Pavel Kosatík: Až nad Slovenskem vyjde slunce

„Putinův středoevropský předvoj hrozí expanzí do Česka.“ Magda Vášáryová, Pavel Kosatík, Jan Bubeník a Czeslaw Walek v Zimním speciálu Neovlivní.cz o tom, zda i Česku hrozí “orbanizace” a proč někteří Slováci utíkají do Čech.

Když si o Pavlu Kosatíkovi čtete na přebalu některé z jeho knih, nakladatelé obvykle zdůrazňují, že jde o spisovatele, který dokáže i o obtížných historických tématech psát srozumitelně a čtivě.


Pavel Kosatík na křestu knihy ve Žďáru nad Sázavou , rok 2018.
Zdroj: kosatik.eu

„Bez orientace v dějinách podle něj není možné orientovat se v současnosti,“ stojí v popisu Slovenského století – Kosatíkovy knihy, která se zařadila mezi literární události roku 2022. Jak tedy autor prostřednictvím minulosti nahlíží na aktuální politiku?

„Hodně lidí se mentálně udržuje ve stavu, ve kterém střídají jen dvě hlavní polohy: prvek očekávání a prvek zklamání, jak říkal Cimrman, jinými slovy nadšení a vztek,“ přemítá Pavel Kosatík během rozhovoru pro Neovlivní.cz. „Takoví lidé představují ideální materiál pro populistické politiky už od Mussoliniho a Hitlerových dob. Vůdcové jim dodávají potravu v podobě stále nových důvodů, na jejichž základě se můžou do sytosti naštvat. Babiš bude milovaným vůdcem, dokud bude schopný tuto tichou dohodu dodržovat.“

Slovenský premiér Robert Fico se jako jeden z mála evropských politiků chystá příští rok do Moskvy slavit 80. výročí vítězství ve druhé světové válce. Dost možná bude stát poblíž maďarského předsedy vlády Viktora Orbána. Oba budou dělat legitimní křoví ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Výrazný favorit příštích českých voleb do Poslanecké sněmovny Andrej Babiš bude pravděpodobně chybět. Přece jen – tak daleko ještě nedošel, alespoň teď se to tak zdá. Nicméně podobností mezi ním a Ficem (ale i Orbánem) je dost a dost. Slovenský suverén dokázal za pouhý rok současného premiérství výrazně proměnit svou zemi. V čem a proč, popisuje v rozhovoru pro Neovlivní.cz spisovatel Pavel Kosatík, který Slovensko detailně zná. Napsal o něm dvě knihy a pravidelně k našim sousedům jezdí.

Neo: Hrozí Česku, že se příští rok po volbách do Poslanecké sněmovny, které velmi pravděpodobně vyhraje Andrej Babiš, vydá cestou Slovenska?

Předpokládám, že Andrej Babiš a spol. se budou snažit dokončit to, co ve své první vládě začali. Tedy vytvořit režim, který občas dostává ten praštěný název „neliberální demokracie“ – demokracie bez svobody a lidských práv přitom nedává smysl. De facto jde o tvorbu oligarchických, svou podstatou autoritářských systémů, odvozených spíš z tradic evropského východu než západu.

Neo: Vy Slovensko dobře znáte a sledujete. Co se tam vlastně po nástupu premiéra Fica odehrálo?

Fico na nic nečekal a nastoupil cestu k té neliberální demokracii naprosto jednoznačně. Ovládl soudy a prokuraturu, třeba tím, že zrušil Úřad speciální prokuratury, který měl na starost stíhání nejzávažnějších (politických) trestných činů: vystupoval proti korupci, zneužívání funkcí, extremismu. Všichni, kdo se těmito činnostmi zabývají, mají dneska na Slovensku znovu pré.

Neo: Také si vyšlápl na veřejnoprávní média. Jak ta dneska fungují?

Fico je zlikvidoval. Když si dnes na Slovensku pustíte televizní zprávy, mluví hlasem vlády, státní moci. Jako kdyby rok 1989 nikdy neexistoval.

Neo: Fico se snaží dostat pod kontrolu i policii.

Určitě ty složky, které ho nejvíc ohrožovaly. Zanikla například Národní kriminální agentura (NAKA), která předtím vyšetřovala právě dnešního předsedu vlády a lidi z jeho okruhu. Část nezávislých příslušníků bezpečnostních složek se zachránila útěkem do ciziny.

Hrozí podobný scénář i Česku? Pavel Kosatík odpovídá v Zimním speciálu Neovlivní.cz. Spolu s Magdou Vášáryovou, Jane Bubeníkem a Czeslawem Walekem. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: archiv Pavla Kosatíka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email