Oslavy 28. října: Vztahy vlády s Hradem jsou na bodu mrazu

Po prvotním respektu a vstřícnosti mezi prezidentem a vládou opět zavládlo mrazivé napětí.

Bude to pomalu rok, co prezident Miloš Zeman překvapivě hladce jmenoval vládu Petra Fialy přesně v té podobě, v jaké ji nový premiér navrhnul. Zdálo se, že spory politiků nové vládní koalice s Hradem po prezidentově hospitalizaci jsou zažehnány.


Loňské oslavy 28. října byly kvůli covidu zrušeny. Medaile prezident předával letos v březnu Foto: Prezidentská kancelář

Dnes po roce je zřejmé, že válečná sekera nikdy zakopaná nebyla. Miloš Zeman podle zjištění Neovlivní.cz uznává jen Petra Fialu, je schopen vycházet s ministryní obrany Janou Černochovou a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. A tím zbytkem vládního kabinetu více či méně otevřeně opovrhuje.

“Vztahy s Hradem jsou na bodu mrazu. Miloš Zeman některým politikům neodpustil, že se ho snažili před rokem zbavit funkce, když byl v nemocnici,” popsal jeden z vládních politiků, který je do celé situace zasvěcený.

Petr Fiala se těší Zemanově přízni mimo jiné právě proto, že v zákulisí mírnil vášně a nebyl příznivcem odstavení prezidenta od moci v době jeho zdravotní indispozice. Ani premiér si ale Milošem Zemanem není jistý, mimo jiné právě proto nešel do rekonstrukce vlády. Což kupříkladu oddálilo odchod nejslabšího článku vlády – ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN).

“Dělat jakoukoli větší rekonstrukci vlády nebo i jen měnit ministra je v zásadě do konce mandátu Miloše Zemana nemožné. Nikdo to nebude riskovat,” zdůvodnil odklad rekonstrukce vlády jeden ze spolupracovníků premiéra.

Nestalo se přitom nic převratného. Kromě Putinovy invaze.

“Vztahy vlastně nejsou žádné. Po ruské invazi na Ukrajinu, která pro Miloše Zemana představovala těžkou ránu, jde skutečně jen o formální vztahy. S ohledem na dosavadní Zemanovu kariéru, jeho chování v politice a zejména zdravotní stav by mu ale za této situace vydal vládu napospas jen šílenec, ” popsal výše citovaný koaliční politik, který zdržuje s Hradem právě tyto formální vztahy.

Ukázalo se to naplno během přípravy letošních oslav 28. října na Hradě, kam s jistotou půjde premiér Petr Fiala a ministryně obrany Černochová. Piráti oznámili, že na Hrad nedorazí.

“Žádný z pirátských politiků se nezúčastní páteční akce prezidenta Miloše Zemana na Hradě,” oznámili Piráti na Twitteru.

Miloš Zeman zase odmítl pozvat šéfku Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou i Miloše Vystrčila, který by měl pokračovat v čele Senátu. Oba aktivně vystupovali proti Zemanovi během jeho loňské hospitalizace.

Premiér Petr Fiala svoji účast zdůvodnil slovy, že nejde na soukromou party Miloše Zemana, ale oficiální akci k výročí vzniku samostatného Československa. Výzvy k bojkotu odmítl, byť si je dle svých slov vědom toho, že některým svým voličům radost neudělal.

“Vím, proč tak jednám. A pevně věřím, že takto je to správné,” napsal na Facebooku a dodal: “Na počátku mandátu této vlády jsem si zvolil cestu komunikace a hledání vzájemných cest mezi nejvyššími představiteli naší země. Není to jednoduché a u mých voličů ani nijak populární. Ale je to nutné v zájmu České republiky. A minimálně v její zahraniční politice se to vyplácí. Nebudu toto svoje rozhodnutí měnit několik měsíců před koncem mandátu současného prezidenta republiky.”

Zákulisí politiky pravidelně popisujeme v časopise Neovlivní.cz, říjnové číslo ještě posledních pár dní k dispozici v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email