© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Redakce Neovlivní.cz dlouhé měsíce mapovala ruský byznys v Česku. A sestavila i žebříček TOP 7 nejmocnějších Rusů », kteří v zemi operují. Patří mezi ně bankéř Roman Popov, který stojí za ERB bankou. Aktivity peněžního ústavu nyní prověřují úřady, ČNB podala trestní oznámení.
Romana Popova, jednoho z nejvlivnějších Rusů, kteří se etablovali v českém byznysu, čekají vážné potíže. Jak uvedla ve svém čtvrtečním vydání Mf Dnes, na jeho ERB banku podala Česká národní banka trestní oznámení a případem se už zabývá protikorupční policie. Prošetřuje podezření, že Popov ERB (dříve známou jako Evropsko-ruská banka) vytuneloval.
“Původně vznikla ERB banka, aby financovala obchod mezi Ruskem a Českem. Jenže v realitě sloužila podle insiderů finančního trhu spíše jako ‘peněženka’ pro svého majitele – ruského podnikatele Romana Jakuboviče Popova a jeho vlivné krajany. Z této peněženky však část prostředků před časem zmizela do zahraničí,” napsal autor zprávy Karel Hrubeš.
Podle jeho informací peníze odtekly prostřednictvím dluhopisů. “Prostředky, které banka za dluhopisy zaplatila, údajně přešly přes Rakousko a skončily v některém z daňových rájů. Po jejich osudu podle informací redakce pátrá Finanční analytický útvar ministerstva financí,” napsala Mf Dnes.
ČNB ani protikorupční policie se k případu nechtěly vyjadřovat. Komentář neposkytla ani ERB banka. List tedy citoval z webových stránek skupiny, kde se ústav brání dřívějším zprávám o potížích banky, které vyšly v českém tisku. Prý jde o součást “protiruské rétoriky, která již delší dobu zaznívá v zemích EU a i částečně v Česku”.
• Čtěte také: Roční otisk ruské stopy v České republice »
Součástí “protiruské rétoriky” měla být třeba zpráva Hospodářských novin z půli června s titulkem “ERB bank je na pokraji krachu”. Podle zdroje z banky, který s listem hovořil jen pod podmínkou anonymity, tehdy v ERB chyběla jedna miliarda až 1,5 miliardy korun.
První zprávy o špatné kondici jsou ještě starší, z kraje března. Tehdy nařídila centrální banka předběžným opatřením, že ERB musí zastavit poskytování úvěrů a přijímání vkladů od veřejnosti. Rovněž bance zakázala nakupovat rizikové instrumenty.