Ovčáček: Ctíme zákon, Mynář žádné tajné informace nečte

Národní bezpečnostní úřad se chystá kvůli kancléři Vratislavu Mynářovi prověřit, jak se na Hradě zachází s utajovanými skutečnostmi. Podezření, že se tajná data dostávají do nepovolaných rukou tu byla i v minulosti, prezidentská kancelář ale pochyby striktně odmítá.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na zprávu Neovlivní.cz, že NBÚ připravuje bezpečnostní kontrolu na Hradě uvedl, že se prověrky v prezidentské kanceláři nebojí a žádná skandální odhalení neočekávají. “Postupujeme dle zákona, ničeho se neobáváme,” uvedl Ovčáček.

Mohlo by vás zajímat:

» NBÚ chystá kvůli Mynářovi kontrolu na Hradě
» Pavučina vztahů Zemanova poradce Martina Nejedlého
» Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

Ačkoli je Hrad kvůli neudělené prověrce Mynářovi s NBÚ veřejně na kordy,v tomto případě Ovčáček říká, že jsou úřadu plně k dispozici: “NBÚ plní svoji povinnost, nejde o nic mimořádného. Poskytneme samozřejmě plnou součinnost.”

Aktivitu Národního bezpečnostního úřadu, který za stát dohlíží na to, jak se pracuje s utajovanými informacemi, vyvolala místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

I ona měla pochybnosti, zda se tajná data nedostávají do rukou například kanceléři Mynářovi, kterému NBÚ odmítl udělit bezpečnostní prověrku.

Kovářová ovšem není sama, už v minulosti vystoupil senátor Vladimír Dryml s obviněním, že tajné dokumenty má na Hradě dispozici nejen Mynář, ale i prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Žádost poslankyně Kovářové, aby se kauzou Vratislava Mynáře zabýval sněmovní výbor pro bezpečnost. Foto: VK

Žádost poslankyně Kovářové, aby se kauzou Vratislava Mynáře zabýval i sněmovní výbor pro bezpečnost. Foto: VK

Hrad to smetl s argumentem, že se Dryml jen mstí svým bývalým kolegům s SPOZ, kteří jej ze strany vyloučili.

Dryml si ale trval na svém. “Mám poznatky, že některé zprávy BIS, které si vyžaduje pan prezident, se dostávají do rukou nepovolaných spolupracovníků. Je to úplně to samé jako případ Nagyová. Jako přes kopírák,” řekl před časem Dryml v rozhovoru pro Echo24.cz.

Příslušníci tajných služeb zase v neoficiálních rozhovorech upozorňovali na postavu bývalého šéfa bezpečnostního odboru Hradu Jana Fulíka, k němuž někteří z nich neměli ohledně utajovaných skutečností důvěru.

Fulíkovu reputaci poničil i fakt, že v minulosti sehrál zásadní roli v kauze letounů Casa, za které je souzena exministryně Vlasta Parkanová. Hrad ovšem za Fulíkem, kterého Nejedlému doporučil bývalý náměstek ministra obrany Martin Barták, do poslední chvíle stál. A Fulík také nikdy nebyl z ničeho obviněný.

O funkci jej loni připravily až vlající trenýrky nad Pražským hradem.