lze označit za ‘rituální masakr’ a byly ‘zorganizovány/řízeny’ tajnou ‘složkou/kabalou’ Svobodných zednářů (Masons) na vysokých mocenských pozicích v americké Central Intelligence Agency (CIA), ve francouzském Generálním direktorátu pro vnější bezpečnost (DGSE), v britské Tajné výzvědné službě (SIS/MI6), v izraelském Direktorátu vojenské rozvědky (DMI) a Vatikánu.”

OrgoNet už také ví, jak to bylo s pádem letadla v Egyptě: “Obamův režim zavraždil operátory sestřelení letu 9268 a vyhrožuje Rusku zákazem účasti na olympiádě, jestli řekne pravdu.” Ve skutečnosti se k útoku na letoun přihlásili islamisté a Rusko má problémy s účastí na olympiádě kvůli dopingu svých sportovců.

Používá i odkazování “kruhem”, což je další oblíbená praktika ruské propagandy. Vytváří u čtenáře pocit, že pokud se zpráva objevila na více místech, pak musí být pravdivá. OrgoNet své texty podpírá či opírá o články z webů, které rovněž najdete v databázi kremelských ozvěn, např. Zvědavec.org.

Kdo: Blog je anonymní, jak u obdobných serverů bývá zvykem. Sice je zveřejněný kontaktní e-mail, ale žádná konkrétní osoba či redakce.

“Aby nebyl omyl, toto není žádná webová stránka nějakého spolku, ale soukromý blog, kde jsem současně adminem i vším ostatním,” píše autor rubriky kontakt-o-mně. “Tento blog vznikl v podstatě proto, že zhruba před dvěma lety nebylo kam vyvěsit články o chemtrails a modifikacích počasí, které mě velice zaujaly.” U těchto článků je podepsán Ladislav Kopecký coby autor překladů, jinak tu autoři vystupují pod hlavičkou webu či přezdívkami.

I když si dotyčný web plní sám coby zájmovou činnost, jen během roku 2012 stačil uveřejnit dle zveřejněné statistiky 900 příspěvků. V roce 2015 zatím 444 článků. První články jsou přiřazeny k roku 2008, tehdy jich vyšlo 56.

Nelze dohledat, z čeho je projekt financován.

 

….

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf