shutterstock_160842509

Otázky na Agrotec? Sobotka a Babiš utekli zadním vchodem

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a vicepremiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš utekli na středeční noční tiskové konferenci vlády před nepříjemnými otázkami zadním vchodem. Dotazy souvisely s případem Babišovy firmy Agrotec, kterou hodlají policisté dostat před soud kvůli podezření z machinací s veřejnými penězi.

Reportér deníku Neovlivní.cz položil na závěr tiskové konference Sobotkovi i Babišovi následující dotazy:

Pane premiére, pokud státní zástupce podá na firmu Agrotec obžalobu, bude pro vás, případě sociální demokracii přípustné, aby ve vládě seděl vicepremiér, jehož společnost bude stát před soudem kvůli podezření z manipulace zakázek ve strategickém státním podniku?

A pane vicepremiére, co kauze říkáte vy? Považujete za možné zůstat ve vládě, pokud vaše firma bude obžalována pro manipulaci zakázek?

V tu chvíli zakročil mluvčí vlády Martin Ayrer se slovy, že tématem tiskové konference je jednání vlády a nic jiného. Ayrerovy pomoci Sobotka s Babišem bez váhání využili a zmizeli ze sálu pro tiskovou konferenci vlastním vchodem.

Za všech premiérů, včetně bouřliváka Mirka Topolánka z ODS i “buldozera” Jiřího Paroubka z ČSSD, bylo přitom zvykem, že předseda vlády i ministři na nepříjemné dotazy odpovídali.

Naposledy si dotazy, na které bude reagovat, vybíral na tiskových konferencích vlády v roli premiéra současný prezident Miloš Zeman.

Tisková konference po vládě byla přitom jedinou příležitostí, jak oba muže s kauzou konfrontovat. Andrej Babiš se otázkám Neovlivní na Agrotec týdny vyhýbá. Nereagoval na zaslané otázky, nereagoval na zaslané sms, telefon nezvedal; Poslanecká sněmovna je na prázdninách, takže ani tam není možné Babiše zastavit a otázky položit.

Deník Neovlivní.cz v minulých dnech zveřejnil, co zjistili vyšetřovatelé při prověřování podezřelých zakázek České pošty. Nashromáždili hodiny odposlechů a získali klíčová svědectví, ze kterých vyplývá, že Babišova společnost Agrotec byla do manipulace tendrů zapojena. Konkrétně zmapovali, jak se dojednávala osmnáctimilionová zakázka na dodávku pneumatik pro vozový park pošty.

Firmu v té době vedl nynější šéf parlamentní frakce ANO a první místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. A policejní dokumenty nasvědčují tomu, že výsadní postavení Babišovy firmy na státní poště mělo být známo širšímu okruhu lidí, a to jak na straně státního podniku, tak v samotné společnosti.

Představitelé ANO včetně Babiše, kteří se pod hlavičkou strany stavící na boji s korupcí vyšplhali do nejvyšších pater politiky, přitom dosud k případu mlčeli. Pro ANO problémy společnosti Agrotec neexistovaly.

Ostatně stejně se strana před časem postavila k problémům “své” pražské primátorky Adriany Krnáčové, kterou se pokusila svrhnout opozice kvůli její roli ve výměně právníků v kauze pronájmu Škodova paláce. Mlčel Babiš, tak mlčeli i jeho spolustraníci.

V kauze Agrotec už dříve označil zjištění za vážná ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. “Pokud by to byla pravda (závěry policie, pozn. Neo), pak by nepochybně šlo o vážnou situaci. Na jedné straně platí presumpce neviny až do rozsudku, na straně druhé je to o politické kultuře,” reagoval Chovanec, pod kterého státní pošta spadá.

Narážel na fakt, že nejen v evropské, ale i české politice je neobvyklé, aby politik profesně “přežil” situaci, kdy on sám či jeho firma skončí u soudu kvůli manipulacím s veřejnými penězi.

Ostré vyjádření připojil poslanec ČSSD, člen výboru pro bezpečnost Richard Dolejš. “Pokud pan Babiš křičí, že všichni kradou, měl by si udělat pořádek především ve svém podnikatelském impériu. (…) Celý případ okolo Agrotecu znovu poukazuje na obludný střet zájmů majitele Agrofertu a politického hnutí Andreje Babiše. Tomu nelze donekonečna přihlížet a dělat, že se nic neděje.”

Koaliční partneři ANO případ nekomentovali.