Parkanová byla po dvanácti letech osvobozena v kauze Casa

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová si může oddychnout. Po letech tahanic a vleklého procesu byla definitivně zproštěna obžaloby v kauze nákupu letounů CASA.

Trvalo to dvanáct let. Šest let vyšetřování, dalších šest let soudních tahanic.

Dnes si bývalá ministryně Vlasta Parkanová vyslechla definitivní osvobozující rozsudek. Stálo jí to zdraví i politickou kariéru.

Soud osvobodil Parkanovou i jejího bývalého náměstka pro vyzbrojování Jiřího Staňka už loni. Teprve nyní je rozsudek pravomocný, když jej potvrdil i odvolací soud.


Vlasta Parkanová na snímku z března 2009 během neformálního zasedání ministrů obrany EU. Vedle ní sedí Javier Solana. Foto: eu2009.cz

Výsledek procesu naznačovala už v minulém kole nejistota státního zástupce, který v samém finále změnil právní kvalifikaci. Navíc měl nezvykle dlouhou závěrečnou řeč. S dvěma krátkými přestávkami mluvil u soudu od půl dvanácté do devíti večer.

Policie požádala o obžalobu exministryně z Topolánkovy vlády už v roce 2015. Žalobci pak tři čtvrtě roku zvažovali, jestli případ skutečně poslat k soudu. Ještě před tím policie dalších šest let případ vyšetřovala. Kauza stála bývalou političku TOP 09 a KDU-ČSL politickou kariéru.

Obvinění Vlasty Parkanové z porušování povinností při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele se škodou 818,8 milionů korun totiž podle informací Neovlivní.cz nestálo na neprůstřelných důkazech. O nákupu letounů za více než 3,5 miliardy rozhodla bez veřejné soutěže vláda Mirka Topolánka, podpis Parkanové na smlouvě nikde není. Znalci se přou také o posudek ohledně výše škody.

Státní zástupci ale nakonec rozhodli, že Vlastu Parkanovou a bývalého šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka před soud postaví. I Staněk byl nyní obžaloby zproštěn.

Nákup letounů CASA od počátku provázelo podezření, že ministerští úředníci tlačili na to, aby stroje dodali bez výběrového řízení právě Španělé. Korupce či ovlivňování transakce ze strany vlivných úředníků se nikdy neprokázaly. Obviněna byla – spolu se Staňkem – pouze ministryně. Přitom o ní bylo známo, že rozhodně nepatří k těm ministrům, kteří mají řízení resortu pevně v rukou a bez jejich souhlasu se nic zásadního neodehraje.

Vlasta Parkanová své obvinění, které jí fakticky stálo politickou kariéru, nesla velmi těžce. Přistoupila například k netradičnímu a zcela výjimečnému kroku, kdy založila webové stránky parkanova.cz, na nichž zveřejnila všechny zásadní důkazy z vyšetřovacího spisu. Důvod? Ať si každý udělá obrázek o vyšetřování sám. “Materiály jsou výmluvné a komentář nepotřebují,” psala na webových stránkách ke kauze CASA sama Vlasta Parkanová.

Přivolala kvůli tomu na sebe hněv úřadů, Úřad na ochranu osobních údajů jí dokonce udělil pokutu. Bez ohledu na to, že veškeré osobní údaje jsou v dokumentech začerněné. “O oprávněnost našeho kroku vedeme soud. Trváme na tom, že jsme k tomu byli oprávněni,” uvedl advokát Parkanové Tomáš Sokol.

Ten také za klientku dodává, že nezměnila nic na svém stanovisku k případu nákupu letounů CASA. “Žádnou vinu necítí,” dodal Sokol.

Parkanová je historicky druhou polistopadovou ministryní, jejíž jednání ve vládní funkci bude řešit soud. Ve stejné situaci – dokonce kvůli stejným trestným činům – stála před soudem sociální demokratka Marie Součková. Té policie vyčítala, že neoprávněně uzavřela smlouvu na právní zastupování v kauze Diag Human. Po vleklých kolech procesu byla nakonec exministryně zdravotnictví osvobozena.

Nyní má Česko trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Jeho stíhání je ale přerušeno do chvíle, než nová sněmovna rozhodne o jeho imunitě.

Zdroj náhledové foto: eu2009.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,