© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Poté, co Andrej Babiš na nedávné valné hromadě ovládl dozorčí radu polostátní strategické společnosti ČEZ a vyměnil jejího šéfa, vychází najevo další detaily o úniku důvěrných obchodních informací společnosti do Bulharska. Odvolaný dlouholetý předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes nyní přiznal, že únik dat v rámci prodeje bulharských aktiv státní firmy hraničil s trestným činem. V podezření se ocitl přímo premiér společně se svým spolupracovníkem z ministerstva financí Landou. Po červnové valné hromadě je ale jasné, že žádné další vyšetřování nebude.
Šetření kauzy zahájil zjara právě Václav Pačes ještě v roli šéfa dozorčí rady. V příběhu jde o to, že do Bulharska unikly důvěrné údaje o politicky výbušném prodeji tamních aktiv české elektrárenské firmy. Ve svém důsledku tento krok mohl poškodit právě státní firmu, která se stahuje z bulharského trhu. O tom, že Bulhaři dostali z Prahy důvěrná data, informoval bulharský server epicenter.bg. Jako “pošťáka” obchodních informací označil server člena dozorčí rady a náměstka ministryně financí Ondřeje Landu.
Bulharský premiér Bojko Borisov navíc při svém březnovém vystoupení v tamním parlamentu ukázal přímo na Andreje Babiše. Borisov tvrdil, že má od českého premiéra dokumenty o tom, že se v transakci se angažují rusko-gruzínské společnosti se sídlem v daňových rájích, jakož i ruské a bulharské banky.
Babiš i Landa to obratem popřeli, Václav Pačes ale zahájil vyšetřování. “Jsem přesvědčen, že ten únik hraničil s trestným činem. A myslím si, že vyšetřování úniku přispělo i k mému odvolání,” uvedl nyní v rozhovoru pro Neovlivní.cz Pačes.
Dlouholetý předseda dozorčí rady státní firmy už vyšetřování nedotáhl do konce. Na valné hromadě koncem června jej premiér Andrej Babiš odvolal. Do dozorčí rady pak vyslal tři své nominanty a kontrolní orgán tak plně ovládl.
“Případ už jde mimo mne. Ale je jasné, že poté, co Andrej Babiš tuto strategickou firmu ovládl, nemůžeme nějaké vyšetření případu očekávat,” dodal Pačes.
Andrej Babiš se pokoušel získat ČEZ pod svou kontrolu už v Sobotkově vládě coby ministr financí. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka ale firmu ze sféry svého vlivu odmítal pustit a Babiš neuspěl. Povedlo se mu to až minulý týden.
Ačkoli už má tedy dozorčí radu pod kontrolou, ředitele společnosti Dana Beneše zatím nevyměnil. Beneš se těší přízni Hradu, ale hlavně: Babiš, u kterého personální politika není nejsilnější stránkou, za něj v tuto chvíli nemá jasnou náhradu. Ve společnosti se proto spekuluje, že spíše než odvolání “natvrdo”, rozehraje premiér taktiku personálních změn na pozicích pod generálním ředitelem. “Obklíčení” Babišovými lidmi už by pak Beneš nemusel dlouho vydržet a nakonec by mohl rezignovat sám.
V souvislosti se situací v ČEZ, kdy se hraje také o jeho rozdělení a stamiliardovou dostavbu elektrárny v Dukovanech, jsou zajímavé ještě dva obchody minulých dní. A to uplatnění takzvaných opčních programů ze strany manažerů ČEZ. Opční program slouží jako motivace členů představenstva firmy a několika dalších manažerů, už roky kvůli jeho velkorysosti ale ČEZ čelí kritice.
Opci na získání 10 tisíc firemních akcií nejprve využil Petr Zlámal, který sedí v dceřinné společnosti Energotrans. Následně je prodal a vydělal na tom 1,1 milionu korun.
Větší rána jde za členem představenstva ČEZ Ladislavem Štěpánkem, který na obchodu s firemními akciemi vydělal 5,3 milionu. A jak v pondělí upozornil specializovaný web Fio banky:”Člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek se ráno postaral o rozruch na burze. Jeho prodejní objednávka za 30,5 mil. Kč totiž poslala akcie ČEZu až k 515 Kč a kvůli volatilitě (číslo, které udává “míru kolísavosti” kursů akcií pozn. Neo) bylo přerušeno obchodování.”