Oslava na Hradě bude. Půjde o Den solidarity s Ukrajinou, říká Ovčáček

Odložená slavnost, kdy prezident předá vyznamenání, se kvůli válce na Ukrajině rušit nebude.

Pražský hrad počítá s tím, že pondělní předávání vyznamenání proběhne podle původního plánu. Se zrušením slavnosti nepočítá.


Miloš Zeman Foto: Prezidentská kancelář

“Nikoliv,” odpověděl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz Neovlivní.cz, zda Miloš Zeman neuvažuje o dalším odkladu.

V uplynulém roce a půl už bylo předávání vyznamenání dvakrát odloženo kvůli covidové epidemii.

Prezidentova kancelář chce nyní využít slavnostního setkání k vyjádření solidarity s Ukrajinou, kam minulý týden vpadly jednotky ruského prezidenta Vladimira Putina.

“Proto také ve 12:00 zavlaje na čestném dvoře Pražského hradu ukrajinská vlajka a zazní ukrajinská hymna,” dodal Ovčáček.

Někteří z oceněných ale přesto na Hrad nedorazí. Judista Lukáš Krpálek to zdůvodnil tak, že mu to teď přijde nevhodné.

“Nedovedu si představit, že bych si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé, sportovci a mí osobní kamarádi tam bojují v maskáčích za svou vlast,” prohlásil Krpálek.

Miloš Zeman, který platil za dlouholetého spojence Vladimira Putina a ještě týden před okupací tvrdil, že Rusové nejsou blázni, aby zaútočili na Ukrajinu, po začátku invaze otočil. Ruského prezidenta označil za šílence a začal volat po tvrdých sankcích

“Dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoliv pouze slovy, ale také činy. Mám rád ruskou kulturu. Vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,” reagoval prezident na invazi.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email