© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
V roce 2009 uběhly ve Středních Čechách mezi schvalováním dotace a připsáním platby na účet žadatele zhruba dva měsíce. Farma Čapí hnízdo měla na účtu peníze tři dny po podání žádosti. A když pak audit odhalil neoprávněné čerpání části peněz a dnešní projekt vicepremiéra Andreje Babiše za to dostal pokutu šest milionů, stačil jediný kalendářní měsíc, aby sankce byla snížena na jedno procento původní sumy. Deník Neovlivní.cz přináší dosud nepublikované citace z oficiálních dokumentů úřadů, které dokládají, co a proč se před Vánoci před šesti lety vlastně stalo.
Tuto středu Neovlivní.cz zveřejnilo zprávu, že kongresovému centru Čapí hnízdo – v současnosti vyšetřovanému evropským protikorupčním úřadem i českou policií kvůli možnému podvodu – byla již jednou udělena šestimilionová pokuta za neoprávněné čerpání dotací. Událost z let 2009 až 2011 však zůstala skryta, stejně jako fakt, že od reálného zaplacení pokuty dnešní farmu vicepremiéra Andreje Babiše nakonec zachránili úředníci středočeského dotačního úřadu, když 99 procent pokuty v tichosti odpustili. (původní investigace zde »)
Ministr financí a majitel koncernu Agrofert přitom roky tvrdil, že Čapí hnízdo bylo opakovaně kontrolováno a audity nic nenašly. Rovněž tento týden, kdy deník Neovlivní.cz odhalil, co se ve skutečnosti kolem Čapího hnízda odehrálo, poskytl Babiš několik protichůdných, odmítavých prohlášení; stejně zareagovala i jeho firma Agrofert.
Vůbec poprvé předkládáme veřejnosti pasáže ze spisů středočeského dotačního úřadu a ministerstva financí, které autenticky dokumentují, jak Farma Čapí hnízdo k mnohamilionové dotaci přišla, proč byla pokutována a co se dělo potom.
Zdroj: Žádost, kterou Farma Čapí hnízdo žádá o prominutí pokuty za neoprávněné čerpání dotace
Co stojí za expresním vyřízení žádosti? Jedno vysvětlení nabízí zástupci Farmy Čapí hnízdo v dalším z dokumentů. Přiznávají, že se dostali do tíživé finanční situace a dotační úřad se rozhodl jim pomoci.
Zdroj: Žádost, kterou Farma Čapí hnízdo žádá o prominutí pokuty za neoprávněné čerpání dotace
7. a 8. leden 2010 – Farma Čapí hnízdo má již tři týdny přijatou platbu z unijních a státních peněz. Až v té chvíli ve dvou splátkách hradí fakturu svému dodavateli. Jak později píší zástupci společnosti dotačnímu úřadu, do té doby si prý “vůbec nevšimli”, že jim dotační miliony přistály na účtu, neboť to, navzdory zmiňované finanční naléhavosti, údajně nečekali.
“Úhrada z úřadu na náš účet nečekaně došla již 18.12. 2009 v pátek před vánočními svátky. O skutečnosti, že máme peníze skutečně na účtu jsme se však dozvěděli až 4.1. 2010, tj. první pracovní den po Novém roce,” napsali zástupci Čapího hnízda ve stanovisku pro dotační úřad.
Proti této verzi však vypovídá dokument přímo z dotačního úřadu. Ukazuje, že vedoucí oddělení Finačního útvaru Věra Hrudková firmě zaslání milionů avizovala – a to s datem v okamžiku odeslání peněz, tedy ve čtvrtek 17. prosince 2009.
Zdroj: Avízo o převodu prostředků, dotační úřad
Zdroj: Auditní zpráva dotačního úřadu z roku 2011
Zdroj: Žádost Farmy Čapí hnízdo o prominutí pokuty
Zajímavé je, že při úvodním jednání nad odhalenou chybou v čerpání, tedy v únoru 2011, mluvili představitelé farmy o problému jinak. Jak dokládá zápis z úřadu, zástupci Čapího hnízda nikde neargumentovali “nedorozuměním” či “chybou v komunikaci”, ale prostě trvali na svém: zvolený postup a proplacení dotace bylo v pořádku, maximálně šlo o administrativní chybu.
Zdroj: Auditní zpráva z roku 2011
Co se odehrálo během šesti měsíců mezi oznámením výsledků auditu a pokutou (která bude navíc později téměř vynulována, viz. níže) a proč se stanoviska zúčastněných měnila až k finální dohodě, není prozatím veřejné.
Zdroj: Email šéfa dotačního úřadu členům výboru regionální rady
Zdroj: Dokumentace dotačního úřadu ke snížení pokuty
Zdroj: Mimořádný audit MF z roku 2013
Zdroj: Mimořádný audit MF, 2013