Paroubkova tajemství: Co odkryla rodinná krize a jak proudily miliony do jeho okolí?

Rodinná krize Jiřího Paroubka odkryla slabé místo bývalého ministerského předsedy: miliony, které do jeho okolí proudily po skončení politické kariéry. A to od firem, o nichž během svého působení v  politice rozhodoval. Od advokátů, kteří díky mlčenlivosti nemusí prozradit, zda kryjí skutečné sponzory. Nebo od firmy, jejíž jednatel je už pět let v celostátním pátrání jako pohřešovaná osoba.

Jiří Paroubek na sebe po letech, které uplynuly od jeho odchodu do ústraní, připoutal pozornost sám. V rámci přetahované se ženou Petrou totiž zveřejnil soukromou korespondenci, v níž mu manželka píše: “Žila jsem v neustálém strachu, s čím přijdeš. Kromě toho jsou tady tvoje tajemství. To už taky nezvládám. Stresy kolem tvé práce mě před dvěma roky málem zabily.”

Tajemství bývalého premiéra zkoumali reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík v novém dílu investigativního seriálu Seznamu Zvláštní vyšetřování.  Externí odkaz zde.

Repro: Zvláštní vyšetřování, Seznam Zprávy

Jiří Paroubek se po odchodu z politického výsluní stal magnetem na miliony. Ty první poslaly soukromé firmy – největší byly dary od firmy miliardáře Tomáše Chrenka – na sdružení jeho první ženy Zuzany, která chtěla pomáhat dětem z dětských domovů. Miliony Zuzaně pomáhal sehnat právě Paroubek jako náplast za rozvod.

Dnes je situace taková, že miliony pro děti neposloužily. Zuzana Paroubková za ně nakoupila chalupu na horách, kterou nechala zrekonstruovat, ale děti v ní nikdy nebyly.  Bývalá politikova první žena nakonec ze sdružení odešla a firmy dnes dávají od celého případu ruce pryč.

A jak v pořadu prozradil Paroubkův přítel, právník a vlivný zákulisní hráč Miroslav Jansta, firmy posílaly peníze na sdružení právě kvůli Paroubkovi.

Další miliony se podařilo Paroubkovi přilákat coby sponzorské příspěvky pro novou stranu LEV21, kterou po odchodu z ČSSD založil. Zcela neznámá partaj s minimálními nadějemi na úspěch se před volbami v roce 2014 stala druhou nejbohatší stranou. V inkriminovaných letech získala skoro 45 milionů korun.

Od koho? Například od dvou pražských právníků Libora Kapalína a Zbyňka Zachy. Ten první věnoval Paroubkově straně přes deset milionů, ten druhý tři miliony. Ani jeden přitom o své motivaci, proč sponzorovali marginální stranu, nechtějí mluvit.

“Nemám důvod tuto věc jakkoliv komentovat a ani nemyslím, že by ještě dnes mohla někoho zajímat,” prohlásil právník Kapalín a stejně odpověděl i jeho kolega ze stejné kanceláře Zacha.

Oba advokáti dostali otázku, zda díky advokátní mlčenlivosti jen neposloužili coby krytí pro skutečné sponzory. A také byli požádáni o daňová přiznání, kterými by doložili, že měli takové zdaněné příjmy, aby mohli v milionových sumách sponzorovat politickou partaj.

Repro: Zvláštní vyšetřování, Seznam Zprávy

Další podezřelý dar je spojený s firmou Velantis, která věnovala straně Lev21 čtvrt milionu. Kdo za firmou stojí není jasné. Jisté ale je, že se v jejím vedení vystřídali nastrčení bílí koně.

Jako například Jiří Melichar, který se stal jednatelem firmy v době, kdy už byl v celostátním pátrání coby pohřešovaná osoba.

Starosta obce Starovičky, v níž má Melichar trvalé bydliště, přitom v pořadu vyloučil, že by podivínský Melichar sponzoroval nějakou politickou stranu. Melichar zmizel jednoho rána v říjnu 2011. Na silnici po něm zůstalo jen jeho kolo a krvavé šmouhy. V policejním pátrání je dodnes.

Všichni ti, kteří by mohli pochybnosti o milionech z Paroubky blízkosti jednoduše rozptýlit, to odmítají udělat. Zuzana Paroubková o penězích od sponzorů nemluví. Lidé zodpovědní za financování Lev21 – její klíčová postava Petr Benda a tajemník Jaroslav Andres – tvrdí, že o motivaci sponzorů vlastně nic moc neví a taky neví, kdo je vlastně do strany přivedl.

A totéž tvrdí i Paroubek: “Neměl jsem tyto věci na starost.”

Ten, kdo může vnést do financí spojených s bývalým premiérem, je jeho současná žena Petra. Ta od něj odešla a od té doby se pohybuje výhradně s ochrankou. Žádost o rozhovor prostřednictvím bodyguardů odmítla se slovy: “Zatím”.