Osm klíčových česko-čínských smluv ovládl jediný muž

Premiérův přítel Radek Pokorný rozjel podle zákulisních hráčů snový byznys: coby právník zcela opanoval uzavírání česko-čínských obchodních smluv. Stal se architektem právního rámce v podstatě všech klíčových obchodů. Jeho role přitom není jen ryze právnická. Podle zjištění Neovlivní.cz vyjednává i o ceně transakcí a vyhledává pro Číňany investiční příležitosti.

Během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se špičky tuzemského byznysu sešly s členy jeho delegace na ekonomickém fóru na Žofíně, mimo jiné u příležitosti několika uzavřených transakcí.

Na 30 dohod bylo podepsáno 30. března 2016 v Praze na Žofíně během setkání tuzemské podnikatelské smetánky s prezidenty Milošem Zemanem a Si Ťin-pchingem, pochlubil se mluvčí Hradu na twitteru.

Na 30 dohod bylo podepsáno 30. března 2016 v Praze na Žofíně během setkání tuzemské podnikatelské smetánky s prezidenty Milošem Zemanem a Si Ťin-pchingem, pochlubil se mluvčí Hradu na twitteru.

Hned u osmi z nich podle informací Neovlivní.cz poskytovala “absolutní právní servis” advokátní kancelář Radka Pokorného.

Transakce s Číňany se v posledním půlroce staly hlavním byznysem premiérova přítele, mnozí mluví o jeho životním obchodu. Do pozadí ustoupily i výnosné arbitráže spojené s rozhodčím soudem, který Radek Pokorný z pozice místopředsedy fakticky ovládá.

“Osm? Může být, já to takhle z hlavy nevím. Jsou to prostě všechny smlouvy, kde na jedné straně stojí společnost CEFC. Pro ni pracujeme,” říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz Radek Pokorný.

Důvěra v jeho schopnosti je zjevná. K popsání jeho role totiž podle výpovědí ze zákulisí zdaleka nestačí termín “právnické služby”. Radek Pokorný poskytuje absolutní právní servis.

“Vyjednává dokonce i o ceně, pro Číňany vyhledává další příležitosti. Jeho funkce je spíš manažersko-advokátní než čistě advokátní,” popsal pro Neovlivní.cz účastník jednoho z obchodů.

Pokorný se podle svědků účastní dojednávání transakcí osobně a o obchody se nedělí ani se spřízněnými advokáty. Premiérův přítel se tak stává nejlépe informovanou osobou ohledně tuzemských investic pokrytých čínskou společností CEFC.

Jen na Neovlivní.cz:

» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie
» Babiš a Sobotka svedou bitvu o právníka Pokorného
» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok

Že je byznys s Číňany pro Pokorného prioritou, odkrývá i jeden drobný detail: právník začal chodit na fotbalovou Slávii. Dokud do ni majetkově nevstoupila čínská CEFC, podle svědků ho na stadionu vidět nebylo.

On sám ale tvrdí, že rozhodně nejde o jeho největší byznys. “To není. A jak je velký? Nezlobte se, ale nechce se mi vést tuto debatu. Každopádně nové právníky jsme kvůli česko-čínským obchodům nenabírali, není to nějaká raketa,” tvrdí Pokorný.

Pokorného práce pro Číňany ze společnosti CEFC, kterou v Česku reprezentuje Jaroslav Tvrdík, má přitom pro insidery pikantní nádech.

Ještě před dvěma lety šli oba zákulisní hráči tvrdě proti sobě. Tvrdík pracoval pro jihomoravského hejtmana Michala Haška. A v rámci “lánského puče” u prezidenta Miloše Zemana, který měl po posledních volbách svrhnout Bohuslava Sobotku z čela ČSSD, sháněl podle několika zdrojů munici na Sobotkovo slabé místo – Radka Pokorného. Jenže puč nevyšel. Tvrdík bleskurychle opustil Haška a přihlásil se u dvojice Sobotka-Pokorný.

Jaroslav Tvrdík dnes o spolupráci s Pokorným mluvit nechce. Odmítl odpovědět i na otázku, proč si CEFC vybrala právě advokátní kancelář premiérova přítele a spolužáka. “Otázka na to, jaké smlouvy spolu uzavírají dva soukromoprávní subjekty, je z mého pohledu zcela irelevantní. A zcela záležitostí společnosti CEFC,” napsal v odpovědích pro Neovlivní.cz Tvrdík.

Minulost je pro tuto chvíli zapomenuta a obě strany drží pozice, které jim přinášejí vzájemný užitek. Tvrdík je oficiálním poradcem premiéra pro česko-čínské vztahy, což posiluje jeho pozici v Číně. A Pokorný formuje právní podmínky česko-čínské spolupráce, což je lukrativní byznys nabitý informacemi.

Přítel premiéra:

» Dva úřady, jedna shodná zakázka, rozdíl v ceně: 68 milionů
» Urgentní zakázka: 80 milionů míří k právníkům z okolí premiérova přítele
» Radek Pokorný, č. 1 politického zákulisí

Jediné, co zatím Sobotkův přítel nedokázal zlomit, je odpor Miloše Zemana. Prezident Pokorného kvůli jeho dlouholeté spolupráci s miliardářem Zdeňkem Bakalou nesnáší a dává mu to při každé příležitosti najevo. Naposledy jej koncem března nepozval na slavnostní večeři, kterou na Hradě uspořádal při návštěvě čínského prezidenta.

I v případě Hradu se ovšem může Pokorný spolehnout na Tvrdíka. Ten se přátelí s prezidentovým klíčovým spolupracovníkem Martinem Nejedlým a co tedy nedokáže Pokorný zařídit napřímo, tam může pomoci Tvrdík.

Když například v minulých dnech potřeboval Radek Pokorný podporu pro udržení své pozice v rozhodčím soudu, vypomohl podle informací Neovlivní.cz právě Nejedlý.

Jakožto reprezentant Hradu ztratil za Pokorného slovo u agrární komory (rozhodčí soud byl vytvořen právě u této komory, spolu s hospodářskou – pozn.red). Ostatně, agrární komoru nyní vede Miroslav Toman, který byl ministrem zemědělství v minulé Zemanově úřednické vládě Jiřího Rusnoka.