Ostrá kampaň ještě nezačala, vláda už rozdává ve velkém

Lepší konstelaci si vládní strany ani nemohly přát. České ekonomice se stále daří, nezaměstnanost je rekordně nízká, rekordní je i přebytek rozpočtu – stát hospodaří nejlépe od roku 1993. A k tomu se blíží se krajské volby. Rozdávat se začalo na všechny strany, byť ostrá fáze kampaně před podzimními krajskými volbami začne až za čtrnáct dní.

Členové Sobotkova kabinetu se vypravili na dovolenou, ale před svým odpočinkem ještě stihli poslat voličům jasnou zprávu, jak dobře se o ně stát postará.

vlada_rozdava_sobotka
vlada_rozdava_sobotka_zdravotnictvi
vlada-rozdava-sobotka-duchodci
vlada_rozdava_silnice_znojmo_hasek_sobotka_tok
vlada_rozdava_marksova_zizala
stropnicky_vlada_rozdava_rozpocet
vlada_rozdava_belobradek_valachova
chovanec_ano_terorismus

Učitelé dostanou přidáno s novým školním rokem: platy pedagogů od září vzrostou o osm procent, tarifní mzdy o šest procent. Ministryně školství Kateřina Valachová, která si u Andreje Babiše vylobbovala do rozpočtu resortu navíc 2,5 miliardy korun, propočetla, že v průměru dostane kantor přidáno dva až dva a půl tisíce korun. “Co se týká tarifu, tak se jedná o navýšení tisíc až 1600 korun v návaznosti na to, jak dlouho učitel slouží,” uvedla ministryně.

Vláda tak vyřešila hned dvě bolesti naráz: Samotné kantorské platy, které planě slibovaly zvýšit prakticky všechny osádky Strakovy akademie. A možné protesty v září. Školské odbory jimi hrozily, pokud v platech pedagogů nenastane posun. Nevyloučily ani několikadenní stávku. Ve školství (po odečtení vysokoškolských pedagogů) pracuje 153 tisíc učitelů a možných voličů.

Šéf školských odborů František Dobšík nepochybuje, že tu souvislost je. “Na podzim jsou krajské a senátní volby, určitě by žádný vládní politik nechtěl vysvětlovat, proč nevyhověli požadavkům, které nikdo neodmítl a neoznačil za nepřiměřené,” řekl Deníku Referendum.

Hasiči, policisté a další zaměstnanci státu se sice přilepšení dočkají až po volbách, ale od minulého týdne už vědí, že se tak stane od listopadu a půjde o pětiprocentní zvýšení mezd (z toho tarify vzrostou o čtyři procenta, zbývající procento je součástí nenárokové mzdy).

Původně měli dostat přidáno až od příštího roku, ministr financí Andrej Babiš však přislíbil premiérovi, že rezervu – jde o 845 milionů korun nutných k navýšení výdajů státu na platy – najde.

“Já si myslím, že ten rozpočet to může snést, je to asi 840 milionů korun pro zbytek státních zaměstnanců na ty dva měsíce, takže si myslím, že pokud vláda se tak domluví, tak ty peníze najdeme,” řekl šéf hnutí ANO Babiš.

Státní rozpočet hradí platy 420 tisíc lidí (včetně zmiňovaných učitelů), příslušníků policie, armády a hasičských sborů je 190 tisíc.

Členové bezpečnostních složek si polepší ještě jednou, tříbarevný kabinet schválil, že zruší zdanění výsluh. Novela, která teď putuje do parlamentu, počítá s tím, že se napříště nebudou 15procentní daní zatěžovat ani výsluhy, ani příspěvek na bydlení, který dostávají aktivní vojáci bez služebního bytu. Rozpočet to podle ministerstva obrany zatíží asi 1,5 miliardy korun ročně.

“Je to krok, který zapadá do toho postupného odbourávání některých docela drastických opatření, která dopadla na řadu sociálních skupin v roce 2011,” řekl po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický. Podle něj si státní pokladna v současné ekonomické situaci může tento krok dovolit.

Lékaři a zdravotní sestry odešli z červencového porcování příštích rozpočtů se slibem desetiprocentního zvýšení platů tři roky po sobě. Lékařů je v Česku přes 41 tisíc, zvlášť se počítají zubní lékaři, kterých je cca 7300. Zdravotních sester je kolem 83 tisíc.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček už dříve řekl, že na 10% růst platů ve zdravotnictví potřeba najít pro příští rok navíc 3,5 miliardy korun.

Velká skupina voličů – důchodci, kterých je podle posledních dat ministerstva práce 2 873 953 – má přislíbenou valorizaci důchodů a návdavkem příspěvek k penzi ve výši 1200 korun. “V návrhu rozpočtu se podařilo prosadit to, aby byly prostředky na valorizaci důchodů od 1. ledna příštího roku alespoň v rozsahu 200 korun měsíčně. Pokud by se státní rozpočet v roce 2017 vyvíjel stejně dobře jako v roce 2016, tak se domníváme, že by byl prostor pro to, abychom důchodcům vyplatili jednorázový příspěvek ve výši 1 200 korun,” řekl ministerský předseda.

A protože tématem podzimních voleb bude nepochybně bezpečnost a boj s terorem, ČSSD už oznámila jako svou programovou prioritu posílení kapitoly vnitra.

“Pokud chceme zůstat bezpečnou zemí, je potřeba tu bezpečnost zaplatit. Nejsou to peníze, které chceme projíst, každá koruna se nám mnohonásobně vrátí,” komentoval ministr vnitra Milan Chovanec, proč žádá pro bezpečnostní složky tři miliardy korun navíc.

Babiš, který Chovance nemůže vystát a od střetu o reorganizaci policie jsou jejich vztahy více než na bodu mrazu, požadavek vzápětí zpochybnil s tím, že víc policistů v ulicích bezpečnost neposílí. “Já to spíš považuji za takové nějaké populistické prohlášení. Proti terorismu se má bojovat přes rozvědky, přes tajné služby, infiltrací do prostředí, kde teoreticky by mohl vzniknout někdo, který by tady chtěl páchat teroristické činy,“ prohlásil Babiš. Chovanec ho vzápětí označil na Twitteru za barona Prášila.

Každopádně příští tři neděle – vyjma podobných potyček na sociálních sítích – od ministrů nic zásadního čekat nelze. Hodlají zůstat na dovolené minimálně dva, někteří až tři týdny.

Lídr hnutí ANO odjel do Francie a Itálie, vrátit se má v půli srpna a obratem se chystá rozjet ostrou kampaň. Ta kromě již odtajněného sloganu, že ČSSD hatí odstraněním Roberta Šlachty boj s korupcí, má stát právě na tom, jak si zásluhou ANO a ministra financí mnozí zaměstnanci polepšili.

Stranou hodlá Babišův tým ponechat i doposud častý argument, že ČSSD spolu s lidovci rozhází to, co ANO ušetří.