Osoba soudce Šotta Babišovi zaručuje, že nepůjde o politický proces

Soudce umí kauzy z nejvyšších pater politiky soudit. Prokázal také, že si nenechá vnutit verzi policie a obžaloby

Ačkoli Andrej Babiš postavil svoji obhajobu v kriminální kauze Čapí hnízdo na tvrzení, že jde o politický proces, osoba soudce Jana Šotta mu dává naopak jistotu, že nic takového se neodehraje.

Na první pohled to přitom vypadalo, že soudce se sám chystá zapojit do politického cirkusu: vstupenky pro média a diváky, největší soudní síň.

Aktivisté z Milion chvilek přivezli před soudní budovu zamřížovanou celu. Soudce Jan Šott však emocím ulice nepodléhá Foto: Milion chvilek

Ve skutečnosti nic výjimečného.

Ve stejné soudní síni městského soudu v Praze před dvaadvaceti lety usedl na lavici obžalovaných funkcionář ODS Libor Novák v kauze, která kdysi položila vládu Václava Klause. A vstupenky se rozdávaly i minulý týden na soud mezi prezidentem Milošem Zemanem a lékařkou Džamilou Stehlíkovou.

Tehdy i dnes chtěli soudci jen zajistit důstojný průběh ostře sledovaného procesu a zabránit možným strkanicím u dveří. U obou příběhů se nakonec do místnosti všichni vešli.

“Babišův” soudce Jan Šott už první den líčení s bývalým premiérem dal najevo, že má proces pevně v rukou a nedopustí, aby mu ho kdokoli bortil. Aktivistu, který po úvodní řeči politikova obhájce Michaela Bartončíka zatleskal, vykázal ze sálu. I pro příští dny. Neobměkčila jej ani aktivistova omluva: “Omlouvám se, pane soudče, hlas občanské poroty.”

Stejně tak soudce Šott, který soudí už 16 let, v minulosti ukázal, že si nenechá na nos věšet bulíky. A to ani od policie či státních zástupců. A nenechá si jejich verzi vnutit, když důkazy u soudu ukazují něco jiného.

Stalo se to v jiném příběhu z nejvyšších pater politiky. Jan Šott dostal před lety na stůl případ někdejšího lídra Věcí veřejných Víta Bárty. Policie tehdy příběh předestřela jako zastrašování a uplácení v tehdy vládní straně. Ministr Nečasovy vlády si měl zajišťovat podle policejní verze loajalitu svých stranických kolegů a vládních poslanců Josefa Škárky a Kristýny Kočí.

I díky soudci Šottovi se ale u soudu ukázalo, že se sice o úplatky podle něj skutečně jednalo, ale byl to současně připravený puč proti Bártovi.

“Soud nedospěl k závěru, že by pan obžalovaný Škárka upozorňoval orgány činné v trestním řízení v nějaké dobré víře. Naopak, bylo to pokračování jeho podvodného jednání a realizace jeho původního podvodného úmyslu. Vylákat z někoho peníze za účelem následné diskreditace a poté tento původní záměr postupně dlouhodobě realizovat považujeme skutečně za závažnější než to, čeho se dopustil pan obžalovaný Bárta,” komentoval tehdy kauzu soudce Šott a odkryl tak rovinu příběhu, kterou policie “přehlédla”.

Z včerejšího vzkazu obžalovanému Babišovi je zřejmé, že i v jeho případě bude soudce postupovat stejně. Navzdory názoru státního zástupce politikovi oznámil, že je ve hře i rozšíření jeho obžaloby. Podle toho, co zazní u soudu.

“Upozorňuji na případnou změnu právní kvalifikace u obviněného Ing. Andreje Babiše oproti podané obžalobě. Jednání obviněného by se mohlo potenciálně posuzovat i jako zločin poškození finančních zájmů Evropské unie,” reagoval soudce Šott na přednesenou obžalobu.

Soudce Šott také v minulosti ukázal, že pokud je o něčem přesvědčen, nepodlehne žádnému tlaku na změnu názoru. Stalo se to opět v případu Víta Bárty.

Soudce původně odsoudil jak Bártu, tak Škárku. Nadřízený soud ale rozsudek zrušil a v podstatě mu nadiktoval nový verdikt. Nařídil mu, aby oba muže osvobodil.

Jan Šott s tím ostře nesouhlasil a řekl to také navzdory nepsané praxi i veřejně: “Trestní právo se zastavilo před branou politiky a korupční jednání, které je na jakékoliv jiné úrovni lidského života postihováno trestním zákoníkem a trestáno, se od určitého postavení pachatele na určitém místě stává trestně nepostižitelným.”

Advokáti obžalovaného Babiše i jeho bývalé manažerky Jany Nagyové, která je souzena spolu s ním, zjevně vědí, že nemá smysl soude Šotta předem dráždit. Obžalovaný poslanec také u soudu ubral na kritice justičního systému a už nemluvil o “politickém procesu” jen o politické kauze. Soud z toho vynechal.

Každopádně ještě jeden detail ukazuje, že si obhajoba není příliš jistá. Andrej Babiš totiž navzdory svému oznámení, že u soudu řekne pravdu, nakonec jen přenesl svoji verzi příběhu, ale otázkám soudce a žalobce čelit odmítl. Stejně jako Jana Nagyová.

Už v minulosti se přitom stalo, že Babiš poskytl důkazy sám proti sobě, když se nechal unést emocemi.

Zdroj náhledové foto: Milion chvilek

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email